Α1 ΕΣΚΑΘ: Έκανε σημαντικό βήμα παραμονής ο Αιολικός

Σημαντικό βήμα για την παραμονή στην Α1 ΕΣΚΑΘ πραγματοποίησε ο Αιολικός. Η ομάδα του Γιάννη Στεργιόπουλου θριάμβευσε με 58-75 σε βάρος του Φοίβου στη Γιάννουλη μετά από εξαιρετική εμφάνιση.
Παρότι απαρτίζεται κυρίως από καλαθοσφαιριστές της Ακαδημίας, το βολιώτικο συγκρότημα επέδειξε ψυχραιμία σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και την «χτύπησε» την κατάλληλη στιγμή. Το ματς ήταν ντέρμπι για 35 λεπτά.
Οι γηπεδούχοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα στο α’ δεκάλεπτο (14-12), αλλά στη συνέχεια οι «γαλάζιοι» ήταν εκείνοι που πήραν «κεφάλι» στο σκορ. Στο α’ ημίχρονο προηγήθηκαν με 25-29 και στο 30’ με 45-49.
Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Αιολικός ήταν καταπληκτικός σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να εκτοξεύσει τη διαφορά στους 17 πόντους πετυχαίνοντας μια σπουδαία νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.
Από την πλευρά τους οι διοικούντες του βολιώτικου συλλόγου εύχονται περαστικά στον αθλητή του Φοίβου, Γιάννη Καμζέλα, που τραυματίστηκε στο μοιραίο δυστύχημα στα Τέμπη. «Ευχόμαστε να ξεπεράσει τον τραυματισμό του και να τον δούμε σύντομα στο γήπεδο» επισημαίνουν οι άνθρωποι του Αιολικού.
Δεκάλεπτα: 14-12, 25-29, 45-49, 58-75.
ΦΟΙΒΟΣ (Κυριάκης): Χατζηγιάννης 11 (1), Καραδήμος 11 (1), Μπαρούτας, Δεμίρης 11, Μπακαρός 7 (1), Τριανταφυλλίδης 3, Ανδρέου 3, Τσικρικής, Οικονόμου 7 (1), Ρηγόπουλος 2, Θεοδωρόπουλος 2, Διχρής.
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Στεργιόπουκος): Λάιος 2, Ζαρνακούπης 6 (1) , Σαμαράς 13, Βόντζος, Μπέας, Μισαηλίδης 22 (2), Παρισάκης 14 (2), Κολτσιδόπουλος 3 (1), Νικολαΐδης, Βαϊόπουλος 15, Χαρχαρής, Ξανθάς.

Ίωνας-Δαναοί 70-45
Μπορεί τις δύο ομάδες να χώριζε ένας βαθμός πριν τη μεταξύ τους αναμέτρηση, αλλά αυτό δεν φάνηκε στο Κλειστό «Β. Παρασκευόπουλος». Γι’ αυτό φρόντισε ο Ίωνας, ο οποίος σάρωσε τους Δαναούς με 70-45.
Με «όπλο» την άμυνα το σύνολο του Στέλιου Τσαβέ περιόρισε τους Τρικαλινούς μόλις στους 6 πόντους στην α’ περίοδο (13-6). Αυτή ήταν μια καλή αρχή για ό,τι θα επακολουθούσε με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 31-17.
Ένα σερί 7-0 με την έναρξη της επανάληψης έκανε τους φιλοξενούμενους να αναθαρρήσουν, αλλά οι Βολιώτες τούς έκοψαν τον… βήχα (44-31 στο 30’). Μάλιστα ξεκίνησαν το δ’ δεκάλεπτο με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα δίνοντας πρόωρο τέλος στον αγώνα.
Δεκάλεπτα: 13-6, 19-11, 12-14, 26-14.
ΙΩΝΑΣ (Τσαβές): Καλογερόπουλος 22 (3), Κορτέσης 4, Παλάσκας 5, Γενιτσαρίδης, Ζήσης 12 (2), Γιαννιώτης 9 (3), Χατζόπουλος, Μαστέλλος 7 (1), Αγάλου 5, Χαρχαρής, Τσώλης 6 (1).
ΔΑΝΑΟΙ (Τσίμας): Παπανικολόπουλος 4, Δροσόπουλος 6, Μαργαρίτης 5, Δουβλαντώνης 9 (1), Μπέφας 4, Φέτσης 2, Ευαγγελακόπουλος 8 (1), Τόλλιος 5 (1), Παπαθεοδώρου 2.

Ανάληψη-Ν. Κεραυνός 67-77
Λύγισε από τον Ν. Κεραυνό εντός έδρας η Ανάληψη με 67-77. Οι παίκτες του Δημήτρη Καραγιώργου έκαναν μια πολύ καλή β’ περίοδο, όταν με επιμέρους σκορ 25-25 έκλεισαν το α’ ημίχρονο με 35-30 υπέρ τους.
Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Στο γ’ δεκάλεπτο ήρθε η σειρά των Λαρισαίων να τρέξουν ένα επιμέρους 12-25 υποχρεώνοντας τους «κυανέρυθρους» να κυνηγούν στο σκορ (47-55). Η δ’ περίοδος ήταν μοιρασμένοι, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα φτάνοντας στη νίκη με 67-77.
Δεκάλεπτα: 10-15, 36-30, 47-55, 67-77.
ΑΝΑΛΗΨΗ (Καραγιώργος): Ίλτσογλου 11 (1), Μπάρτζος, Ευαγγελινός 22 (2), Κοντοβάς, Φαλάγγας, Αγγελοκωστόπουλος 5 (1), Μπουσκολίτης 11, Σιρολιάνης 1, Καλαϊτζής 11, Καρασάββας 6, Χαϊμαντάς.
Ν. ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Πακας): Αργυρούλης 11, Αντωνόπουλος 11 (3), Κίτσιος, Πάσχος 6, Μηνάς, Γιακού λας 29(2), Σιμόπουλος 12 (2), Τσουκαλέλης, Παπαϊωάννου 2, Μοσχόπουλος 6.

ΑΕΛ-ΓΣ Βόλου 93-54
Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στην ΑΕΛ και τον ΓΣ Βόλου είναι μεγάλη, πράγμα που αποτυπώθηκε και στο παρκέ του Κλειστού του Αλκαζάρ, με το τελικό 93-54 να τα λέει όλα. Η νεανική ομάδα του Κώστα Σιδηρόπουλου κατέβαλε φιλότιμη προσπάθεια, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε σε υψηλά επίπεδα αγγίζοντας και τους 40 πόντους.
Δεκάλεπτα: 33-19, 53-36, 70-50, 93-54
ΑΕΛ (Σακκάρης) : Τσόγιας 5 (1), Κοντογιάννης 6, Γκανέτσας 12 (1), Πνευματικός, Αναγνωστάκος, Μπένης 2, Γεωργάκης 29 (6), Πολυχρονιάδης 8, Λιάπης 9 (1), Καραδήμος 9 (1) Γεωργόπουλος 8, Πάσχος 5.
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Σιδηρόπουλος): Λιακόπουλος 2, Σαμαράς 7 (1), Τρασάς 12 (1), Κατσαούνης, Κυνουργιόπουλος, Κέτουλας 25 (3), Πάντος 8 (1).

Φούντας-Μύτικας 59-67
Φοίβος-Αιολικός 58-75
Σπάρτακος-ΑΕ Τρικάλων 52-71