Άγχωσε την ΑΕΚ ο Βόλος, έχασε όμως με 1-0 στο Πανθεσσαλικό

Με γκολ του Πινέδα η ΑΕΚ έφυγε νικήτρια από το Πανθεσσαλικό επικρατώντας με 1-0 του Βόλου, ο οποίος προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο να φτάσει στην ισοφάριση και άγχωσε την Ένωση. Στο 85 οι “κυανέρυθροι” διαμαρτύρονται για τον μη καταλογισμό πέναλτι σε χέρι του Γαλανόπουλου μέσα στην περιοχή.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο στο πρώτο ημίχρονο, είχε καλύτερο ρυθμό στο β’ μέρος, με τον Βόλο να μην μπορεί να φτάσει σ’ ένα γκολ και την ΑΕΚ που είχε την συμπαράσταση 8.000 φίλων της να παίρνει ένα σπουδαίο «τρίποντο» στη μάχη για τον τίτλο. Ο Βόλος έμεινε στους 40 βαθμούς και στην 6η θέση.

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο Κώστας Μπράτσος, ο οποίος κάθισε κανονικά στον πάγκο του Βόλου, καθώς εξέτισε την ποινή της μιας αγωνιστικής, παρέταξε το ίδιο σχήμα με αυτό που αγωνίστηκε στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο. Τερματοφύλακας ήταν ο Κλέιμαν. Το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Άλχο και το αριστερό ο Λούνα. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Εσκοβάλ κι Σιέλης. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Τσοκάνης, Κάτσε και Γκάγκι. Στα άκρα επιχειρούσαν οι Ντέλετιτς και Τάχατος, με τον Οζέγκοβιτς να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης.

Από τη άλλη πλευρά ο προπονητής της ΑΕΚ, Ματίας Αλμέιδα, παρέταξε την ομάδα του με τερματοφύλακα τον Αθανασιάδη. Οι Ρότα και Μοχαμάντι ήταν οι δύο ακραίοι οπισθοφύλακες δεξιά και αριστερά αντίστοιχα. Οι Βίντα και Τζαβέλλας ήταν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Γιόνσον, Πινέδα και Μάνταλος, με τους Γκαρσία, Ελίασον και Αραούχο να παίζουν στην επίθεση.

Ο Βόλος έκανε, όπως και στη Λεωφόρο, διαμαρτυρία επειδή στα δικά του παιχνίδια στα πλέι οφ δεν ορίζονται ξένοι διαιτητές. Αγκαλιασμένα για περίπου ένα λεπτό όλα τα μέλη της ομάδας, έστειλαν το μήνυμά τους.

Γρήγορο γκολ από τον Πινέδα στο 8’
Στο  πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ πέτυχε ένα γρήγορο γκολ στο 8’ με τον Ορμπελίν Πινέδα και στη συνέχεια ήλεγξε απόλυτα το ρυθμό του παιχνιδιού, δίχως πάντως να χάσει κάποια άλλη ευκαιρία. Ενδεικτικό το γεγονός της ανούσιας υπεροχής της ΑΕΚ το ότι η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα δεν κέρδισε ούτε ένα κόρνερ.

Από την πλευρά του ο Βόλο προσέγγισε το παιχνίδι με την ίδια τακτική, όπως και στο προηγούμενο ματς με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο. Είχε κοντά τις γραμμές, προσπαθούσε να μην αφήνει κενά για να γίνονται απειλητικοί οι παίκτες της ΑΕΚ και το κατάφερε σε πολύ μεγάλο βαθμό. Το πλάνο θα είχε βγει άριστα, αν στο 8’ δεν δεχόταν το γκολ από τον Πινέδα. Ο Λιβάι Γκαρσία κέρδισε την κόντρα, πήρε την κεφαλιά πάσα από τον Αραούχο, ο οποίος έστρωσε στον Πινέδα και ο Μεξικανός επερχόμενος από το ύψος της περιοχής με άψογο πλασέ έκανε το 0-1.

Ήταν το γρήγορο γκολ που έψαχνε η ΑΕΚ με τον Βόλο να μένει νωρίς πίσω στο σκορ, όπως είχε συμβεί και στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό την 1η αγωνιστική των πλέι οφ στο Πανθεσσαλικό.

Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα στη συνέχεια επιδόθηκαν σε ένα ανούσιο πάσινγκ γκέιμ, δίχως όμως να είναι απειλητικοί για το τέρμα του Κλέιμαν. Ο Βόλος συνέχισε να παίζει κλειστά και να δυσκολεύει τις κινήσεις των «κιτρινόμαυρων». Στο 29’ το σουτ του Πινέδα από το ύψος της περιοχής με κατεύθυνση την εστία βρήκε το σώμα του Σιέλη, με την μπάλα να απομακρύνεται από την περιοχή του Βόλου.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως κάποια φάση μπροστά στις δύο εστίες, με τον Οζέγκοβιτς να γίνεται αλλαγή στο 42’ (τη θέση του πήρε ο Πιρές), καθώς ο Σέρβος τραυματίστηκε.

Κράτησε το 1-0 η ΑΕΚ στο β’ μέρος
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κώστας Μπράτσος πέρασε στο παιχνίδι τον Μπαριέντος στη θέση του Τάχατου, με τον Ουρουγουανό να παίζει στον άξονα και τον Γκάγκι να αγωνίζεται στο αριστερό άκρο της επίθεσης.

Ο Βόλος είχε καλύτερη παρουσία, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να κυνηγήσει με μεγαλύτερες αξιώσεις το γκολ της ισοφάρισης. Το παιχνίδι παρουσίασε μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο δεύτερο ημίχρονο κι αυτό συνετέλεσε ο τρόπος με τον οποίο αγωνίστηκε (πιο επιθετικά) ο Βόλος, σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο.

Στο 48’ ο Γκαρσία σούταρε ψηλά άουτ, ενώ στο 51’ ο Βόλος είχε την πρώτη τελική στο ματς, με τον Πιρές να σεντράρει από τα δεξιά και τον Κάτσε να πιάνει την κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή και τον Αθανασιάδη να μπλοκάρει.

Στο 58’ σε σουτ του Πινέδα η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Εσκοβάλ και κατέληξε κόρνερ, ενώ στο 64΄μετά από λάθος του Τζαβέλλα, ο Ντέλετιτς έφυγε στην κόντρα επίθεση, η άμυνα της ΑΕΚ ωστόσο πρόλαβε να γυρίσει με αποτέλεσμα το σουτ του Ντέλετιτς να γίνει από μακριά και τον Αθανασιάδη να μπλοκάρει την μπάλα.

Η ΑΕΚ έχασε σημαντική ευκαιρία για το 0-2 στο 69’. Ο Λούνα έκανε λάθος γύρισμα στον Κλέιμαν, παρενεβλήθηκε ο Γκαρσία, ο οποίος από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Κλέιμαν.

Ο Ματίας Αλμέιδα φρεσκάρισε στο 74’ την ομάδα του, περνώντας στο παιχνίδι τους Τσούμπερ και Γκατσίνοβιτς στις θέσεις των Γκαρσία και Πινέδα, με στόχο να κυνηγήσει το δεύτερο γκολ.

Στο 77’ ο Αραούχο μέσα από την περιοχή προσπάθησε να νικήσει τον Κλέιμαν, με τον τερματοφύλακα του Βόλου να αποκρούει σε κόρνερ. Η Ένωσε έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 82’ με τον Τσούμπερ να σουτάρει έξω από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει έξω από το δεξί δοκάρι του Κλέιμαν.

Στο 85′ ο Βόλος διαμαρτυρήθηκε δίκαια για πέναλτι που δεν του δόθηκε σε χέρι του Γαλανόπουλου μέσα στην περιοχή. Η μπάλα όντως βρήκε το χέρι του παίκτη της ΑΕΚ, ωστόσο, τόσο ο Σιδηρόπουλος, όσο και ο Κουμπαράκης στο VAR υποστήριξαν ότι δεν υπήρξε παράβαση.

Ο Γκατσίνοβιτς στο 86’ έκανε ωραία προσπάθεια, σούταρε με τον Κλέιμαν να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 93’ το σουτ του Τσούμπερ βρήκε σε ετοιμότητα τον Κλέιμαν, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Βοηθοί: Μεϊντάνας (Αχαΐας), Ψαρρής Ζακύνθου
4ος διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)
Κίτρινες: Ντέλετιτς
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Άλχο, Λούνα, Εσκοβάλ, Σιέλης, Τσοκάνης (82’ Μεταξάς), Γκάγκι, Κάτσε (82’ Καρτάλης) , Τάχατος (46’ Μπαριέντος), Ντέλετιτς (88’ Μεσκίδα), Οζέγκοβιτς (42’ λ.τρ. Πιρές)

ΑΕΚ: Αθανασιάδη, Ρότα, Μοχαμάντι, Βίντα, Τζαβέλλας, Γιόνσον, Πινέδα (74’ Γκατσίνοβιτς), Μάνταλος (84’ Γαλανόπουλος), Αραούχο (84’ Φερνάντες), Ελίασονν (92’ Σιμάνσκι), Γκαρσία (74’ Τσούμπερ).