Α1 ΕΣΚΑΘ: Τα κατάφεραν πάλι οι «κυανέρυθρες» ομάδες

Τα κατάφεραν πάλι οι «κυανέρυθρες» ομάδες του στην 6η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ κερδίζοντας όπως και το προηγούμενο Σάββατο. Ο Ίωνας επιβλήθηκε 48-75 του ΓΣ Βόλου και η Ανάληψη με 61-68 του Μύτικα εκτός έδρας, ενώ ο Αιολικός υπέστη εντός έδρας ήττα από τον Φούντα με 70-78.

ΓΣ Βόλου-Ίωνας
Ο Ίωνας ήταν εκείνος που χαμογέλασε στο ντέρμπι των «συγκατοίκων» στο Κλειστό «Β. Παρασκευόπουλος» κερδίζοντας τον ΓΣ Βόλου με 48-75. Η τελική διαφορά αδικεί το νεανικό συγκρότημα του Κώστα Σιδηρόπουλου που παρουσίασε καλό πρόσωπο απέναντι σε έναν πιο ισχυρό αντίπαλο και ήταν ανταγωνιστικός για τρία δεκάλεπτα, με εξαίρεση το τρίτο, όπου οι τυπικά φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο «μονομάχοι» άρχισαν μουδιασμένα το ματς, με τον Ίωνα να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων έχοντας βασικό εκφραστή των επιθέσεων τον Χαρχαρή (15-21 στο 10’). Στην απόλυτη ισορροπία κύλησε η δεύτερη περίοδος, με τους «ασπρόμαυρους» να μην επιτρέπουν στους «κυανέρυθρους» να ξεφύγουν (31-37 στο 20’).

Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση ήταν τελείως διαφορετική. Ειδικότερα στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Στέλιου Τσαβέ ήταν καταιγιστική και με ηγέτη τον Μαστέλλο έκανε εντυπωσιακό επί μέρους σκορ 24-5. Το σκορ έγινε πλέον 36-61 και το ματς είχε κριθεί.

Οι δύο προπονητές χρησιμοποίησαν όλους τους καλαθοσφαιριστές στη διάθεσή τους, με τους θεωρητικά γηπεδούχους να προβαίνουν σε μια αξιέπαινη ενέργεια. Πιο συγκεκριμένα έκαναν επίτηδες φάουλ στον Γιώργο Γκόρια, ο οποίος είναι μόλις 13 ετών. Παρά το νεαρό της ηλικίας του ο Γκόριας εμφανίστηκε ψύχραιμος από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» σημειώνοντας τους δύο πρώτους του πόντους με τη φανέλα της ανδρικής ομάδας του Ίωνα και χειροκροτήθηκε θερμά απ’ όλους, κάτι που σίγουρα θα το θυμάται για όλη του τη ζωή…

Δεκάλεπτα: 15-21, 31-37, 36-61, 48-75.
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Σιδηρόπουλος): Τιρτιράκης, Κασσανδρινός, Στρατάκης 3, Τράσας, Καζεπίδης 4, Κυνουργιόπουλος, Ζάχος 5 (1), Αυλογιάρης 7, Πάντος 11 (2), Βασιλάκης 2, Καλιτζέος 16 (3).
ΙΩΝΑΣ (Τσαβές): Χρηστάκης, Καλογερόπουλος 18 (3), Κορτέσης 6, Παλάσκας 8, Μαστέλλος 16 (3), Διγενής 4, Χρηστομάνος, Γιαννιώτης, Χατζόπουλος 2, Γκόριας 2, Παππάς 2, Χαρχαρής 17.

Μύτικας-Ανάληψη 61-68
Σπουδαίο «διπλό» κατέκτησε στο κλειστό του Αγίου Θωμά η Ανάληψη, η οποία έκαμψε την αντίσταση του Μύτικα με 61-68. Το ματς είχε μεγάλο ενδιαφέρον και οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη.

Οι «κυανέρυθροι» κρατούσαν το καλό για το δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν 17-18 για να προσπεράσουν οι γηπεδούχοι με 37-35 στο 20’.

Ωστόσο στην επανάληψη η ομάδα του Δημήτρη Καραγιώργου ανέβασε την απόδοσή της κάνοντας ένα καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο. Εκεί το επί μέρους σκορ ήταν 9-22 και η διαφορά άγγιξε τους 11 πόντους (46-57). Στην τέταρτη περίοδο οι Γούλας και Αγαπίου προσπάθησαν να ξαναβάλουν τον Μύτικα στο παιχνίδι, αλλά οι Βολιώτες κράτησαν την υπέρ τους διαφορά και με κορυφαίους τον Ευαγγελινό και τον Μπουσκολίτη πανηγύρισαν μια σημαντική εκτός έδρας νίκη.

Δεκάλεπτα: 17-18, 37-35, 46-57, 61-68.
ΜΥΤΙΚΑΣ (Θεοδωρόπουλος): Σαριμπαλίδης, Κοθράς, Ριζούλης 17 (2), Ρομόσος 2, Αγαπίου 18 (2), Γούλας 26 (5), Ζιώγας 7 (1), Δελημήτης, Ριζούλης 13, Τοπαλούδης 6.
ΑΝΑΛΗΨΗ (Καραγιώργος): Μπάρτζος, Ευαγγελινός 21 (3), Κοντοβάς, Μπουσκολίτης 16 (1), Σιρολιάνης 4, Καλαϊτζής 16, Καρασάββας 7 (1), Χαϊμαντάς 4.

Αιολικός-Φούντας 70-78
Μια ακόμη εντός έδρας ήττα γνώρισε ο Αιολικός χάνοντας με 70-78 από τον Φούντα στο κλειστό της Ν. Ιωνίας. Παρά το τελικό αποτέλεσμα οι «γαλάζιοι» έπαιξαν γρήγορο και όμορφο μπάσκετ, αλλά στο τέλος λύγισαν επικαλούμενοι «απρόβλεπτους παράγοντες που επέτρεψαν στην αντίπαλη ομάδα να φύγει με το ροζ φύλλο», όπως αναφέρουν χαρακτηριστικά.

«Ευχαριστούμε τα μέλη, τους φίλους του Αιολικού και τα παιδιά της Ακαδημίας που ήταν στο πλευρό της ομάδας και στήριζαν με το χειροκρότημα τους την προσπάθεια των παικτών μας. Είμαστε πεπεισμένοι ότι, εφόσον συνεχίσουμε να παίζουμε όμορφο και καθαρό μπάσκετ, θα μπορέσουμε να υπερνικήσουμε και τους απρόβλεπτους παράγοντες και έτσι θα έρθουν οι νίκες» τονίζουν οι άνθρωποι του βολιώτικου συλλόγου.

Δεκάλεπτα: 19-19, 30-35, 48-58, 70-78.
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Στεργιόπουλος): Κουρατίδης 4 (1), Ζαρνακούπης 15 (1), Σαμαράς 13 (3), Σαββίδης, Χαντζής, Μισαηλίδης 27 (3), Κολτσιδοπουλος 1, Χαρχαρής, Στάμος 8, Νικολαΐδης, Βόντζος, Γραμματίκας.
ΦΟΥΝΤΑΣ ΤΡΙΚ. (Μητσιάδης): Μπαϊρακτάρης, Οικονόμου 4, Μπουντούρης 16 (1), Φούντας 16, Αντωνίου 8 (2), Νικολούσιας 12 (2), Παπαδόπουλος 12, Χρηστάκης 3(1), Φούντας 2 ,Τσιάρας, Βερετζιόγης, Σκουλής.

Ν. Κεραυνός-Σπάρτακος 73-64
Δαναοί-ΑΕ Τρικάλων 79-60
ΓΣ Βόλου-Ίωνας 48-75
Φοίβος-ΑΕΛ 39-65