Άνετα στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣΘ ο Ολυμπιακός 6-0 την Α.Ε. 2002

Με χαρακτηριστική άνεση ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 6-0 της τυπικά γηπεδούχου Α.Ε. 2002 στο ΕΑΚ «Τάκης Συνετόπουλος» και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣΘ. Αν και έπαιξε μόνο στο β’ μέρος ο Ηλίας Βλάχος πέτυχε «καρέ» τερμάτων (61’, 69’, 72’, 86’), ενώ σκόραραν και οι Κατσαγεωργίου (2’), Παπακώστας (53’). Τέσσερις ασίστ στο ματς είχε ο Δημήτρης Σέττος που και αυτός αγωνίστηκε μόνο στην επανάληψη.

Η ποιοτική διαφορά των δύο ομάδων ήταν εμφανής στο χθεσινό παιχνίδι. Μπορεί στον Ολυμπιακό να έγινε εκτεταμένο ροτέισον από τον προπονητή του Στέλιο Αρσένο, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους «ερυθρόλευκους» να κυριαρχήσουν και στα 90 λεπτά. Σε σχέση με τον αγώνα του Βελεστίνου κόντρα στον Ρήγα μόλις δύο παίκτες διατηρήθηκαν στο αρχικό σχήμα, ο Καμπέρης και ο Οικονόμου, ενώ άλλαξε και το σύστημα σε 3-5-2.

Από την πλευρά της η Α.Ε. 2002 κατέβαλε φιλότιμη προσπάθεια. Ούτως ή άλλως ήταν το αουτσάιντερ της αναμέτρησης ως ομάδα κατώτερης κατηγορίας. Προσπάθησε να περιορίσει τα ατού του Ολυμπιακού και στο πρώτο μέρος η εστία της παραβιάστηκε μόνο μία φορά. Όμως οι αλλαγές των «ερυθρολεύκων» στην ανάπαυλα και η κούραση των παικτών της ομάδας των Καλών Νερών, έφεραν πέντε ακόμη τέρματα για τους πρωτοπόρους της Α’ ΕΠΣΘ.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ μόλις στο 2’. Από κεφαλιά-πάσα του Καρατσόλη η μπάλα έφτασε στον Κατσαγεωργίου και αυτός πλάσαρε εύστοχα ανάμεσα από δύο αντιπάλους.

Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» δημιούργησαν και απώλεσαν πολλές ευκαιρίες. Στο 10’ ο τερματοφύλακας Μητράκος έδιωξε με το πόδι την κεφαλιά του Καρατσόλη, ενώ στο 13’ απομάκρυνε με τις γροθιές του το σουτ του Ματέα. Τέσσερα λεπτά αργότερα το σουτ του Νούσιου πέρασε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το πλασέ του Ματέα στο 23’. Στο 25’ ο Καρατσόλης σούταρε και η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι. Σουτ του Νούσιου στο 43’ μπλόκαρε ο Μητράκος, ενώ στο 45’ ο Αναστασίου έκανε μία ωραία ατομική προσπάθεια από τα αριστερά, αλλά το πλασέ του έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στην επανάληψη ο Στέλιος Αρσένος έριξε στο ματς τους Ηλία Βλάχο και Δημήτρη Σέττο, που συνέθεσαν το επιθετικό δίδυμο της ομάδας. Η επιλογή αυτή δικαίωσε τον 45χρονο τεχνικό, αφού ο πρώτος σκόραρε τέσσερις φορές, ενώ ο δεύτερος είχε τέσσερις ασίστ στο ενεργητικό του.

Ο Βλάχος «προειδοποίησε» με σουτ στο 48’ το οποίο εξουδετέρωσε ο Μητράκος. Στο 53’ έγινε το 0-2 όταν ο Παπακώστας -που είχε μείνει στην επίθεση μετά από κερδισμένο κόρνερ- δέχθηκε την πάσα του Σέττου και με σουτ μέσα από την περιοχή την έστειλε στα δίχτυα.

Σουτ του Σέττου στο 57’ απέκρουσε ο Μητράκος και στη συνέχεια άρχισε το… σόου του Βλάχου. Στο 61’ ο Σέττος σέντραρε και από κοντά ο Βλάχος έκανε το 0-3. Στο 67’ ο Προβιάς απομάκρυνε πάνω στη γραμμή το σουτ του Νούσιου, αλλά στο 69’ ένα λάθος των αμυνομένων έδωσε τη δυνατότητα στον Βλάχο να γράψει το 0-4 με δυνατό σουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο Σέττος έκανε το γύρισμα και ο Βλάχος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να σημειώσει το 0-5. Το τελικό 0-6 διαμορφώθηκε στο 86’ με μία ακόμη σέντρα ακριβείας του Σέττου και την εύστοχη κεφαλιά του Βλάχου.

Α.Ε. 2002: Μητράκος, Φ. Χαμζάι (50’ Κιόσια), Μ. Γαλάνης, Σελίμι, Βεργοζήσης (64’ Βασιλείου), Βέργος (80’ Μπόγια), Ζοτκάι, Μπογδανίδης (64’ Α. Χαμζάι), Τζοβάρας, Προβιάς, Ε. Γαλανής (64’ Στόικος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Σταυράκης, Καραστέργιος, Παπαϊωάννου, Παπακώστας, Κατσαγεωργίου (70’ Ζάχος), Ματέα, Καμπέρης (70’ Γιαρλέλης), Οικονόμου, Νούσιος (70’ Σιόβας), Αναστασίου (46’ Σέττος), Καρατσόλης (46’ Βλάχος).