Άρεσε το «νέο αίμα» της Νίκης στο παιχνίδι με τον ΣΚ Ιωάννινα

Η Νίκη έδειξε καλύτερο πρόσωπο στην επανάληψη και συνέτριψε με 71-47 τον ΣΚ Ιωάννινα στο κλειστό της Ν. Ιωνίας. Άρεσαν οι νεαροί καλαθοσφαιριστές της βολιώτικης ομάδας, που αξιοποίησαν την ευκαιρία που τους έδωσε η τεχνική ηγεσία.

Με καθυστέρηση μισής ώρας άρχισε η αναμέτρηση λόγω της διεξαγωγής αγώνα βόλεϊ νωρίτερα. Αυτό φαίνεται να επηρέασε τους δύο «μονομάχους», που δεν σημείωσαν ούτε πόντο στο πρώτο δίλεπτο. Με τη συμπλήρωση, όμως, του 2ου λεπτού ο Λόλας άνοιξε το σκορ για να τον ακολουθήσει ο Σαριμπαλίδης με τρίποντο.

Η Νίκη προηγήθηκε 8-2 με νέο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Κουτίνα, ενώ στην άμυνα τα πράγματα κυλούσαν ιδανικά κρατώντας τους φιλοξενούμενους μόλις στους δύο πόντους στα πρώτα 4,5 λεπτά. Το μόνο άσχημο νέο ήταν το δεύτερο φάουλ που χρεώθηκε ο Βερτζάγιας  μόλις στο 6ο λεπτό κι ενώ είχε αναλάβει το μαρκάρισμα του Μουρατίδη, που θεωρείται ο ηγέτης των αντιπάλων.

Παρόλα αυτά οι κ,κ, Μαύρος και Κοσμάτος τον διατήρησαν στο παιχνίδι κι εκείνος τους δικαίωσε με «γκολ φάουλ» στο 8’ (16-9). Παράλληλα το ποσοστό από τα 6.75 ήταν εξαιρετικό, με τους «κυανόλευκους» να έχουν αρχίσει με 4/6 τρίποντα. Η είσοδος των Μπουσκολίτη, Καλλέ και Σπανόπουλου «φρέσκαρε» τους γηπεδούχους που ξέφυγαν με 18-9 στο 9’. Η α’ περίοδος ολοκληρώθηκε με 20-12 χάρη σε «φόλοου» του Σπανόπουλου έπειτα από άστοχο σουτ τριών πόντων του Σκουφεζή.

Με την έναρξη του β’ δεκαλέπτου η διαφορά απέκτησε για πρώτη φορά διψήφια τιμή (22-12) χάρη σε άψογη κυκλοφορία της μπάλας και ασίστ του Μπουσκολίτη στον Λόλα, που σκόραρε με λέι απ. Ο Σαριμπαλίδης έστειλε την ομάδα του στο +13 (25-12) με τρίποντη «βόμβα», ενώ η ψαλίδα θα είχε ανοίξει ακόμη περισσότερο αν δεν υπήρχε η απώλεια αρκετών ριμπάουντ.

Για περίπου τρία λεπτά (12’-15’) οι δύο «μονομάχοι» πάλι έμειναν άποντοι. Την ίδια στιγμή ο Βερτζάγιας από υπερβάλλοντα ζήλο για ένα επιθετικό ριμπάουντ χρεώθηκε με το τρίτο του φάουλ και αποσύρθηκε στον πάγκο δίνοντας στον Μπουσκολίτη τη σκυτάλη για το μαρκάρισμα του Μουρατίδη. Ο Σφουγγάρης με τέσσερις σερί πόντους έφτασε το σερί του ΣΚ Ιωάννινα στο 6-0 (25-18 στο 17’) υποχρεώνοντας το προπονητικό δίδυμο της Νίκης να καλέσει εσπευσμένα τους παίκτες στον πάγκο για οδηγίες. Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ οι Γιαννιώτες εφάρμοσαν «ζώνη», κάτι που μπέρδεψε τους γηπεδούχους οδηγώντας τον Μουρατίδη στον αιφνιδιασμό (25-20 στο 18’).  Οι δύο πρώτοι πόντοι του Ξενιτίδη προκάλεσαν ανακούφιση στο «κυανόλευκο στρατόπεδο» , αλλά ο Κωνσταντινίδης απάντησε άμεσα με «φλόουτερ» (27-22).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να μαζεύουν τα επιθετικά ριμπάουντ… σωρηδόν, γεγονός που τους κρατούσε κοντά στο σκορ (28-23 στο 19’). Ο Κουτίνας με καλάθι και φάουλ έγραψε το 31-23, ο Μουρατίδης σκόραρε με λέι απ, για να κλείσει το α’ ημίχρονο με τρίποντο του Ξενιτίδη (34-25).

Σε μια προσπάθεια να διορθωθεί το πρόβλημα με τα ριμπάουντ η τεχνική ηγεσία άρχισε το β’ μέρος τον Σπανόπουλο στο «πέντε» και τον Λόλα στο «τέσσερα». Η Νίκη μπήκε με ορμή στην επανάληψη και με σερί 7-0 ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 16 πόντους (41-25).

Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για το βολιώτικο συγκρότημα. Σαριμπαλίδης και Βερτζάγιας έπαιξαν το «ένα-δύο» θυμίζοντας αγώνα ποδοσφαίρου με τον πρώτο να τελειώνει τη φάση, για να ακολουθήσει «γκολ φάουλ» από τον Κουτίνα, που έφερε την ομάδα του στο +19 (45-26 στο 25’).

Αξιοσημείωτο το ότι στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης οι «κυανόλευκοι» δέχθηκαν μόλις έναν πόντο, πράγμα που τους βοήθησε να «χτίσουν» αυτή τη μεγάλη διαφορά. Ο ΣΚ Ιωάννινα αντέδρασε για λίγο (47-36), αλλά ο Ξενιτίδης και ο Μπουσκολίτης με απανωτά τρίποντα τού έκοψαν τη φόρα (56-36 στο 30’).

Η μεγάλη διαφορά έδωσε τη δυνατότητα στον Ανδρέα Μαύρο και τον Γιώργο Κοσμάτο να χρησιμοποιήσουν τους νεαρούς Ζησόπουλο και Νίκολη από την αρχή της δ’ περιόδου. Ο Νίκολης με προσποίηση απέφυγε έξυπνα τον προσωπικό του αντίπαλο και σκόραρε με τζαμπ σουτ δεχόμενος το ζεστό χειροκρότημα των φιλάθλων, ενώ το ίδιο συνέβη και στο τρίποντο του Ζησόπουλου. Αμέσως πήρε χρόνο συμμετοχής κι ένας ακόμη νεαρός, ο Δελεντζές.

Το μόνο που απέμενε πλέον ήταν να μάθουμε την τελική διαφορά, η οποία σκαρφάλωσε μέχρι τους 27 πόντους με τρίποντη «βόμβα» του Ζησόπουλου υπό τις επευφημίες των φιλάθλων (71-44 στο 39’). Το τρίποντο του νεαρού Βρασταμινού απλά διαμόρφωσε το τελικό 71-47.

Δεκάλεπτα: 20-12, 34-25, 56-36, 71-47.

ΝΙΚΗ (Μαύρος-Κοσμάτος): Νίκολης 7 (1), Βερτζάγιας 7 (1), Σαριμπαλίδης 11 (3), Σκουφεζής, Ζησόπουλος 3 (1), Κουτίνας 13 (2), Σπανόπουλος, Μπουσκολίτης 6 (1), Δελεντζές, Λόλας 6, Καλλές 2, Ξενιτίδης 16 (3).

ΣΚ ΙΩΑΝΝΙΝΑ (Παπαδόπουλος): Βρασταμινός 3 (1), Ρούζιος, Μπάρπας, Μουρατίδης 18 (2), Καραμπίνης 4, Χαντζάρας, Κωνσταντινίδης 8, Τσατάλας 5, Σφουγγάρης 7 (1), Σταμίρης 2.