Α2 βόλεϊ: Σπουδαίο «διπλό» η Αργώ με ΑΟ Σταυρούπολης

Σπουδαίο «διπλό» πανηγύρισε η Αργώ για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 βόλεϊ των γυναικών. Σε έναν από τους πλέον σημαντικούς αγώνες της σεζόν αντιμετώπισε τον Ε.Ο. Σταυρούπολης και πήρε τη νίκη με 1-3 σετ, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία.

Η βολιώτικη ομάδα προερχόταν από δύο συνεχόμενες επιτυχίες επί του Α.Σ. Γιάννενα και του Ικάρου Έδεσσας. Έτσι, ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη με καλή ψυχολογία και κατάφερε να κατακτήσει τρίτη σερί νίκη που τη φέρνει πιο κοντά στη σωτηρία. Πλέον η Αργώ έφτασε τους 21 βαθμούς και βρίσκεται στην 8η θέση, έχοντας δύο παραπάνω πόντους από την 9η Νίκη Αλεξανδρούπολης, η οποία είναι η πρώτη ομάδα η οποία βρίσκεται κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού.
Ο Ε.Ο. Σταυρούπολης έχει μείνει πολύ πίσω στη βαθμολογία, αλλά τα έδωσε όλα για ένα θετικό αποτέλεσμα. Όμως η Αργώ είχε προετοιμαστεί κατάλληλα για το συγκεκριμένο παιχνίδι, βρίσκοντας λύσεις σε κάθε πρόβλημα που έθετε ο αντίπαλος.
Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχες προηγήθηκαν 6-2, αλλά η Αργώ ισοφάρισε 8-8 και έχοντας μικρό προβάδισμα στη συνέχεια έκανε το 0-1 με 23-25. Ο Ε.Ο. Σταυρούπολης αντέδρασε και πήρε δίκαια το δεύτερο σετ με 25-18, αφού είχε συνεχώς την πρωτοπορία σε αυτό. Η Αργώ «απάντησε» στο τρίτο σετ. Ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς και με 17-25 έκανε το 1-2. Μετά από μάχη πήρε και το τέταρτο σετ με 22-25 και φυσικά την «καθαρή» νίκη με 1-3.
Τα κορίτσια της Αργούς αγωνίστηκαν με πένθος στις φανέλες τους για να τιμήσουν τους νεκρούς του τραγικού σιδηροδρομικού δυστυχήματος στα Τέμπη. Επίσης, με ανακοίνωσή του ο σύλλογος ευχαριστεί την Dolphins of Greece «Innovative Tourism Company» για την υποστήριξη της και σε αυτό το ταξίδι της Θεσσαλονίκης.
Τα σετ: 23-25, 25-18, 17-25, 22-25.
ΑΡΓΩ (Σταθόπουλος, Φουρκιώτης): Γερολυμάτου, Αγγέλη, Προκούντινα, Μαστρογιάννη, Τζιοβάρα, Πόλη, Στύλα, Παντελή, Αργυροπούλου, Κασιούρα Χ., Σουντουλουμάκη, Ξάνθη, Καλοφορίδη.
* Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής: Πρέβεζα-Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 3-0, Νίκη Αλεξανδρούπολης-E.A. Λάρισας 2-3, ΠΑΣ Γιάννινα-Νέα Γενεά 2-3, Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός- Α.Σ. Γιάννινα 0-3, Περσέας-Ίκαρος Έδεσσας 3-0, Ε.Ο. Σταυρούπολης-Αργώ 1-3.
Η βαθμολογία: Πρέβεζα 48, Περσέας 42, Νέα Γενεά 41, ΕΑΛ 38, ΠΑΣ Γιάννενα 30, Α.Σ. Γιάννινα 30, Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 26, Αργώ Βόλου 21, Νίκη Αλεξανδρούπολης 19, Ε.Ο. Σταυρούπολης 8, Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός 3, Ίκαρος Έδεσσας 0.