Α’ Εθνική γυναικών: Με το… αριστερό ο Α.Σ. Βόλος 2004 στα πλέι άουτ

Με το… αριστερό μπήκε στα πλέι άουτ της Α’ Εθνικής Γυναικών ο Α.Σ. Βόλος 2004, καθώς στην χθεσινή πρεμιέρα γνώρισε την εντός έδρας ήττα από την Ολυμπιάδα Υμηττού με 1-3. Ωστόσο, έχει πολλά και δικαιολογημένα παράπονα από τον Λαρισαίο διαιτητή Γιώργο Φακή.

Η προπονήτρια του Α.Σ. Βόλος 2004 Έλενα Κουσκούνη επέλεξε διάταξη 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν η Τσιλίκα. Στα άκρα της άμυνας αγωνίστηκαν η Γρηγοριάδη δεξιά και η Καρακάνα αριστερά, ενώ η Βέτσικα και η Κοκμοτού συνέθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Η Κατσιγάννη με την Παπαδοπούλου τοποθετήθηκαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Από τα δεξιά επιχειρούσε η Κέκου και από τα αριστερά η Ζήγρα, ενώ η Νέννε ήταν ανάμεσά τους και πίσω από την Νικοπούλου, που δεν ξεκίνησε στη φυσική της θέση στην άμυνα, αλλά ως σέντερ φορ, ενώ στην επανάληψη αγωνίστηκε στα μετόπισθεν.
Στο α’ μέρος η Ολυμπιάδα ήταν ανώτερη. Πέτυχε δύο τέρματα (αν και για το πρώτο «φωνάζουν» οι γηπεδούχες) και απώλεσε και άλλες ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ. Όμως στο β’ ημίχρονο ο Α.Σ. Βόλος 2004 βελτιώθηκε αισθητά. Μείωσε σε 1-2 και θα μπορούσε να φτάσει ακόμη και στην ισοφάριση, για να δεχθεί τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις, όταν όλες οι παίκτριές του είχαν βγει μπροστά.
Το 0-1 έγινε στο 5ο λεπτό όταν η Κατωπόδη έγινε κάτοχος της μπάλας έχοντας ρίξει αγκωνιά στο πρόσωπο της Βέτσικα. Ακολούθησε σουτ που απέκρουσε η Τσιλίκα, με την Κατωπόδη να παίρνει το… ριμπάουντ και με κοντινό πλασέ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Προς γενική κατάπληξη ο διαιτητής Γιώργος Φακής της ΕΠΣ Λάρισας έδειξε σέντρα, χωρίς να καταλογίσει το επιθετικό φάουλ. Μάλιστα, είναι ο ίδιος ρέφερι που στον αγώνα Βόλος 2004-ΠΑΟΚ είχε επιτρέψει στον «Δικέφαλο του βορρά» να ισοφαρίσει, αφού τότε δεν καταλόγισε καθαρό επιθετικό φάουλ στην τερματοφύλακα της βολιώτικης ομάδας. Στο 30’ η Βενιαμίν επιχείρησε σουτ εκτός περιοχής και έγραψε το 0-2. Στο 62’ η Ζήγρα μείωσε με πλασέ σε 1-2, αλλά στο 93’ η Αργυρίου έκανε το 1-3 με κοντινό πλασέ.
Α.Σ. ΒΟΛΟΣ 2004: Τσιλίκα, Γρηγοριάδη, Καρακάνα (46’ Γκέκα), Νικοπούλου, Βέτσικα, Κατσιγιάννη, Παπαδοπούλου, Νέννε (46’ Νάνου), Κέκου, Ζήγρα, Κοκμοτού.

Βόλος 2004-Ολυμπιάδα Υμ. 1-3
Καστοριά-Οδυσσέας Μοσχ. 2-0
Ελπίδες Καρδ.-Λεοντικός Κηφ. 2-0