Υποκλίθηκε στον ανώτερο Παναθηναϊκό ο Βόλος στο κατάμεστο Πανθεσσαλικό

Το σερί των πέντε νικών του Βόλου στη Σούπερ Λιγκ «έσπασε» σήμερα στο Πανθεσσαλικό. Ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που υποχρέωσε σε βαριά ήττα τους «κυανέρυθρους» με 5-1, που ήταν η δεύτερη φέτος στο πρωτάθλημα (είχαν χάσει και από τον ΟΦΗ με 1-0 εντός έδρας). Εξαιρετικός ο Παναθηναϊκός, σε ματς γιορτή στο Πανθεσσαλικό με τους χιλιάδες φιλάθλους των «πρασίνων» να παραληρούν στις εξέδρες.

Μεγάλες στιγμές έζησε σήμερα το Πανθεσσαλικό στάδιο. Οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού δημιούργησαν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα, γεμίζοντας όλο το βόρειο πέταλο και την ανατολική κερκίδα, ενώ υπήρχαν φίλαθλοι του «τριφυλλιού», τόσο στο πάνω διάζωμα, όσο και στο κάτω στην σκεπαστή κερκίδα, είτε από τον Βόλο και την ευρύτερη περιοχή της Μαγνησίας, είτε από την περιοχή της Θεσσαλίας.

Ο Παναθηναϊκός έκανε πολύ σπουδαία εμφάνιση, σημείωσε τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη του στο πρωτάθλημα, απέναντι σε μια φορμαρισμένη ομάδα, όπως είναι ο Βόλος, κάνοντας το «δέκα στα δέκα», συνεχίζοντας την ξέφρενη πορεία του στη Σούπερ Λιγκ.

Δύο γκολ πέτυχε ο πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο Παλάσιος και από ένα οι Εσκοβάλ (αυτογκόλ), Τσέριν και Σπόραρ. Ο Βόλος πέτυχε το γκολ της τιμής με πέναλτι του Νοκέρ.

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο προπονητής του Βόλου, Κώστας Μπράτσος, παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-2-3-1 και χωρίς να κάνει κάποια αλλαγή σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στον Ατρόμητο στο Περιστέρι. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κλέιμαν, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Άλχο και το αριστερό ο Λούνα. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Σιέλης και Εσκοβάλ. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Τσοκάνης και Μπαριέντος. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Πάολο Φερνάντες και Ντέλετιτς, με τον Μεσκίδα να παίζει πίσω από τον προωθημένο Οζέγκοβιτς.

Από την άλλη πλευρά ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ιβάν Γιοβάνοβιτς, παρέταξε τους «πράσινους» με σύστημα 4-3-3. Τερματοφύλακας ήταν ο Μπρινιόλι. Ως δεξιός μπακ αγωνίστηκε ο Σάντσες και στο αριστερό άκρο ο Χουάνκαρ. Στο κέντρο της άμυνας ήταν οι Σένκεφελντ και Μάγκνουσον. Την τριάδα της μεσαίας γραμμής αποτέλεσαν οι Πέρεθ, Τσέριν και Μπερνάρ. Στην επίθεση αγωνίστηκαν οι Παλάσιος (δεξιά), Βέρμπιτς (αριστερά) και Σπόραρ στην κορυφή.

«Καθάρισε» ο Παλάσιος
Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο ήταν η ομάδα η οποία από την αρχή έδειξε τις προθέσεις της. Έπαιξε επιθετικά και κυνήγησε το γκολ, απέναντι στον Βόλο που έδωσε γήπεδο στους «πράσινους» και επιδίωξε να παίξει με αντεπιθέσεις.

Στο πρώτο 15λεπτο ο Μπέντζαμιν Βέρμπιτς ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών του Παναθηναϊκού, με τον Σλοβένο ακραίο επιθετικό να έχει τρεις καλές στιγμές για να σκοράρει.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς σημειώθηκε στο 3’. Μετά από κάθετη πάσα του Ρούμπεν για τον Σπόραρ, ο τελευταίος πάτησε την μπάλα για τον Βέρμπιτς, που έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνάει έξω από το αριστερό δοκάρι του Κλέιμαν.

Στο 12’ και πάλι ο Βέρμπιτς βρέθηκε σε θέση βολής μετά από διαγώνια κίνηση και σέντρα του Μπερνάρ, όμως η κεφαλιά που επιχείρησε δεν βρήκε το στόχο (άουτ πάνω από τα δοκάρια).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα και στο 15’ έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ. Πρωταγωνιστής ο Βέρμπιτς, ο οποίος σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Κλέιμαν.

Οι «πράσινοι» αναπτύσσονταν κυρίως από τα δεξιά με τον Παλάσιος, ο οποίος στο 24’ έβγαλε ωραία σέντρα, με τον Σπόραρ να πιάνει το σουτ πάνω στην κίνηση μέσα από την περιοχή και τον Κλέιμαν να μπλοκάρει την μπάλα.

Τελικά ο Παναθηναϊκός βρήκε το γκολ στο 39’. Ο Παλάσιος έκανε φοβερή ενέργεια, μπήκε στην περιοχή, μετά από μπαλιά του Μπερνάρ και με εξαιρετικό σουτ με εξωτερικό φάλτσο νίκησε το Κλέιμαν, στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία, γράφοντας το 0-1.

Μάλιστα, οι «πράσινοι» πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, στο 44’, πέτυχαν και δεύτερο τέρμα. Σκόρερ και πάλι ο Παλάσιος, ο οποίος έκανε ξαφνικό σουτ από το ύψος της περιοχής στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κλέιμαν, με τον τερματοφύλακα του Βόλου να αιφνιδιάζεται, καθώς η μπάλα αναπήδησε μπροστά του.

Έτσι ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 2-0, έχοντας κάνει εξαιρετικό ημίχρονο, απέναντι σε έναν υποτονικό και άτολμο Βόλο.

Άλλα τρία γκολ οι «πράσινοι» στο β’ μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κώστας Μπράτσος πέρασε στο παιχνίδι τον Νοκέρ στη θέση του Μεσκίδα, θέλοντας να αλλάξει την εικόνα της ομάδας στην επίθεση. Ο Βόλος στα πρώτα λεπτά ήταν πιο επιθετικός και θα μπορούσε να είχε πετύχει ένα γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο παιχνίδι.

Στο 48’ ο Οζέγκοβιτς έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα να βρίσκει τον Μάγκνουσον και να καταλήγει κόρνερ.

Στο 60’ ο Πάολο Φερνάντες έγινε κάτοχος της μπάλας από λάθος του Σάντσες έφυγε στην αντεπίθεση, τον έκλεισε ωστόσο ο Σένγκεφελντ και έφυγε πλάγια, πάσαρε στον Οζέγκοβιτς, ο οποίος σούταρε άτσαλα ψηλά άουτ.

Κι αφού ο Βόλος δεν κατάφερε να μειώσει το σκορ, ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια μέσα σε τέσσερα λεπτά πέτυχε δύο τέρματα, «κλειδώνοντας» τη νίκη. Στο 63’ ο Χουανκάρ έκανε το διαγώνιο σουτ και η μπάλα με τη βοήθεια του Εσκοβάλ άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Κλέιμαν για το 0-3.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 67’ ο Παναθηναϊκός έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή του, με τον Κλέιμαν να βγάζει ενυπωσιακά τοτακουνάκι του Σπόραρ, αλλά τον Τσέριν να παίρνει το… ριπάουντ και με πολύ ωραίο πλασέ στη δεξιά γωνία να σκοράρει.

Οι παίκτες του Βόλου χωρίς ψυχολογία, πλέον, δέχθηκαν και πέμπτο γκολ στο 76’. Ο Μπερνάρ έπαιξε το ένα-δύο με τον Χουάνκαρ, ο οποίος βγήκε στον χώρο, πάσαρε στον Σπόραρ κι εκείνος με ωραίο τελείωμα πέτυχε ένα ακόμα τέρμα με τη φανέκα των «πράσινων».

Στο 84’ ο Βόλος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Τσοκάνη από τον Σένκεφελντ με τον Σιδηρόπουλο αρχικά να δίνει φάουλ έξω από την περιοχή και βλέποντας το VAR έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Νοκέρ ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι, μειώνοντας το σκορ σε 5-1, που ήταν και τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Βοηθοί: Δημητριάδης (Μακεδονίας), Κουρουμπύλια (Δυτ. Αττικής)
4ος διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων)
Κίτρινες: Μπαριέντος, Φερνάντες-Τσέριν
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Άλχο, Λούνα (86’ Ουές), Σιέλης, Εσκοβάλ, Τσοκάνης, Μπαριέντος (71’ Ματίγια), Πάολο Φερνάντες (86’ Μπατόκιο), Ντέλετιτς, Μεσκίδα, Οζέγκοβιτς (71’ Κούτσιας)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Σάντσες (86’ Κώτσιρας), Χουανκάρ, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Πέρεθ (71’ Τσόκαϊ), Τσέριν, Μπερνάρ (86’ Γκανέα), Παλάσιος, Βέρμπιτς (69’ Κουρμπέλης), Σπόραρ (78΄Ιωαννίδης).