Αήττητος στα πλέι άουτ ο Βόλος

Τρεις στροφές πριν την ολοκλήρωση των πλέι άουτ της Σούπερ Λιγκ, αλλά και της αγωνιστικής περιόδου, ο Βόλος βρίσκεται σταθερά στην 7η θέση της κατάταξης (πρώτης του μίνι πρωταθλήματος), έχοντας διαφορά τεσσάρων βαθμών από τον ΠΑΣ Γιάννινα που ακολουθεί στη βαθμολογία. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο Πανθεσσαλικό και πήραν από ένα βαθμό (1-1).
Ο Βόλος έφτασε τους 39, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα πήγε στους 35. Οι «κυανέρυθροι», πάντως, θα μπορούσαν να είχαν «καθαρίσει» το παιχνίδι στο πρώτο 15λεπτο. Μπήκαν με πολύ μεγάλο πάθος και διάθεση στο ματς, κατάφεραν στην πρώτη φάση που δημιούργησαν στο παιχνίδι να προηγηθούν στο σκορ, με την κεφαλιά του Σαλβαδόρ Σάντσες στο 4’, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπαριέντος, ενώ στη συνέχεια στάθηκαν άτυχοι, καθώς η μπάλα δύο φορές σταμάτησε στα δοκάρια του Χουτεσιώτη. Στο 6’ σε γυριστό σουτ του Χουάν Περέα (οριζόντιο δοκάρι) και στο 12’ σε κεφαλιά του Σωτήρη Νίνη (κάθετο δοκάρι).
Ο ΠΑΣ Γιάννινα κόντρα στη ροή του παιχνιδιού έφτασε στην ισοφάριση στο 29’ με σουτ του Άγγελου Λιάσου, για να παρακολουθήσουμε στη συνέχεια ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι.
Στη επανάληψη έλειψαν οι μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, οι ομάδες είχαν ορισμένες καλές στιγμές στην επίθεση, με το αποτέλεσμα να κρίνεται δίκαιο σε γενικές γραμμές.
Τόσο ο Άνχελ Λόπεθ, όσο και ο Αργύρης Γιαννίκης, έδωσαν τη δυνατότητα σε ορισμένους παίκτες που δεν αγωνίζονταν, ως βασικοί, στα προηγούμενα παιχνίδια, να παίξουν και να δείξουν τις δυνατότητές τους.
Με τον Βόλο ξεκίνησαν, ως βασικοί, οι Σαλβαδόρ Σάντσες, όπως και ο Αντώνης Ντεντάκης, ο οποίος είχε να αγωνιστεί από το παιχνίδι της κανονικής περιόδου με τον Παναθηναϊκό στο Πανθεσσαλικό, τον περασμένο Ιανουάριο, αποχωρώντας τραυματίας από το γήπεδο.
Επέστρεψε μετά από τρία παιχνίδια, λόγω τιμωρίας, ο Ζαν Μπαριέντος, παίζοντας δίπλα στον Ριένστρα στον άξονα της μεσαίας γραμμής, ενώ βασικός ξεκίνησε για δεύτερο σερί ματς ο Τάσος Κρητικός, έχοντας καλή παρουσία στο ματς. Στο βασικό σχήμα και ο Ρενάτο Σάντος, με τον Πορτογάλο να παίζει 60 λεπτά, για να αντικατασταθεί από τον Ζουλιάν Μπαρτόλο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο αγωνίστηκαν και οι Γιώργος Μπάλλας και Γιάννης Κιάκος.
Οι «κυανέρυθροι» είχαν ορισμένα διαστήματα, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, πολύ καλού ποδοσφαίρου και έδειξαν γιατί κατέχουν την 7η θέση στην κατάταξη. Σ’ αυτό, βέβαια, βοήθησε και ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος αγωνίστηκε επιθετικά, προσπάθησε να πάρει τη νίκη και συνετέλεσε στο να γίνει ένα πολύ ωραίο και ενδιαφέρον παιχνίδι.
Ο Βόλος παραμένει αήττητος στα πλέι άουτ, έχοντας μία νίκη και τρεις ισοπαλίες, ενώ από την πλευρά του ο ΠΑΣ Γιάννινα μετρά μία νίκη, μία ισοπαλία και δύο ήττες.