Άρεσε ο Βόλος παρά την ήττα από τον ΠΑΟΚ

Στο πρώτο δυνατό φιλικό παιχνίδι της χρονιάς ο Βόλος ηττήθηκε με 3-1 στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ, με τους «κυανέρυθρους», πάντως, να έχουν θετική παρουσία στον αγωνιστικό χώρο και να δείχνουν καλά στοιχεία στο παιχνίδι τους, παρότι βρίσκονται στην αρχή της προετοιμασίας.

Ο Φαν Βέερτ άνοιξε το σκορ για τον Βόλο στο 39’, με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει στο 44’ με τον Γκορντεζιάνι. Στην επανάληψη ο «Δικέφαλος του Βορρά» σημείωσε άλλα δύο τέρματα με τους Εσίτι στο 47’ και Μιχαηλίδη στο 86’.

Πώς παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες
Ο Ραζβάν Λουτσέσκου παρέταξε την ομάδα του ΠΑΟΚ με τερματοφύλακα τον Ζ. Ζίβκοβιτς, με τον Ροντρίγκο να παίζει στο αριστερό άκρο της άμυνας και ο Λύρατζη στο δεξί. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Κρέσπο και Μιχάι. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Τσιγγάρας και Σβαμπ. Στις πτέρυγες κινούνταν ο Τζόλης αριστερά και Α. Ζίβκοβιτς δεξιά, με τον Λάμπρου να παίζει πίσω από τον προωθημένο Γκορντεζιάνι.

Ο Γκιγέρμο Αμπασκάλ παρέταξε την ομάδα με διάταξη 3-5-1-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κλέιμαν, με τριάδα στην άμυνα τους Γκιουλέν, Γκρίλο και Ρομέρο. Φουλ μπακ ήταν οι Πουρίτα δεξιά και Φεράρι αριστερά. Στη μεσαία γραμμή έπαιξαν οι Τσοκάνης, Μπαριέντος και Μπαρτόλο, με τον Βοϊτκόφσκι να παίζει πίσω από τον Φαν Βέερτ, που αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Σκόραρε ο Φαν Βέερτ για τον Βόλο
Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες προσπάθησαν για το καλύτερο, χωρίς σημαντικές φάσεις μέχρι το 38’. Σε διάστημα, ωστόσο, πέντε λεπτών στη συνέχεια, σημειώθηκαν δύο γκολ, ένα για κάθε ομάδα.

Το χαρακτηριστικό του παιχνιδιού του Βόλου ήταν η πίεση ψηλά, με τους «κυανέρυθρους» να έχουν κοντά τις γραμμές και με τους Φεράρι, Πουρίτα να ανεβαίνουν πολλές φορές ψηλά, με στόχο να δημιουργήσουν προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ.

Στο 2’ ο Τζόλης με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ, δίχως να ανησυχήσει ο Κλέιμαν, ενώ στο 9’ ο Πουρίτα δεν έπιασε καλά το σουτ μέσα από την περιοχή. Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να κυκλοφορήσει την μπάλα, αλλά δυσκολευόταν να βρει διαδρόμους, καθώς οι παίκτες του Βόλου ήταν δραστήριοι και πολύ καλά τοποθετημένοι μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Βόλος άνοιξε το σκορ στο 39’ από στατική φάση. Ο Μπαριέντος εκτέλεσε κόρνερ και ο Φαν Βέερτ πηδώντας ψηλότερα από τους αντιπάλους του, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ, γράφοντας το 0-1.

Στο 41’ ο Μπαρτόλο συνέκλινε, έπιασε το σουτ εκτός της περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο. Μετά από υπέροχη κάθετη πάσα του Αντρίγια Ζίβκοβιτς, ο 19χρνος Γκορτεζιάνι με ωραίο πλασέ σκόραρε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Γύρισε το ματς ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λουτσέσκου προχώρησε σε 11 αλλαγές, καθώς στο γήπεδο παρουσιάστηκε μία διαφορετική ομάδα. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» κατάφερε πολύ νωρίς να προηγηθεί στο σκορ. Συγκεκριμένα, στο 47’ μετά από πάσα του Τέιλορ ο Εσίτι με σουτ έγραψε το 2-1.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ είχαν μία ακόμη τελική προσπάθεια στο 62’, όταν μετά από ωραία συνεργασία των Κούτσια και Βρακά, ο τελευταίος επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Το παιχνίδι είχε αρκετά καλό ρυθμό και στο 80’ οι γηπεδούχοι ξεδίπλωσαν ωραία επίθεση, με τον Μουργκ να σουτάρει και να κερδίζει το κόρνερ.

Από την πλευρά του ο Βόλος έχασε σημαντική ευκαιρία στο 83’ για να ισοφαρίσει. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Λογαράς πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του ΠΑΟΚ.

Για να φτάσουμε στο 86’ όπου ο ΠΑΟΚ πέτυχε τρίτο τέρμα από στατική φάση. Ο Μουργκ εκτέλεσε κόρνερ, ο Μιχαηλίδης πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του Βόλου, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-1.

Στο 92’ ο Ουάρντα ελίχθηκε ωραία, έκανε το σουτ, με τον Κότνικ να αποκρούει σε κόρνερ, στην τελευταία φάση του παιχνιδιού.

Διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας)
Κίτρινη: Γκρίλο
ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Λύρατζης, Κρέσπο, Μιχάι, Ροντρίγκο, Σβαμπ, Τσιγγάρας, Α. Ζίβκοβιτς, Λάμπρου, Γκορντεζιάνι, Τζόλης.
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Νινούα, Εσίτι, Ουάρντα, Μουργκ, Βρακάς και Κούτσιας.
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν (30’ Παπαδόπουλος, 60’ Κότνικ), Γκιουλέν (88’ Τριανταφύλλου), Γκρίλο, Ρομέρο, Πουρίτα, Φεράρι, Τσοκάνης (54’ Νίνης), Μπαριέντος (78’ Λογαράς), Μπαρτόλο (82’ Φουρίκης), Βοϊτκόφσκι, Φαν Βέερτ (60’ Ροσέρο)

Υπογράφει ο Πολωνός δεξιός οπισθοφύλακας Γιάκουμπ Κούζντρα
Μετά τη λύση της συνεργασίας με τον Σέρτζιο Τέκιο, ο Βόλος κινήθηκε μεθοδικά για την απόκτηση δεξιού οπισθοφύλακα. Αυτός είναι ο Πολωνός Γιάκουμπ Κούζντρα, ο οποίος μάλιστα από χθες βρίσκεται στην Ελλάδα, προκειμένου να ολοκληρώσει τη μεταγραφή του στους «κυανέρυθρους».

Ο Κούζντρα γεννήθηκε στις 8 Δεκεμβρίου 1997, έχει ύψος 1.78 και την περασμένη σεζόν πραγματοποίησε 23 συμμετοχές στην Ekstraklasa με τη Βάρτα Πόζναν.

Μέχρι σήμερα δεν έχει αγωνιστεί στο εξωτερικό και έχει φορέσει τις φανέλες των Ουνία Ταρνόου, Πιάστ Γκλίβιτσε και Πολόνια Μπιτόμ. Είναι διεθνής με την Κ18 και την Κ19 της χώρας του.

Ο Κούζντρα πρόκειται να περάσει από τις καθιερωμένες ιατρικές και εργομετρικές εξετάσεις και εφόσον όλα κυλήσουν ομαλά, σήμερα θα υπογράψει το συμβόλαιό του, δίνοντας μία επιπλέον λύση στη δεξιά πλευρά της άμυνας του Βόλου.