Άνετος ο Μαγνησιακός στο Σέσκλο

Άνετη επικράτηση για τον Μαγνησιακό στο γήπεδο του Σέσκλου. Το συγκρότημα του Θάνου Θεοδώρου πανηγύρισε την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές με το 0-3 εις βάρος της τοπικής Ακρόπολης. Έτσι, διατηρήθηκε στην 1η θέση της βαθμολογίας, μαζί με την Αγία Άννα.

Ο Μαγνησιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά και πετυχαίνοντας δύο γκολ μέχρι το 20’ έγινε το «αφεντικό» του αγώνα. Το σκορ άνοιξε στο 11’ όταν από διαγώνια πάσα του Οικονόμου ο Βουρδάκης έγινε κάτοχος της μπάλας και με σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Βίτσιου. Εννέα λεπτά αργότερα ο αειθαλής Σπύρος Νούσιας σέντραρε και ο Χριστίδης με πλασέ έγραψε το 0-2.

Όσο για το 0-3 ήρθε στο 85’ όταν από κόρνερ του Βουρδάκη και κεφαλιά-πάσα του Ξιώνη, ήρθε ο Γαλανόπουλος για να σκοράρει με πλασέ μέσα από την περιοχή. Το τέρμα αυτό σημειώθηκε σε διάστημα που ο Μαγνησιακός έπαιζε με αριθμητικό μειονέκτημα, διότι από το 70’ είχε αποβληθεί ο Σιάτρας για εσκεμμένο φάουλ πάνω στον Παγώνη ο οποίος ήταν σε προφανή θέση για γκολ.

Ο Μαγνησιακός είχε αρκετές ακόμη ευκαιρίες στο ματς. Σε τρεις περιπτώσεις ο Νούσιας δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ οι Βουρδάκης και Χριστίδης μπορούσαν να πετύχουν δεύτερο γκολ ο καθένας, αλλά οι προσπάθειές τους δεν είχαν το επιθυμητό γι’ αυτούς αποτέλεσμα. Για την Ακρόπολη, οι καλύτερες στιγμές καταγράφηκαν στο β’ μέρος, με τους Γκάγκα και Δουλά να απειλούν την εστία του Γρηγοριάδη.

Το Σαββατιάτικο παιχνίδι στο γήπεδο του Σέσκλου είχε και μία ιδιαιτερότητα, αφού ο επί 16 χρόνια προπονητής του Μαγνησιακού Βασίλης Πανόπουλος ήταν τώρα αντίπαλός του, ως τεχνικός της Ακρόπολης. Ωστόσο, δεν έμεινε για πολύ ώρα στον πάγκο της ομάδας του Σέσκλου, αφού μόλις στο 3ο λεπτό αποβλήθηκε από τον διαιτητή Γραββάνη και είδε το υπόλοιπο του αγώνα εκτός αγωνιστικού χώρου.

Ο κ. Πανόπουλος δεν έκρυψε την απογοήτευσή του για το γεγονός αυτό. Σε δήλωση που έκανε στη «ΘτΔ» άφησε σαφείς αιχμές ότι έχει… στοχοποιηθεί. Συγκεκριμένα, μας είπε: «Για το παιχνίδι δεν έχω να πω πολλά, αφού η καλύτερη ομάδα κέρδισε. Αυτό είναι αναμφισβήτητο. Ωστόσο, έχω πολλά παράπονα για την αποβολή μου μόλις στο 3ο λεπτό, χωρίς να έχω κάνει κάτι το μεμπτό που να επιφέρει τέτοια ποινή. Ας μας πει ο αρχιδιαιτητής κ. Κουζάκης αν αυτά τα διδάσκει στα σεμινάρια που κάνει στους διαιτητές κάθε Δευτέρα ή αν τους τα στέλνει σε μήνυμα».

ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Βίτσιος, Πούλιος, Ίμπρα (34’ λ.τρ. Αξιώτης), Παπούλιας (70’ Βασιλείου), Κολυμήτρας, Στρούγγης, Κουτσώνας (65’ Τσουκάλης), Γκάγκας, Παγώνης, Χρυσαφόπουλος, Δουλάς.

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Γρηγοριάδης, Κρανιάς, Παπαδόπουλος, Σιάτρας, Βέρτζος, Τρίμης (80’ Ξιώνης), Βουρδάκης, Γαλανόπουλος, Νούσιας (60’ Κέκιας), Οικονόμου (46’ Ροδίτης, 80’ λ.τρ. Αγιασιώτης), Χριστίδης (60’ Καρμαγάλος).