Ακόμη πιο κοντά στα πλέι οφ ο Ολυμπιακός, 2-0 τον Αιγινιακό

olympiakos

Παίζοντας σοβαρά και πειθαρχημένα ο Ολυμπιακός πήρε άλλη μία νίκη στο πρωτάθλημα της Football League, επικρατώντας με 2-0 του Αιγινιακού στο Βόλο, κρατώντας για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι ανέπαφη την εστία του. Η νίκη των «ερυθρολεύκων» ήταν πέρα για πέρα δίκαιη, καθώς ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο και πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Το πρώτο τέρμα σημείωσε ο Μπαλντοβαλίεφ με απευθείας χτύπημα φάουλ στο 35′ (δεύτερο στο φετινό πρωτάθλημα), ενώ το 2-0 σημείωσε ο Μπιτάνγκ στο 84′.

Σκόραρε ο Μπαλντοβαλίεφ
Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και αυτή που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με στόχο να επιβάλει τον ρυθμό της. Ο Γιαλούσης κάθισε στον πάγκο, καθώς στο βασικό σχήμα αγωνίστηκε ο Ιντζίδης. Κι αυτό, καθώς στην τελευταία προπόνηση, το Σάββατο, ένιωσε ενοχλήσεις στο πόδι και ο Ελευθερόπουλος δεν ρίσκαρε τη συμμετοχή του.
Στα πρώτα δέκα λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» κυκλοφόρησαν τη μπάλα στο χώρο της μεσαίας γραμμής, δίχως όμως να βρουν τον τρόπο να απειλήσουν το τέρμα του Τόλιου. Μετά το 10′ ο Αιγινιακός ισορρόπησε το παιχνίδι και επεδίωκε να βγαίνει στην αντεπίθεση κυρίως από τα άκρα.
Η πρώτη καλή επιθετική προσπάθεια στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 22′. Ο Μπαλντοβαλίεφ από το ύψος της περιοχής έπιασε το σουτ, με τον Τόλιο να διώχνει σε κόρνερ. Επτά λεπτά αργότερα, στο 29′, σε σέντρα του Θέου από τα δεξιά, ο Μπαλντοβαλίεφ έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα άουτ.
Στη τρίτη προσπάθεια οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Ζόραν Μπαλντοβαλίεφ στο 35′ ανέλαβε να εκτελέσει φάουλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Τόλιου, ο οποίος μάζεψε τη μπάλα από τα δίχτυα του, με τον Ολυμπιακό να γράφει το 1-0.