Α1 ΕΣΚΑΘ: Νικηφόρο ξεκίνημα για την Ανάληψη επί του Φούντα Τρικάλων

Νικηφόρα άρχισε η φετινή χρονιά για την Ανάληψη, η οποία επιβλήθηκε με 61-50 του Φούντα Τρικάλων στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου. Η ομάδα του Στέφανου έκανε καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο εξασφαλίζοντας διψήφια διαφορά (38-28 στο 20’).

Ωστόσο στην γ’ περίοδο παρουσίασε σημάδια χαλάρωσης, γεγονός που επέτρεψε στους νεοφώτιστους να περάσουν μπροστά με τέσσερις πόντους. Το ματς έγινε ντέρμπι, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «κυανέρυθροι» βρήκαν τη ψυχραιμία και με καλή άμυνα κατέκτησαν το ροζ φύλλο με 61-50.

Δεκάλεπτα: 22-13, 38-28, 48-44, 61-50.

ΑΝΑΛΗΨΗ (Στεφ. Τύμπας): Φαλάγγας, Καλαϊτζής 9 (1), Ευαγγελινός 18 (3), Ζήσης 5 (1), Γιωτόπουλος 4, Σιάνος, Αγγελοκωστόπουλος 2, Μπουσκολίτης 6, Αλεξίου, Γκοντόπουλος 15, Καρασάββας 2, Χαϊμαντάς.

ΦΟΥΝΤΑΣ ΤΡΙΚ. (Μητσιάδης): Αντωνίου, Τσέτης 13, Γκούμας, Βερεντζιώτης 1, Χρηστάκος 2, Παπαδόπουλος, Μπαϊραχτάρης, Μπουντούρης 27 (1), Φούντας, Πιτσαρής 5 (1), Δουράκης, Γουλιώτης 2.