Άνετη πρόκριση του Ολυμπιακού 8-1 τον Αχιλλέα

Όπως αναμενόταν ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε το παραμικρό πρόβλημα στο να πάρει την πρόκριση για τη φάση των «16» του Κυπέλλου ΕΠΣΘ. Οι «ερυθρόλευκοι» μετέβησαν στο Αχίλλειο για την αναμέτρηση με τον τοπικό Αχιλλέα τον οποίο κέρδισαν με το ευρύ 8-1. Επόμενος αντίπαλος στον θεσμό θα είναι νικητής του αγώνα Θησέας-Μαγνησιακός.

Η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής στο χθεσινό παιχνίδι. Οι ποδοσφαιριστές του νεοφώτιστου στη Β’ τοπική Αχιλλέα κατέβαλαν φιλότιμη προσπάθεια, αλλά δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των ποδοσφαιριστών του Στέλιου Αρσένου. Ο τελευταίος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς νεαρούς που ήταν ορεξάτοι και έδειξαν ότι μπορεί να τους υπολογίζει για τη συνέχεια.

Επίσης, αξίζει να αναφέρουμε ότι χρησιμοποίησε στο αρχικό σχήμα τον Γιώργο Μπλατσέρη, που είχε μείνει εκτός αποστολής στο ματς με την Αγχίαλο μετά την άσχημη συμπεριφορά του όταν έγινε αλλαγή στον αγώνα με τον Τοξότη. Πιθανότατα αυτό να σημαίνει πως το θέμα που προέκυψε θεωρείται λήξαν. Για την βασική ενδεκάδα ο κ. Αρσένος είχε επιλέξει και τον Καρατσόλη, αλλά ο νεαρός επιθετικός αισθάνθηκε κάποια ενόχληση και έτσι δεν αγωνίστηκε. Στη θέση του ξεκίνησε ο Πετράκος.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό. Ο Πετράκος έβγαλε ωραία μπαλιά για τον Σκοπελίτη. Αυτός σέντραρε από τα αριστερά στο δεύτερο δοκάρι για τον Τζέκα που με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία (0-1).

Πολύ γρήγορα και συγκεκριμένα στο 17’ ο Χρήστος Τζέκα διπλασίασε τα τέρματά του με διαγώνιο σουτ (0-2). Δύο λεπτά αργότερα ο Τζέκα μετετράπη από εκτελεστή σε δημιουργό. Ήταν αυτός που έκανε το γύρισμα από τα δεξιά για τον Θάνο Κυρίτση, που από κοντά έκανε το 0-3.

Ο Τζέκα είχε συμμετοχή και στο 0-4 που σημειώθηκε στο 33ο λεπτό. Αρχικά δέχθηκε την πάσα του Κυρίτση και στη συνέχεια απέφυγε έναν αντίπαλο και σούταρε στο δεξί δοκάρι. Στην επαναφορά ο Μπλατσέρης έκανε το σουτ και παραβίασε την εστία του ανήμπορου να αντιδράσει Τίτα.

Στο 42’ ο Αχιλλέας πέτυχε το γκολ της τιμής μειώνοντας σε 1-4. Σκόρερ ο Τσεκούρας με ψηλοκρεμαστό σουτ. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, με τους Βολιώτες να πετυχαίνουν ακόμη τέσσερα τέρματα στην επανάληψη, χωρίς αυτή τη φορά να δεχθούν.

Στο 52’ από σέντρα του Κοφινά και ασθενή απόκρουση του Τίτα, ο Ντίνος έγινε κάτοχος της μπάλας και την προώθησε στα δίχτυα για το 1-5. Στο 58’ είχαμε το 1-6 με σουτ του Μπλατσέρη, ενώ στο 75’ ο Ντίνος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-7 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Όσο για το τελικό 1-8 διαμορφώθηκε στο 90’ από τον Κοφινά.

Στη φάση των «16» ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Θησέας-Μαγνησιακός. Αν είναι ο Θησέας τότε οι «ερυθρόλευκοι» θα είναι φιλοξενούμενοι βάσει της αρχικής κλήρωσης, αλλά αν περάσει ο Μαγνησιακός τότε το ματς θα γίνει στο ΕΑΚ διότι ο Ολυμπιακός βρίσκεται φέτος σε κατώτερη κατηγορία.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ Τίτας, Μόσχος (65’ Καμόσος), Τσεκούρας, Κωστόπουλος, Μπεζάτης, Άλντιν (89’ Κάσα), Παναγιώτου, Μαλλιαρός, Κατσαβριάς, Καλτσάς, Κλίντον.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Κοκώνης, Κατσαγεωργίου, Σκοπελίτης (46’ Νικολούλης), Παπακώστας, Παπαϊωάννου, Κυρίτσης, Νούσιος (46’ Koφινάς), Σταυραντώνης (46’ Ντίνος), Τζέκα (58’ Ζάχος), Πετράκος, Μπλατσέρης.