Απόλυτος κυρίαρχος ο ΓΣ Αλμυρού στο ντέρμπι με τα Τρίκαλα

Απόλυτος κυρίαρχος στο ντέρμπι με τον ΑΟ Τρίκαλα ήταν ο ΓΣ Αλμυρού κερδίζοντας με 88-74. Μάλιστα κατάφερε να καλύψει και την ήττα με 7 πόντους στον α’ γύρο, πράγμα που σημαίνει ότι ευνοείται σε περίπτωση ισοβαθμίας. Οι φίλαθλοι γέμισαν τις εξέδρες στο Κλειστό Αλμυρού και οδήγησαν το συγκρότημα του Παναγιώτη Νάνη στον θρίαμβο.

Με τόσο ένθερμη υποστήριξη οι «κυανόλευκοι» μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι να μην αφήσουν περιθώρια στους «κυανέρυθρους». Με επιθέσεις για… σεμινάριο πέτυχαν 29 πόντους στην α’ περίοδο και έδειξαν «αγριεμένοι» για τη συνέχεια (29-22 στο 10’). Χάρη σε τέσσερις πόντους του Πολίτη η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 8 πόντους (33-25), αλλά η αντίδραση του ΑΟΤ ήταν άμεση μειώνοντας στο 44-39 του α’ ημιχρόνου.

Αυτό δεν πτόησε τον ΓΣ Αλμυρού, που μπήκε στην επανάληψη συγκεντρωμένος. Έτσι έδωσε για πρώτη φορά διψήφια τιμή στη διαφορά (54-43 στο 24’) και γενικά κράτησε τους φιλοξενούμενους σε απόσταση… ασφαλείας.

Στην δ’ περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν ακόμη καλύτεροι και με άμυνα «ζώνης» έφτασε στο +13. (73-60 στο 33’). Ακολούθησε σερί 8-0 για τους φιλοξενούμενους, αλλά ο ΓΣΑ δεν είχε διάθεση να χάσει τη νίκη. Ξαναπήγε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (84-74) και στο τέλος πήρε το ροζ φύλλο με τη μέγιστη διαφορά (88-74).

Δεκάλεπτα: 29-22, 44-39, 67-59, 88-74.

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 19 (3), Μαμούρας 4 (1), Μασούρας, Σερμέτης 4, Παπούλιας 19 (2), Μαστέλλος, Βαλαμούτης 3 (1), Πολίτης 23 (4), Τάσσος 16.

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Παπαδημητρίου): Φρύδας, Τσιτσάνης 3, Λεπενιώτης 9, Γκάντιας 5, Αργύρης 16 (3), Σούλκο 20 (1), Ευαγγελακόπουλος, Τζιάννης 7 (1), Κολότσιος 6 (2), Τζοελ Ετάμ 4, Αγγελακόπουλος 4.