Ανδρουτσόπουλος: Οι ποδοσφαιριστές του Θησέα κατέθεσαν την ψυχή τους

Ο Θησέας δεν κατάφερε να αποκομίσει βαθμολογικό όφελος από το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό Βόλου, που διεξήχθη την Κυριακή στο ΕΑΚ «Τάκης Συνετόπουλος». Οι «πράσινοι», που ήταν οι τυπικά γηπεδούχοι, κατέβαλαν φιλότιμη προσπάθεια αλλά δεν απέφυγαν την ήττα με 1-3.

Ωστόσο, ο προπονητής της ομάδας Θόδωρος Ανδρουτσόπουλος είχε μόνο καλά λόγια να πει για τους ποδοσφαιριστές του μιλώντας στους εκπροσώπους του Τύπου μετά τη λήξη της αναμέτρησης. Τους απένειμε τα εύσημα για τη μεγάλη τους προσπάθεια, επισημαίνοντας ότι το πρωτάθλημα έχει μακρύ δρόμο. Πάντως, δεν παρέλειψε να στηλιτεύσει την ένταση που επικράτησε στην κερκίδα και έφερε τη διακοπή του αγώνα για 23 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο.

Ολόκληρη η δήλωσή του είναι η εξής: «Θα σας πω αυτό που είπα και στα παιδιά στα αποδυτήρια. Πρέπει να αισθάνονται υπερήφανοι που φόρεσαν τη φανέλα του Θησέα και την τίμησαν μέσα στο γήπεδο. Άσχετα με το σκορ και το πως αυτό διαμορφώθηκε και τι συνέβη στην πορεία, αφού κάποια στιγμή δεν παιζόταν ποδόσφαιρο, όλοι οι παίκτες μου κατέθεσαν την ψυχή τους στον αγωνιστικό χώρο. Μόνο συγχαρητήρια μπορώ να τους δώσω, παρά το αποτέλεσμα γιατί μέχρι τη στιγμή του πέναλτι, που δεν ξέρω κατά πόσο είναι αμφισβητούμενο, είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Είχαμε και το δοκάρι, φάση στην οποία θα μπορούσαμε να έχουμε προηγηθεί. Μετά το πέναλτι άλλαξαν λίγο οι ισορροπίες, καθώς υπήρξε ένας εκνευρισμός. Ευτυχήσαμε να ξαναμπούμε στο ματς μειώνοντας σε 2-1 πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη είχαμε διάθεση και ψάχναμε τον τρόπο να πιέσουμε τον αντίπαλο, αλλά ήρθε η διακοπή του αγώνα. Στο διάστημα αυτό έγιναν κάποια πράγματα και είναι πολύ κρίμα να συμβαίνουν αυτά μεταξύ ανθρώπων που ζουν στην ίδια κοινωνία. Κρίμα για το τοπικό ποδόσφαιρο διότι τέτοια γεγονότα το πάνε πίσω. Με την επανέναρξη ο ρυθμός είχε χαθεί, ενώ ήρθε και το τρίτο γκολ του Ολυμπιακού σε μια αδράνεια δική μας.

Το πρωτάθλημα δεν κρίνεται σε αυτό το ματς. Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι για μας, αλλά συνεχίζουμε Ξεκουραζόμαστε και ετοιμαζόμαστε για το επόμενο παιχνίδι».