Υπερασπίστηκε την έδρα ο Αίας, 2-0 τον Τοξότη

Με επιτυχία υπερασπίστηκε την έδρα του ο Αίας, επικρατώντας 2-0 του Τοξότη. Στο γήπεδο της Σούρπης έγινε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο υπεροχής, αλλά αυτή του Μιχάλη Ανδρωνά να αποδεικνύεται περισσότερο αποτελεσματική. Εξάλλου, πέτυχε δύο τέρματα, ενώ από την άλλη πλευρά οι παίκτες του Σάκη Χρυσοχού σημάδεψαν ισάριθμες φορές τα δοκάρια.

Στο α’ μέρος ο Τοξότης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους παίκτες του να κυκλοφορούν σωστά τη μπάλα, ψάχνοντας τη φάση που θα τους έδινε το προβάδισμα. Ο Αίας προσπάθησε να «χτυπήσει» στην κόντρα και είχε διπλή ευκαιρία στο 14’ όταν σουτ του Δημητρίου κόντραρε σε αντίπαλο και στη συνέχεια νέου σουτ του Παπουτσή εξουδετέρωσε ο Μπράνος.

Πάντως, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 25ο λεπτό, όταν ο Δημητρίου με υπέροχη κάθετη πάσα έβγαλε τον Νικογιάννη σε θέση τετ-α-τετ και αυτός με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 1-0.

Έχοντας πάρει προβάδισμα στο σκορ και με την ψυχολογία στα ύψη ο Αίας μπήκε δυνατά στην επανάληψη. Ωστόσο, σε δύο περιπτώσεις ο Τοξότης θα μπορούσε να φέρει το ματς στα ίσα, αλλά η τύχη δεν ήταν με το μέρος του. Στο 62’ ο Βαλωτής βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Γκόγκο, αλλά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γιωτόπουλος επιχείρησε σέντρα-σουτ και είδε τη μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Αίας «κλείδωσε» τη νίκη του στο 86ο λεπτό. Ο Δημητρίου απέφυγε δύο αντιπάλους και πάσαρε αριστερά στον Μακανίκα. Αυτός έκανε το γύρισμα και ο Μάριος Κομπούρας με προβολή διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Αυτή ήταν η δεύτερη φετινή νίκη του Αίαντα (η προηγούμενη ήταν το 3-6 επί της Δήμητρας στην πρεμιέρα), με τους «κιτρινόμαυρους» να φτάνουν στους οκτώ βαθμούς, ενώ οι «κυανέρυθροι» της Νέας Δημητριάδας βρίσκονται σχετικά χαμηλά με τέσσερις πόντους στο ενεργητικό τους.

ΑΙΑΣ: Γκόγκος, Φαράντος, Μπιρμπίλης, Ξηροκώστας, Στεφανής, Μπιρτσάι, Παπουτσής (74’ Πιτσάβας), Κατσαβριάς (65’ Βούλγαρης), Νικογιάννης (65’ Κομπούρας), Δημητρίου (85’ Κουτσουράκης), Μακανίκας (85’ Κωστούλας).
ΤΟΞΟΤΗΣ: Μπράνος, Γιοβάνης, Παναγιώτου, Σούδης, Ιωάννου, Σκλαπάνης, Ζαφειρίου (46’ Γιωτόπουλος), Μάστορας, Κωνσταντάκος (85’ Μπαρμπούτας), Κόντρα, Βαλωτής.