Ασταμάτητος ο Σαρακηνός – Νίκησε και την Αγία Άννα με 2-1 για την Α’ ΕΠΣΘ

Ασταμάτητος δείχνει ο Σαρακηνός, που πανηγύρισε την έκτη διαδοχική του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πρωταθλήματος. Το συγκρότημα του Γιάννη Φασουράκη αποδείχθηκε πιο αποτελεσματικό από την Αγία Άννα, την οποία κέρδισε 2-1 στο Βασδέκειο και μάλιστα με ανατροπή στο σκορ.

Οι δύο ομάδες δικαιολόγησαν τη φετινή τους δυναμική. Έδωσαν μεγάλη μάχη για τη νίκη, με τους γηπεδούχους να χαμογελούν στο τέλος, αφού έβγαλαν χωρίς απώλειες άλλο ένα δύσκολο ματς. Έτσι, έφτασαν τους 18 πόντους και διατηρήθηκαν στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στον αντίποδα, για την Αγία Άννα αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα σε ντέρμπι, κάτι που τη φέρνει στο -8 από την κορυφή. Πάντως, βάσει των ευκαιριών που δημιούργησε, η ομάδα των Λεωνίδα Καραλή και Κώστα Τσιουρέλη δικαιούταν κάτι περισσότερο από το ματς.

Η Αγία Άννα ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο πρώτο τέταρτο είχε δύο καλές φάσεις για γκολ. Αυτή του 13ου λεπτού ήταν διπλή. Αρχικά ο Τζοβάρας έκανε σέντρα-σουτ και ανάγκασε τον Νίκο Φλίγκο σε δύσκολη απόκρουση. Η μπάλα δεν απομακρύνθηκε, με τον Τζοβάρα να επιχειρεί νέο σουτ που βρήκε σε αμυνόμενο και κατέληξε κόρνερ. Στο 15’ ο Χατζητρακόσιας έβγαλε σέντρα από τα δεξιά και ο Τζοβάρας πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
Ο Σαρακηνός ισορρόπησε και είχε την πρώτη του αξιόλογη στιγμή στο 19ο λεπτό, όταν ο Μαστακούλης έκανε το σουτ, χωρίς να βρει στόχο.

Ο Χατζητρακόσιας προσπαθεί να αποφύγει το μαρκάρισμα του Αντωνίου

Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου καμία ομάδα δεν μπορούσε να επιβάλει τον ρυθμό της. Όμως οι ευκαιρίες που δημιούργησαν κατέληξαν σε γκολ. Πρώτη σκόραρε η Αγία Άννα στο 37’ όταν ο Τζοβάρας έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Δημολιός με δυνατό αριστερό σουτ από το ύψος της περιοχής έγραψε το 0-1. Η απάντηση του Σαρακηνού ήλθε στο 43’ με τον Τζίκα να εκτελεί φάουλ και τον Καλαμάτα με κεφαλιά να ισοφαρίζει σε 1-1.

Στο 55’ οι γηπεδούχοι φώναξαν για πέναλτι, υποστηρίζοντας ότι η μπάλα βρήκε στο χέρι του Καλαμίδα, μετά τη σέντρα του Τζίκα. Όμως κοντά στη φάση ο διαιτητής Καλατζής έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι.

Μέσα σε ένα δίλεπτο (60’-61’) η Αγία Άννα έχασε δύο καλές ευκαιρίες για να ανακτήσει το προβάδισμα. Αρχικά ο Δημολιός επιχείρησε σουτ, με τον Ν. Φλίγκο να αιφνιδιάζεται και να χρειάζεται διπλή προσπάθεια για να μπλοκάρει. Ακολούθησε η κεφαλιά του Τζοβάρα, όπου η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Σαρακηνός ήταν τελικά αυτός που πέτυχε γκολ, ουσιαστικά στη μοναδική φάση που δημιούργησε στην επανάληψη. Ήταν στο 68ο λεπτό όταν ο Τζίκας εκτέλεσε φάουλ σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου. Ο έμπειρος μέσος έκανε γέμισμα μέσα στην περιοχή, με τον τερματοφύλακα Αϊντίνι να κάνει ασθενή απόκρουση. Οι αμυνόμενοι δεν κατάφεραν να απομακρύνουν τη μπάλα και ο Παλαμιώτης με εξαιρετικό σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 2-1.

Καλή ευκαιρία για την ισοφάριση απώλεσε στο 74’ η Αγία Άννα όταν κοντινό σουτ του Δημολιού κόντραρε στον Γιαμαλή, όμως η πολύ μεγάλη φάση για τους φιλοξενούμενους σημειώθηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων: Ο Χατζητρακόσιας εκτέλεσε φάουλ, στην περιοχή δημιουργήθηκε σύγχυση και ο Τζοβάρας με πλασέ έστειλε τη μπάλα στη ρίζα του αριστερού δοκαριού. Δευτερόλεπτα αργότερα ακούστηκε το τριπλό σφύριγμα του κ. Καλατζή που έδωσε το έναυσμα για πανηγυρισμούς στους ανθρώπους του Σαρακηνού.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Ν. Φλίγκος, Γιοβάνης, Σουάρες, Γιαμαλής, Μοράλες, Χάνος, Μαστακούλης (73’ Κωνσταντινίδης), Καλαμάτας, Κ. Φλίγκος (95’ Λαμπρινίδης), Τζίκας (92’ Τσίγκας), Αντωνίου (46’ Παλαμιώτης).
ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Αϊντίνι, Γούτσιος (80’ Τσουκάλης), Δημολιός, Καλαμίδας (84’ Σερ. Τσιουρέλης), Μπασδάνης, Βέργος, Φιλατζικιώτης, Σφάκας (59’ Σαράφογλου), Ματθαίου (71’ Ζαρίφης), Τζοβάρας, Χατζητρακόσιας.

Κεντρική φωτό: Προσπάθεια του Κ. Φλίγκου, με τον Βέργο να τον επιτηρεί