Photo Gallery, Αθλητισμός

Ο Ολυμπιακός Β. νίκησε με 2-1 τον Παναθηναϊκό, σημειώνοντας την πρώτη επιτυχία στα πλέι οφ

Ηρωική εμφάνιση, επική ανατροπή

Ένας εκπληκτικός Ολυμπιακός Βόλου σημείωσε χθες σπουδαία νίκη επί του Παναθηναϊκού με 2-1 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με τους «πράσινους» να ανοίγουν στο σκορ στο 33’ με τον Λέτο. Με αντεπίθεση διαρκείας οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν δύο γκολ στην επανάληψη, με τους Σολάκη στο 52’ και Μαρτίν στο 63’, γυρίζοντας το ματς και παίρνοντας τους τρεις πρώτους βαθμούς στα πλέι οφ. Οι παίκτες του Μάκη Κατσαβάκη εντυπωσίασαν με την εμφάνισή τους, σημειώνοντας την τρίτη φετινή τους νίκη επί των «πρασίνων» μέσα σε διάστημα πέντε μηνών.

Πώς έπαιξαν

οι ομάδες

Μία αλλαγή είχε η ενδεκάδα του Ολυμπιακού Βόλου, σε σχέση με την αναμέτρηση της προηγούμενης Πέμπτης με τον ΠΑΟΚ, επίσης στο Πανθεσσαλικό. Συγκεκριμένα ο Μάκης Κατσαβάκης προτίμησε να ρίξει στο ματς τον Μητρόπουλο, αντί του Ακόστα. Ο Σερραίος τεχνικός δεν διαφοροποίησε το σύστημα, με τους «ερυθρόλευκους» να αγωνίζονται με σύστημα 4-4-2.

Την εστία του Ολυμπιακού υπερασπίστηκε ο Γιακούποβιτς, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Σέλεζι. Ο Ζαραδούκας αγωνίστηκε ως αριστερός οπισθοφύλακας, με τους Σανκαρέ και Τομάς να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στη μεσαία γραμμή έπαιξαν οι Άλβαρεζ, Μητρόπουλος (αμυντικά χαφ), ενώ οι Μπρέσκα (δεξιά) και Μόνχε (αριστερά) αγωνίστηκαν στις πτέρυγες. Οι Σολάκης και Μαρτίν ήταν οι δύο επιθετικοί της ομάδας.

Από την άλλη πλευρά ο Ζεσουάλδο Φερέιρα παρέταξε τον Παναθηναϊκό με διάταξη 4-1-4-1. Ο Πορτογάλος τεχνικός δεν είχε στη διάθεσή του τους τραυματίες Ζιλμπέρτο, και Χριστοδουλόπουλο , αλλά και τον Κατσουράνη που ήταν άρρωστος, ενώ άφησε στον πάγκο τον Καραγκούνη. Ο Τζόρβας κάθισε κάτω από τα δοκάρια, ενώ την τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά αποτέλεσαν οι Βύντρα, Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ και Καντέ. Ο Σιμάο αγωνίστηκε ως αμυντικός χαφ, οι Κλέιτον και Γκαρσία έπαιξαν μέσα δεξιά και μέσα αριστερά αντίστοιχα, οι Νίνης (δεξιά) και Λέτο (αριστερά) αγωνίστηκαν στις πτέρυγες, με τον Σισέ να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.

Τον «σταμάτησαν»

τα δοκάρια

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ με 0-1. Ένα αποτέλεσμα άδικο για τους παίκτες του Μάκη Κατσαβάκη, οι οποίοι σε όλο το πρώτο μέρος είχαν καλύτερη παρουσία από τον Παναθηναϊκό. Δημιούργησαν σωρεία ευκαιριών, με αποκορύφωμα δύο δοκάρια, ήλεγξαν το παιχνίδι στο χώρο της μεσαίας γραμμής και περιόρισαν τους «πράσινους» σε παθητικό ρόλο. Χρειάστηκε, ωστόσο, ένα λάθος του Μπρέσκα στο 33’ για να πάρει «κεφάλι» ο Παναθηναϊκός στο σκορ.

Οι «ερυθρόλευκοι» αναπτύσσονταν κυρίως από τα άκρα με τους δραστήριους Μόνχε και Μπρέσκα, έφταναν με χαρακτηριστική άνεση στην αντίπαλη περιοχή, όμως για ένα ακόμη παιχνίδι ο Ολυμπιακός δεν είχε το εύκολο γκολ στο Πανθεσσαλικό.

Ο Παναθηναϊκός ήταν «σκιά» του καλού του εαυτού, με πολλά προβλήματα τόσο στην άμυνα, όσο και στη μεσαία γραμμή, είχε την τύχη με το μέρος του και εκμεταλλεύτηκε το λάθος που έγινε από πλευράς Ολυμπιακού.

Στο 3’ σημειώθηκε η πρώτη καλή επιθετική προσπάθεια στο παιχνίδι με τον Βύντρα να σουτάρει έξω από την περιοχή και με τον Γιακούποβιτς να διώχνει με γροθιές.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων με τους παίκτες του Μάκη Κατσαβάκη να ανεβάζουν ρυθμούς και να ασκούν πίεση στα αντίπαλα καρέ.

Στο 7’ μετά από αλλεπάλληλα κόρνερ για τον Ολυμπιακό, η μπάλα στρώθηκε στον Άλβαρεζ, το σουτ που επιχείρησε πέρασε έξω από τα δοκάρια του Τζόρβα. Στο επόμενο λεπτό ύστερα από ωραίο συνδυασμό Μαρτίν-Μπρέσκα, ο Σλοβάκος σούταρε ψηλά άουτ μέσα από την περιοχή.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν και στο 11’ κυκλοφόρησαν ωραία τη μπάλα, ο Σολάκης έγινε τελικός αποδέκτης, με τον έμπειρο επιθετικό να πιάνει το σουτ όχι όπως θα ήθελε, με τη μπάλα να φεύγει έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Τζόρβα. Στο 18’ ο Μπρέσκα εκτέλεσε φάουλ, ο Σολάκης έπιασε την κεφαλιά με τον Τζόρβα να μπλοκάρει τη μπάλα.

Για να φτάσουμε στο 22’ όπου ο Ολυμπιακός έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για γκολ. Ο Ζαραδούκας επιχείρησε τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Μαρτίν να νικά στον αέρα τον Μπουμσόνγκ, όμως η κεφαλιά του Αργεντινού σταμάτησε στη συμβολή των δοκαριών του Τζόρβα.

Ένα λεπτό αργότερα ο Νίνης προσπάθησε να νικήσει τον Γιακούποβιτς με σουτ έξω από την περιοχή, με τον Ελβετό τερματοφύλακα να διώχνει σε κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός στο 29’ έφτασε μια «ανάσα» από το γκολ, όμως για μια ακόμη φορά στάθηκε άτυχος, με τη μπάλα να σταματά στη συμβολή των δοκαριών του Παναθηναϊκού στο απ’ ευθείας φάουλ του Μπρέσκα.

Για να «μιλήσει» στο 33’ ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου. Ο Μπρέσκα έκανε λάθος έξω από την περιοχή, χάνοντας τη μπάλα, διόρθωσε το λάθος του, όμως στη συνέχεια πήγε να κάνει ντρίπλα πάνω στο Λέτο μέσα στην περιοχή. Ο Αργεντινός του Παναθηναϊκού έκλεψε τη μπάλα, σούταρε, γράφοντας το 0-1, χωρίς να μπορέσει να αντιδράσει ο Γιακούποβιτς.

Το γκολ του Παναθηναϊκού έριξε την ψυχολογία των «ερυθρολεύκων», οι οποίοι προσπαθούσαν να ανασυνταχθούν, για να χάσουν μία ακόμη καλή ευκαιρία για γκολ στο 43’. Σε κόντρα επίθεση του Ολυμπιακού ο Σολάκης ελίχτηκε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Σαριέγκι, κατάληξε στον Μόνχε, ο οποίος σούταρε για να βρει η μπάλα στο σώμα του Μπουμσόνγκ.

Η μεγάλη ανατροπή

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά, με στόχο το γκολ της ισοφάρισης, ασκώντας ασφυκτική πίεση στα καρέ των «πρασίνων». Στο διάστημα 46’-65’ οι «ερυθρόλευκοι» δημιούργησαν πέντε ευκαιρίες, από τις οποίες οι δύο κατέληξαν σε γκολ. Η πρώτη καλή προσπάθεια στο β’ μέρος σημειώθηκε στο 50’ με τον Ζαραδούκα να σεντράρει, τον Μαρτίν να πιάνει την κεφαλιά και τον Τζόρβα να μπλοκάρει. Ένα λεπτό αργότερα ο Λέτο εκτέλεσε φάουλ, ο προωθημένος Μπουμσόνγκ έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Ακολούθησε ένα «εφιαλτικό» δεκάλεπτο για την άμυνα του Παναθηναϊκού, με τους «πράσινους» να δέχονται δύο γκολ και τον Ολυμπιακό να γυρίζει το ματς. Στο 52’ ο Σέλέζι με εξαιρετική σέντρα βρήκε το κεφάλι του Σολάκη, με τον έμπειρο επιθετικό να στέλνει τη μπάλα στο εσωτερικό του δοκαριού του Τζόρβα και στη συνέχεια στα δίχτυα, γράφοντας το 1-1. Ένα λεπτό αργότερα ο Μόνχε σέντραρε, ο Μαρτίν την στόπαρε με το στήθος, δεν μπόρεσε όμως να σουτάρει.

Στο 55’ σουτ του Μπρέσκα από  καλή θέση μπλόκαρε ο Τζόρβας, ενώ στο 61’ ο Παναθηναϊκός με τον Γκαρσία έχασε καλή ευκαιρία, με τον Ισπανό να σουτάρει ψηλά άουτ, όντας μόνος μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού.

Το Πανθεσσαλικό πήρε «φωτιά» από τις εκδηλώσεις των φιλάθλων του Ολυμπιακού στο 63’ όταν ο Μαρτίν έγραψε το 2-1 για το βολιώτικο συγκρότημα. Ο Μπρέσκα εκτέλεσε φάουλ, ο Αργεντινός φορ έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Τζόρβα, σκοράροντας κατά του Παναθηναϊκού, όπως και στο ματς της κανονικής περιόδου στο Βόλο. Μάλιστα ο Μαρτίν έτρεξε στα κάγκελα για να αγκαλιάσει και να φιλήσει τα δυο του παιδιά, στα οποία αφιέρωσε το γκολ.

Ο Φερέιρα στο τελευταίο 20λεπτο έριξε στο ματς τους Γκοβού και Πετρόπουλο, με στόχο να φτάσει η ομάδα του στην ισοφάριση, με τους παίκτες του Ολυμπιακού από την πλευρά τους να «παγώνουν» το παιχνίδι, να κλείνουν τους χώρους και να παίζουν με αντεπιθέσεις. Στο 75’ ο Κατσαβάκης έβαλε στο παιχνίδι τον Ακόστα στη θέση του Σολάκη, για να ενισχύσει τη μεσαία γραμμή, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ντολεζάι πήρε τη θέση του Μόνχε, με τον Σλοβάκο να παίζει μπροστά από τους δύο στόπερ του Ολυμπιακού.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει τρόπους να απειλήσει την εστία του Ολυμπιακού και στην τελευταία φάση του αγώνα ο Λέτο στο 94’ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γιακούποβιτς. Ο κ. Κουκουλάκης σφύριξε τη λήξη του παιχνιδιού, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει με 2-1, με τους παίκτες και την τεχνική ηγεσία να αφιερώνουν τη νίκη στον πρόεδρο της ομάδας, Αχιλλέα Μπέο, ο οποίος χθες είχε την ονομαστική του εορτή.

Ολυμπιακός Β.-Παναθηναϊκός 2-1