Βαριά ήττα της “μισής” Νίκης με 4-0 από τον ΠΑΟΚ Β’

Με άσχημο τρόπο έκλεισε την κανονική περίοδο της Σούπερ Λιγκ 2 η Νίκη, η οποία πήγε στη Θεσσαλονίκη με αποστολή μόλις 14 ποδοσφαιριστών. Οι «κυανόλευκοι» είχαν τις φάσεις για να σκοράρουν, αλλά δεν τα κατάφεραν. Αντίθετα δέχθηκαν πολύ εύκολα γκολ, ειδικότερα στα τελευταία λεπτά, με συνέπεια να υποστούν συντριβή με 4-0 στη Ν. Ευκαρπία.

Όλα κύλησαν ανάποδα για τη Νίκη πριν την αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ Β’, αφού για διάφορους λόγους παρατάχθηκε με αποστολή μόλις 14 ποδοσφαιριστών. Έτσι ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος αναγκάστηκε να κάνει αρκετές «αλχημείες» για να σχηματίσει ενδεκάδα.

Το σύστημα ήταν 4-3-3 με τον τερματοφύλακα Κραβαρίτη να παίρνει το «βάπτισμα του πυρός» στο φετινό πρωτάθλημα, αφού την τελευταία στιγμή έμεινε εκτός και ο Γκαραβέλης. Μπροστά του είχε από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Στίκα, Ανδρέου, Μπαχανάκ και Αναστασίου. Ανασταλτικός χαφ ήταν ο Λίταινας με εσωτερικούς μέσους τους Γαβριηλίδη και Πέττα, ενώ την επιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Παναγιωτίδης (δεξιά), Κρητικός (αριστερά) και Μπαλλάς (κορυφή).

Δεν έφταναν τα παραπάνω η Νίκη είχε να αντιμετωπίσει και την εχθρική διαιτησία. Τόσο ο κ. Μελτζανίδης, όσο και οι δύο βοηθοί έκαναν τα πάντα, προκειμένου να ανακόψουν κάθε προσπάθειά της και να προστατέψουν τον ΠΑΟΚ Β’, ειδικότερα στο α’ μέρος, αφού μετά το 2-0 η διαιτητική τριάδα δεν είχε άλλη «παρέμβαση» στο παιχνίδι.

Εκτός από τα διαιτητικά δρώμενα είχαμε και… ματς στη Ν. Ευκαρπία, το οποίο άρχισε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ Β’. Πριν καλά-καλά οι «κυανόλευκοι» συνηθίσουν την πειραματική ενδεκάδα με την οποία παρατάχθηκαν βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Δεν είχε προλάβει να συμπληρωθεί το 1ο λεπτό, όταν ο Σπυράκος έβγαλε σέντρα και ο Ανδρέου απέκρουσε προσωρινά με το κεφάλι. Η μπάλα έφτασε στον Σνάουτσνερ, ο οποίος έκανε σουτ, που μετατράπηκε σε… ασίστ στον Δαρέλα κι εκείνος από κοντά άνοιξε το σκορ (1-0).

Οι παίκτες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου αντέδρασαν και στο 8’ σουτ του Πέττα μπλόκαρε ο Μπαλωμένος. Στο 23’ ο Παναγιωτίδης πάτησε περιοχή και γύρισε για τον Γαβριηλίδη, ο οποίος σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και έγινε πιο εύκολο το έργο του τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ Β’.

Στο 39’ οι «κυανόλευκοι» άλλαξαν γρήγορα την μπάλα μεταξύ τους, με τον Πέττα να σουτάρει λίγο άουτ. Επίσης στο 45’ ο Λίταινας σούταρε πάνω από τα γκολπόστ.

Από την άλλη πλευρά οι μόνες στιγμές άξιες λόγου για τον «δικέφαλο του βορρά» ήταν ένα σουτ του Κανίς που εξουδετέρωσε με διπλή προσπάθεια ο Κραβαρίτης στο 33’ και ένα βολέ του Τασιούρα που έφυγε στα… ύψη δέκα λεπτά αργότερα.

Με μια καλή ευκαιρία για τη Νίκη άρχισε το β’ ημίχρονο. Παναγιωτίδης, Μπαλλάς και Πέττας συνδυάστηκαν άψογα μεταξύ τους. Τελικός αποδέκτης ήταν ο τελευταίος που σούταρε για να μπλοκάρει ο Μπαλωμένος (49’). Επίσης στο 51’ ο Κρητικός συνέκλινε και σούταρε, αλλά ο Μπαλωμένος βρισκόταν πάλι σε ετοιμότητα.

Στο 55’ ο ΠΑΟΚ Β’ κέρδισε το πρώτο κόρνερ της συνάντησης και το εκμεταλλεύτηκε ιδανικά. Μετά την εκτέλεσή του η μπάλα πήγε στο πρώτο δοκάρι, όπου πετάχθηκε ο Φίλων και από κοντά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του (2-0).

Το τέρμα αυτό τόνωσε το ηθικό των γηπεδούχων που είχαν μια ακόμη καλή φάση στο 60’, όταν «γυριστό» του Κανίς δεν βρήκε στόχο.

Η συνέχεια ανήκε στο βολιώτικο συγκρότημα. Στο 62’ ο Κρητικός έκανε συρτή σέντρα, με τον Παντεκίδη να διώχνει προ του Μπαλλά, ενώ τρία λεπτά αργότερα οι ίδιοι παίκτες συνδυάστηκαν, με τον δεύτερο να γυρίζει για τον Πέττα, όμως πάλι επενέβη ο Παντεκίδης και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Στο 69’ ο κ. Ελευθερόπουλος έβαλε τον Βουκελάτο αντί του Μπαλλά προχωρώντας και σε εσωτερικές αλλαγές. Πιο συγκεκριμένα ο Παναγιωτίδης τοποθετήθηκε στο γνώριμο πόστο του εσωτερικού μέσου, ο Βουκελάτος πήγε στη δεξιά πτέρυγα και ο Πέττας προωθήθηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Στο 74’ ο Στίκας ανέβηκε από τα δεξιά και πραγματοποίησε σέντρα προς τον Πέττα, ο οποίος δεν κατάφερε να γυρίσει το σώμα του για να σουτάρει, αφού εμποδίστηκε από τους αντίπαλους αμυντικούς. Δέκα λεπτά αργότερα ο Μπαχανάκ σέντραρε, ο Πέττας έπιασε κεφαλιά, αλλά ο Μπαλωμένος ήταν για μια ακόμη φορά στη σωστή θέση.

Στον αντίποδα ο ΠΑΟΚ Β’ βρήκε και τρίτο τέρμα σε μια ανύποπτη φάση. Ο Κραβαρίτης είχε την μπάλα και την έδωσε στον Μπαχανάκ. Ο Σαποβάλοφ κατάφερε να κλέψει την μπάλα από τον Καμερουνέζο και με ευκολία έγραψε το 3-0, αφού ο νεαρός τερματοφύλακας δεν πρόλαβε να καλύψει την εστία του.

Μετά το 3-0 η Νίκη φάνηκε να «παρατάει» το παιχνίδι δίνοντας το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ Β’ να κάνει όσες ευκαιρίες δεν είχε στο προηγούμενο διάστημα. Στο 90’ ο Κραβαρίτης είπε «όχι» σε κεφαλιά του Μπράντονιτς και στην επαναφορά ο Πανίδης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Επίσης στο 92’ ο νεαρός πορτιέρο είχε μια ακόμη εξαιρετική επέμβαση σε σουτ του Μπράντονιτς, αλλά στο επόμενο λεπτό δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το τέταρτο γκολ από τον ίδιο παίκτη, που διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Διαιτητής: Μελτζανίδης (Ημαθίας)

Βοηθοί: Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας). Σάββας (Σερρών).

4ος διαιτητής: Μαυρίδης (Ημαθίας).

Κίτρινες: Σνάουτσνερ – Πέττας, Κρητικός.

ΠΑΟΚ Β’: Μπαλωμένος, Φίλων, Τασιούρας (59’ λ.τρ. Κιτσάκης), Γιαξής, Παντεκίδης, Τσοπούρογλου, Σνάουτσνερ (76’ Σαποβάλοφ), Σπυράκος, Γκούμας (38’ λ.τρ. Πανίδης), Δαρέλας (76’ Μπράντονιτς), Κανίς (76’ Τσίκος).

ΝΙΚΗ: Κραβαρίτης, Στίκας, Αναστασίου, Ανδρέου, Μπαχανάκ, Λίταινας, Γαβριηλίδης, Πέττας, Παναγιωτίδης, Κρητικός, Μπαλλάς (69’ Βουκελάτος).