Αργυρό μετάλλιο η Ματσάγγου στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα καράτε παίδων-κορασίδων

Νέες επιτυχίες σημείωσαν οι αθλητές του προπονητή και αρχηγού-εκπροσώπου του Kyokushinkai Karate Ιωάννη Στεφάνου στο  Πανελλήνιο πρωτάθλημα καράτε παίδων – κορασίδων που διοργάνωσε η Ελληνική Ομοσπονδία Καράτε στο κλειστό γήπεδο «Τάσος Καμπούρης» στη Χαλκίδα. .

Οι αθλητές αγωνίστηκαν σε κατηγορίες κιλών και κατά ηλικίες. Να αναφέρουμε ότι η Ελληνική Ομοσπονδία Καράτε (ΕΛ.Ο.Κ) είναι η μόνη Επίσημη Ομοσπονδία στην Ελλάδα που καλλιεργεί το άθλημα του καράτε μέσω της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού στην οποία ανήκουν όλα τα στυλ του καράτε και οι πρωταθλητές της πριμοδοτούνται με μόρια για τις Πανελλήνιες Εξετάσεις.

Η αγωνιστική ομάδα του συλλόγου Kyokushinkai Karate «Οι Λέοντες Βόλου» (Παγασών 119) αποτελούμενη από τέσσερις αθλητές και τέσσερις αθλήτριες αγωνίστηκε με θάρρος, δυναμισμό και αθλητικό πνεύμα κάτω από την έμπειρη καθοδήγηση του προπονητή της Γ.Γ. Αθλητισμού Ιωάννη Στεφάνου.

Η μεγαλύτερη διάκριση ήρθε με την αθλήτρια Αντωνία Ματσάγγου η οποία κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο της κατηγορία κορασίδων 10 ετών – 30 κιλών. Η Αντωνία κέρδισε δύο αθλήτριες και έχασε στον τελικό. Πολύ καλή ήταν και η παρουσία της Νικολέτας Μάνιας ή οποία κέρδισε δύο αγώνες και έχασε στον τρίτο με έναν πόντο διαφορά.

Λόγω μεγάλης συμμετοχής στην κατηγορία της δεν κατάφερε να αγωνιστεί στον μικρό τελικό για το χάλκινο μετάλλιο. Στους αγώνες ρεπασάζ του μικρού τελικού για την διεκδίκηση χάλκινου μεταλλίου έφτασαν και αγωνίστηκαν άλλοι δύο αθλητές ο Μιχαήλ Πίννας στην κατηγορία παίδων 13 ετών -45 κιλών και ο Δημήτριος Βελίτσος κατηγορία παίδων 10 ετών – 35 κιλών. Πολύ καλή παρουσία είχαν και οι υπόλοιποι αθλητές Στεφανία Μπούτιουκ, Αργύρης Αποστόλου, Άννα – Μαρία Κοντούλη και Κωνσταντίνος Κελαϊδώνη.

Στόχος τόσο του προπονητή Ιωάννη Στεφάνου αλλά και της βοηθού του Κυριακής Στεφάνου είναι η ανάδειξη νέων ταλέντων οι οποίοι θα έχουν την μέγιστη υποστήριξη και συμπαράσταση των προπονητών τους με την επιδίωξη νέων πρωταθλητών που θα χαρίζουν μετάλλια και επιτυχίες στην πόλη μας.

Τέλος , το διοικητικό συμβούλιο του συλλόγου συγχαίρει τους αθλητές για τις επιτυχίες τους που τιμούν την πόλη μας, τον προπονητή Ιωάννη Στεφάνου, την Κυριακή Στεφάνου καθώς και όλους τους γονείς που ακολουθούν τον σύλλογο και ενισχύουν με την πολύτιμη παρουσία τους την ομάδα.