Άνετα και απλά ο Ολυμπιακός 3-0 τον Παναιτωλικό

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός απέναντι στον Παναιτωλικό. Οι «ερυθρόλευκοι» υποδέχτηκαν την ομάδα του Αγρινίου στο Καραϊσκάκη και μετά το εκτός έδρας 3-0, νίκησαν και στο Φάληρο με 3-0.

Έτσι η ομάδα του Πειραιά πήρε εύκολα την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Κυπέλλου και συγκεκριμένα στα προημιτελικά του θεσμού.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε μία καλή εμφάνιση. Όπως στο Αγρίνιο έτσι και στο Καραϊσκάκη παρά τις πολλές αλλαγές που είχε στην ενδεκάδα του, παρουσίασε ένα καλό πρόσωπο.

Αυτό βοήθησε τους «ερυθρόλευκους» να πάρουν και από νωρίς ένα καλό προβάδισμα στο σκορ.

Μόλις στο 9′ οι Πειραιώτες κατάφεραν να πάρουν… κεφάλι στο σκορ! Ο Χασάν έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά και ο Μασούρας με προβολή μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μελίσσα για το 1-0.

Το δεύτερο γκολ δεν άργησε να έρθει, αφού στο 30′ έγινε το 2-0.

«Γέμισμα» του Τιάγκο Σίλβα από εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά του Κάιπερς και 2-0 στο Καραϊσκάκη. Έτσι γρήγορα ο Ολυμπιακός κατάφερε να διπλασιάσει τα γκολ του στο Φάληρο, χωρίς επί της ουσίας να απειληθεί από τους αγρινιώτες.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν περισσότερο… τυπική διαδικασία. Ο Ολυμπιακός είχε φτάσει το συνολικό σκορ του ζευγαριού στο 5-0 από το πρώτο ημίχρονο του ματς.

Οπότε στο δεύτερο μέρος τα πράγματα είχαν ξεκαθαρίσει. Αν και αυτό επί της ουσίας είχε γίνει από το πρώτο ματς στο Αγρίνιο.

Παρόλα αυτά όμως οι «ερυθρόλευκοι» κυνήγησαν το ματς και κατάφεραν να σημειώσουν άλλο ένα γκολ.

Στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης έγινε και το 3-0 στον αγώνα, φτάνοντας το ίδιο σκορ ο Ολυμπιακός με το πρώτο παιχνίδι.

Σέντρα του Ντρέγκερ από τα δεξιά, ο Κάιπερς κατάφερε να γυρίσει την μπάλα με έναν περίεργο τρόπο και ο Ανδρούτσος ο οποίος ακολούθησε τη φάση, με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

Έτσι ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου, δείχνοντας αρκετοί παίκτες πως είναι σε καλή κατάσταση.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον, Ντρέγκερ, Παπαδόπουλος (72′ λ.τρ. Μπουχαλάκης), Μπα (61′ Σεμέδο), Χολέμπας, Εμβιλά (46′ Ανδρούτσος), Σίλβα, Ραντζέλοβιτς, Μασούρας (84′ Τσέλιος), Κάιπερς, Χασάν (61′ Βαλμπουενά).
Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Μελίσσας, Μεντίνα, Μαλλής (88′ Σκιαδάς), Κωνσταντόπουλος, Βάντερσον, Αρσούρα, Ντάλσιο, Γιάκολις, Μάζουρεκ, Ντουάρτε (64′ Τσιγγάρας), Βέργος (64′ Αζαντί).