Α’ Εθνική γυναικών: Στη 2η θέση φιγουράρει ο Βόλος 2004

Εξαιρετική πορεία διαγράφει στις πέντε πρώτες αγωνιστικές της Α’ Εθνικής ποδοσφαίρου γυναικών ο Α.Σ. Βόλος 2004. Το συγκρότημα της Έλενας Κουσκούνη επιβλήθηκε 3-0 του Άρη Θεσσαλονίκης στο βοηθητικό του ΕΑΚ και κλείνει το 2022 από την 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη για τον Α.Σ. Βόλος 2004, που μετρά ακόμη μία εκτός έδρας ισοπαλία με τον Α.Ο. Τρίκαλα 2011 (τον οποίο «έπιασε» βαθμολογικά με το χθεσινό «τρίποντο») και την πολύ δύσκολη ήττα από τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ. Ο Άρης δεν έχει κάνει καλό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, έχοντας μείνει με μια μόνο ισοπαλία στο ενεργητικό του, αλλά διαθέτει έμπειρες παίκτριες και γι’ αυτό το χθεσινό ματς ήθελε πολλή προσοχή, την οποία έδειξαν οι Βολιώτισσες. Γι’ αυτό και έφτασαν σε μία άνετη και απόλυτα δίκαιη νίκη.
Το μόνο μελανό σημείο έχει να κάνει με τον τραυματισμό της Ιωακειμίδου, που μπήκε ως αλλαγή στο 86’ και χτύπησε στο τελευταίο λεπτό. Οι άνθρωποι της ομάδας ελπίζουν να μην πρόκειται για κάτι σοβαρό, ώστε να επιστρέψει γρήγορα στην ενεργό δράση.
Όσον αφορά το αρχικό σχήμα του Α.Σ. Βόλος 2004, τερματοφύλακας ήταν η Κάας. Το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε η Γρηγοριάδη και το αριστερό η Καρακάνα, ενώ η Βέτσικα με την Νικοπούλου ήταν τα δύο σέντερ μπακ. Η Κοκμοτού και η Κατσιγιάννη τοποθετήθηκαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Λίγο μπροστά τους ήταν η Παπαδοπούλου, έχοντας οργανωτικά κυρίως καθήκοντα, ενώ Κέκου και Ζήγρα επιχειρούσαν από δεξιά και αριστερά αντίστοιχα. Τέλος, η Νέννε ήταν η σέντερ φορ της ομάδας.
Ο Α.Σ. Βόλος 2004 είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά για μισή ώρα απειλούσε μόνο από στατικές φάσεις. Από μία τέτοια προήλθε και το πρώτο γκολ. Στο 35ο λεπτό δόθηκε φάουλ υπέρ της βολιώτικης ομάδας λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε η Αναστασία Ζήγρα, που με αριστοτεχνικό τρόπο έστειλε τη μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» της τερματοφύλακα Βίκα. Το 1-0 ήταν γεγονός…
Πέντε λεπτά αργότερα έγινε και το 2-0. Η Νέννε επιχείρησε σουτ εκτός περιοχής, η Βίκα απέκρουσε ασθενώς και η Ζήγρα που πήρε το «ριμπάουντ», προώθησε τη μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό της τέρμα.
Όσο για το 3-0 ήρθε στο 55ο λεπτό με αριστερό σουτ της Νέννε μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Οι γηπεδούχες είχαν και άλλες ευκαιρίες με σημαντικότερη το δοκάρι της Γρηγοριάδη σε εκτέλεση φάουλ στο 65’.
Διαιτητής: Κουτρομάνος (ΕΠΣ Καρδίτσας).
Βοηθοί: Γιοβάνης, Καλογριανίτης (ΕΠΣ Καρδίτσας).
ΒΟΛΟΣ 2004: Κάας, Γρηγοριάδη (69’ Κιάρη), Καρακάνα, Βέτσικα, Νικοπούλου, Κοκμοτού, Κατσιγιάννη, Παπαδοπούλου (69’ Νάνου), Ζήγρα, Κέκου (86’ Ιωακειμίδου, 90 λ.τρ. Σαρρηγιάννη), Νέννε.
ΑΡΗΣ: Βίκα, Τοψαχαλίδου (88’ Οικονομίδου), Κατεΐνα, Κουπετσίδου, Νταφοπούλου, Πεχλιβάνη (51’ Μπεκιάρη), Σαββίδου (62’ Αυγουστοπούλου), Μαλισιώρα, Χαριτάκη, Κωνσταντινίδου, Μοσχίδου.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής στον βόρειο όμιλο της Α’ Γυναικών είναι τα εξής:
Βόλος 2004-Άρης 3-0
ΑΕΛ-Τρίκαλα 2011 2-0
Ελπίδες Καρδ.-ΠΑΟΚ 0-4
Καστοριά-Άβαντες Χ. 3-0 α.α.