Αντιμετωπίζει πρόβλημα στο γκολ ο Βόλος που έμεινε στο 0-0 με την ΑΕΛ στο Πανθεσσαλικό

Από ένα βαθμό πήραν Βόλος και ΑΕΛ στο μεταξύ τους παιχνίδι στο Πανθεσσαλικό στάδιο. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0, ύστερα από ένα μέτριο ποιοτικά ματς, με λίγες καλές επιθετικές προσπάθειες από πλευράς «μονομάχων».

Οι «κυανέρυθροι» αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, ένα φαινόμενο που παρατηρείται έντονα το τελευταίο διάστημα, με αποτέλεσμα η ομάδα να φτάνει δύσκολα στο γκολ. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός, πως ο Βόλος δεν κατάφερε στα δύο συνεχόμενα παιχνίδια έδρας, με Αστέρα Τρίπολης και ΑΕΛ να σημειώσει κάποιο τέρμα και πήρε μόλις ένα βαθμό. Επίσης, θα πρέπει να τονίσουμε, πως στα επτά τελευταία παιχνίδια, εντός και εκτός έδρας, η ομάδα πέτυχε μόλις τρία γκολ, μένοντας «άσφαιρη» σε τέσσερα ματς. Τελευταία φορά που ο Βόλος σκόραρε πάνω από ένα γκολ σε παιχνίδι, ήταν στην αναμέτρηση με τον ΟΦΗ την 17η αγωνιστική, όταν και είχε νικήσει με 2-1 στην Κρήτη.

Ανασταλτικά η ΑΕΛ δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην άμυνα του Βόλου, στο πρώτο μέρος, όταν οι δύο ομάδες αγωνίζονταν με 11 ποδοσφαιριστές. Διάστημα στο οποίο η Λάρισα ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε με γκολ τους «κυανέρυθρους». Οι «βυσσινί» παίζοντας με παίκτη λιγότερο, σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, δεν μπόρεσαν να φανούν απειλητικοί για το τέρμα του Γκαραβέλη στο β’ μέρος.

Ο Ισπανός τεχνικός του Βόλου άλλαξε τη διάταξη της ομάδας στην επανάληψη, μετατρέποντας το 3-5-2 σε 4-3-3, ρίχνοντας στο παιχνίδι τον Χοακίν Τόρες στη θέση του Κανταμούρο. Οι «κυανέρυθροι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ, όμως όλες σχεδόν οι προσπάθειές τους ήταν ημιτελείς ή σταματούσαν στους αμυντικούς της ΑΕΛ, με τον Μόρα να δεσπόζει στην άμυνα. Πέρασε στο παιχνίδι στο 50’, ως αλλαγή στη θέση του Βινίσιους, μετά την αποβολή του Μάρκοβιτς.

Η καλύτερη στιγμή στο ματς από πλευράς γηπεδούχων ήταν η κεφαλιά του Τσίκα στο 85’ μέσα από τη μικρή περιοχή, με τη μπάλα να περνά άουτ. Η ΑΕΛ από την πλευρά της απείλησε σε ορισμένες περιπτώσεις το τέρμα του Γκαραβέλη στο πρώτο μέρος, όπως προαναφέραμε, όμως οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου υστέρησαν στην τελική προσπάθεια.

Αξίζει να σταθούμε στην ατυχία του Ζαν Λουκ Ασούμπρε. Ο μέσος της ΑΕΛ από την Ακτή Ελεφαντοστού αντικατέστησε στο 72’ το Νούνιτς και μέσα σε πέντε λεπτά αποχώρησε τραυματίας από το γήπεδο, για να πάρει τη θέση του ο Μπούστος.

Βόλος και ΑΕΛ ισοβαθμούν στην κατάταξη, έχοντας από 27 βαθμούς, όσους έχει και η Λαμία, με τους «κυανέρυθρους» να υστερούν στην τριπλή ισοβαθμία και να βρίσκονται στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αυτό σημαίνει, πως αν δεν αλλάξει κάτι την τελευταία αγωνιστική, θα δώσουν τρία ματς για τα πλέι άουτ στο Πανθεσσαλικό και τέσσερα εκτός έδρας. Κι αυτό, καθώς βάσει προκήρυξης του πρωταθλήματος, οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 7-10 θα δώσουν ένα παιχνίδι περισσότερο στην έδρα τους, έναντι των ομάδων που θα τερματίσουν στις θέσεις 11-14 στη κανονική διάρκεια.

ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Τσίκα, Κανταμούρο (46’ Τόρες), Δημόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης (72’ Γέντρισεκ), Κάσες, Μουνίθ, Ζοάο, Γκουαροτσένα.
ΑΕΛ: Κρίστινσον, Ηλιάδης, Μιχαήλ, Ουάρντα, Τόρζε, Μούζεκ, Μάρκοβιτς, Σεσέροβιτς, Μπέρτος, Νούνιτς (72’ Ασούμπρε, 77’ λ. τρ. Μπούστος), Βινίσιους (53’ Μόρας).

Ξηροφώτος: Πιο δυνατοί στα πλέι άουτ
Ο άμεσος συνεργάτης του Αλμπέρτο Γκαγιέγκο στη τεχνική ηγεσία του Βόλου, Στέφανος Ξηροφώτος, σε δηλώσεις που έκανε μετά το παιχνίδι με την ΑΕΛ τόνισε τα εξής: «Ήταν ένα τοπικό ντέρμπι. Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα μέτριο παιχνίδι, μοιρασμένο, με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες. Στο δεύτερο ημίχρονο είμασταν κάπως καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο, τα παιδιά προσπάθησαν, δημιουργήσαμε προβλήματα στον αντίπαλο και νομίζω πως δικαιούμασταν τη νίκη. Είχαμε μία κλασική ευκαιρία να προηγηθούμε στο σκορ, κρατάμε το βαθμό, το γκολ δεν ήρθε και θα κοιτάξουμε να διορθώσουμε τα λάθη μας και να παρουσιαστούμε δυνατοί στη δύσκολη συνέχεια των πλέι άουτ».

Γρηγορίου: Όλα κρίθηκαν στην κόκκινη κάρτα

Από την πλευρά του ο προπονητής της ΑΕΛ, Μιχάλης Γρηγορίου στις δηλώσεις στάθηκε στην κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Μάρκοβιτς, σ’ ένα κομβικό σημείο του παιχνιδιού. Αναλυτικά οι δηλώσεις του προπονητή των «βυσσινί»: «Ήρθαμε στο Πανθεσσαλικό για να πάρουμε τους τρεις βαθμούς της νίκης, όσο δύσκολο και αν ήταν. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πάρα πολύ καλοί. Είχαμε προϋποθέσεις και αρκετές ευκαιρίες. Από λεπτομέρειες δεν προηγηθήκαμε. Όλα κρίθηκαν στην κόκκινη κάρτα, την οποία και θέλω να ξαναδώ. Έχει προηγηθεί φάουλ. Αυτό ήταν και το κομβικό σημείο του παιχνιδιού. Έπρεπε να βρούμε μια ευκαιρία, αλλά δεν τα καταφέραμε και μοιραία έμεινε αυτό το 0-0. Όταν μέσα σε πέντε λεπτά αναγκάζεσαι να κάνει αλλαγή στην αλλαγή, καταλαβαίνετε ότι δεν έχουμε και πολλές ευκαιρίες από τον πάγκο για να φρεσκάρουμε την ομάδα».
Για την κατάσταση του Ασούμπρε, τόνισε: «Η πρώτη εκτίμηση είναι ότι ο παίκτης έπαθε θλάση».

Φωτό: EUROKINISSI