Αδίκησε τον εαυτό του ο Ολυμπιακός έχασε 2-1 από την Αταλάντα

Αδίκησε τον εαυτό του και η πρόκριση δυσκόλεψε αρκετά… Ο Ολυμπιακός έχασε με 2-1 από την Αταλάντα το βράδυ της Πέμπτης (17/2) στο Μπέργκαμο για το πρώτο ματς των μπαράζ πρόκρισης στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ και η ρεβάνς στο «Γ. Καραϊσκάκης» την επόμενη εβδομάδα είναι πολύ ζόρικη πλέον, καθώς το εκτός έδρας γκολ δεν μετρά.

Προδόθηκαν από την αδυναμία τους στην αντιμετώπιση των στατικών φάσεων οι πρωταθλητές, καθώς ο Τζιμσίτι μέσα σε δύο λεπτά στο β’ ημίχρονο χρίστηκε ισάριθμες φορές σκόρερ και προφανώς δεν επιτρέπεται να δέχεσαι τόσο εύκολα δύο τέρματα από τον αντίπαλο στόπερ.

Γενικά, από το α’ ημίχρονο είχαν θέματα στα στημένα οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς και την… πάτησαν εντέλει από εκεί που δεν το περίμεναν, ενώ είχαν κάνει μια αρκετά καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος και με τον Τικίνιο να έχει σκοράρει στο 16′ με ωραίο σουτ εκτός περιοχής, πέφτοντας μάλιστα.

Ο Ολυμπιακός είχε πρώτο μέλημα την καλή ανασταλτική λειτουργία και φρόντισε να «παγώσει» το ρυθμό από νωρίς, για να βρει και το γκολ με τον Τικίνιο.

Προσπαθούσαν να «χτυπήσουν» στις αντεπιθέσεις οι Πειραιώτες, ο Ονιεκούρου στο 34′ έχασε σημαντική ευκαιρία για το 0-2 και στο τελευταίο δεκάλεπτο του α’ ημιχρόνου άρχισε να δείχνει η ομάδα του Τζιανπιέρο Γκασπερίνι πως ήθελε να απειλήσει με στατικές φάσεις.

Το έβγαλε το ημίχρονο με μηδέν παθητικό η ομάδα του Μαρτίνς, αλλά στο δεύτερο μέρος χάθηκε η αυτοσυγκέντρωση από την αρχή και είχαν μεγάλο πρόβλημα να κρατήσουν μπάλα οι «ερυθρόλευκοι» (μάλλον έπρεπε ο Πορτογάλος να βάλει πιο γρήγορα τρίτο χαφ δίπλα σε Εμβιλά και Αγκιμπού Καμαρά).

Έδιναν συνεχώς εύκολα κόρνερ στους Ιταλούς οι πρωταθλητές και μοιραίο ήταν κάποια στιγμή να εκμεταλλευθούν οι «μπεργκαμάσκι» κάποιο από αυτά, μόνο που ο Τζιμσίτι φρόντισε να εκμεταλλευθεί δις την αδράνεια των παικτών του Ολυμπιακού, με το παιχνίδι να γυρίζει τούμπα στο 61′ και το 63′.

Ο Μαντί Καμαρά μπήκε αντί του Μασούρα στο 64′, δεν προέκυψε πάντως κάποια σημαντική αλλαγή στην κακή στο β’ μέρος εικόνα της ελληνικής ομάδας, με την Αταλάντα να διαχειρίζεται χωρίς δυσκολία το προβάδισμα που τόσο φθηνά της παραχώρησε ο Ολυμπιακός και η τσάμπα ήττα δεν απεφεύχθη.

Πλέον, το ζητούμενο για τους πρωταθλητές στη ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης (24/2) στο «Γ. Καραϊσκάκης» -ρεβάνς με αρκετό κόσμο στις εξέδρες, κάτι είναι και αυτό- είναι να ελαχιστοποιήσουν τα αμυντικά λάθη και να ψάξουν σε πρώτη φάση την επικράτηση που θα κρίνει την πρόκριση στην παράταση, γιατί φαντάζει αρκετά δύσκολο το ενδεχόμενο μιας νίκης με καθαρό σκορ στο 90λεπτο.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ (Τζιανπιέρο Γκασπερίνι): Mούσο, Τολόι, Ντεμιράλ, Τζιμσίτι, Μέλε (87′ Χάτεμπερ), Ντε Ρουν (72′ Φρόιλερ), Πεσίνα (46′ Κουπμάινερς), Πετσέλα, Μαλινόβσκι (65′ Μιχαΐλα), Πάσαλιτς, Μουριέλ (46′ Μπόγκα).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Σισέ, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Λαλά, Εμβιλά (85′ Μπουχαλάκης), Α. Καμαρά, Ρέαμπτσιουκ, Μασούρας (64′ Καμαρά), Ονιεκούρου (85′ Λόπες), Τικίνιο (72′ Ελ Αραμπί).