Απίστευτο σκορ στο Βασδέκειο στο παιχνίδι Θησέα-Αίας Σούρπης

Απίστευτο παιχνίδι έγινε στο Βασδέκειο με τους Θησέα και Αίαντα Σούρπης να αναδεικνύονται ισόπαλοι 6-6. Πρόκειται για σκορ που περισσότερο θυμίζει αγώνα στην υδατοσφαίριση, παρά στο ποδόσφαιρο, με τη διακύμανση να είναι εκπληκτική, αφού η ομάδα της Αγριάς προηγήθηκε 3-0 και 5-2, βρέθηκε να χάνει 5-6 και τελικά ισοφάρισε στις καθυστερήσεις, σώζοντας τον πόντο της ισοπαλίας.

Πριν τη συνάντηση οι δύο ομάδες διέθεταν δύο από τις καλύτερες άμυνες στο πρωτάθλημα, αφού σε 19 αγωνιστικές ο μεν Θησέας είχε δεχθεί μόλις 12 τέρματα, ο δε Αίας 14. Ωστόσο, όσοι τυχεροί φίλαθλοι βρέθηκαν στο Βασδέκειο παρακολούθησαν ένα… τρελό παιχνίδι όπου τα γκολ έπεφταν «βροχή».
Η ομάδα της Αγριάς μπήκε με μεγάλη ορμή στο ματς και πριν κανείς καταλάβει τι έχει συμβεί απέκτησε προβάδισμα δύο τερμάτων, παρά το γεγονός ότι ο τεχνικός Δημήτρης Κόφφας χρησιμοποίησε στο αρχικό σχήμα παίκτες με μικρότερο χρόνο συμμετοχής στα προηγούμενα ματς. Στο 2’ ο Αλαμάνης άνοιξε το σκορ και ο ίδιος στο 4ο λεπτό βρήκε τον τρόπο να διπλασιάσει τόσο τα προσωπικά του γκολ, όσο και αυτά της ομάδας του. Στο 28’ ο Γιώργος Αλεξίου έγραψε το 3-0 για τον Θησέα, που ως εκείνο το σημείο έπαιζε εξαιρετικά και έδειχνε ότι θα καταγράψει όχι απλά μία νίκη, αλλά έναν θρίαμβο. Εξάλλου, πέραν των τριών γκολ έχασε και άλλες ευκαιρίες, με μεγαλύτερες αυτές των Νάκα και Σιώμου.
Μετά το μισάωρο ο Αίας έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς πριν ολοκληρωθεί το α’ μέρος. Στο 39’ ο Μπιρτσάι εκτέλεσε κόρνερ και ο Ξηροκώστας έκανε το 3-1 με κεφαλιά, ενώ στο 42’ ο Μπιρμπίλης σκόραρε και αυτός με κεφαλιά, έχοντας δεχθεί τη σέντρα του Φαράντου. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 3-2.
Στην επανάληψη, ο Θησέας πάλι έδειξε ότι θα «καθαρίσει» εύκολα, αφού στο 61’ ο Αλμασίδης πέτυχε το 4-2 και τρία λεπτά αργότερα ο Κουκουτής επιχείρησε σέντρα-σουτ και είδε τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 5-2.
Όμως, οι παίκτες του Μιχάλη Ανδρωνά δεν «παραδόθηκαν» και με επική αντεπίθεση πέτυχαν τέσσερα γκολ σε διάστημα 16 λεπτών. Στο 69’ ο Μπιρτσάι εκτέλεσε κόρνερ και ο Αλαμάνης πέτυχε άθελά του αυτογκόλ (5-3). Στο 75’ ο Στεφανής τροφοδότησε τον Μπιρμπίλη, που μείωσε σε 5-4 με πλασέ, ενώ στο 78’ ο Μπιρτσάι πάσαρε στον Κωστούλα και αυτός με πλασέ πάνω στην κίνηση ισοφάρισε 5-5. Στο 85’ έγινε και το 5-6 με ατομική ενέργεια και πλασέ του Δημητρίου, με τους ανθρώπους που παρακολουθούσαν το ματς να μην πιστεύουν στα μάτια τους.
Πάντως, το ματς δεν τελείωσε ούτε σε αυτό το σημείο. Μετά το «μπλακ άουτ» που έπαθαν οι «πράσινοι» προσπάθησαν τουλάχιστον να ισοφαρίσουν, ώστε να αποφύγουν την ήττα και τελικά κατάφεραν στο 91’ να φτάσουν στο 6-6 με την γυριστή κεφαλιά του Αλμασίδη.
ΘΗΣΕΑΣ: Κοντοστάθης, Μίχος (60’ Σιμιτσής), Αλμασίδης, Λέτσος, Καραλόπουλος, Αλεξίου, Καραμανλής (70’ Μέρο), Χατζησταμάτης, Αλαμάνης (85’ Χαλκιάς), Νάκας (60’ Κ. Κόφφας), Σιώμος (60’ Κουκουτής).
ΑΙΑΣ: Γκόγκος, Φαράντος, Μπιρμπίλης, Ξηροκώστας, Στεφανής, Μπιρτσάι, Κομπούρας (46’ Κωστούλας), Βούλγαρης (67’ Γκιόκα), Παπαδόπουλος (87’ Χρυσικός), Δημητρίου, Νικογιάννης (58’ Ντούρας).