Τέλος και ο Λάιος από τη Νίκη – Λύθηκε η συνεργασία των «κυανολεύκων» με τον 23χρονο μπακ

Μετά τον Χρήστο Τζιώρα, ένας ακόμη ποδοσφαιριστής αποτελεί παρελθόν από το ρόστερ της Νίκης. Πρόκειται για τον Βασίλη Λάιο, που δεν βρισκόταν στα πλάνα της τεχνικής ηγεσίας και έτσι λύθηκε η συνεργασία μαζί του.
Ο Βασίλης Λάιος έγινε ο δεύτερος ποδοσφαιριστής μέσα σε μία ημέρα που αποχωρεί από τη Νίκη. Το βράδυ του Σαββάτου ενημερώθηκε σχετικά ότι δεν υπολογίζεται για το υπόλοιπο του πρωταθλήματος και έτσι ήδη βρίσκεται σε αναζήτηση του επόμενου σταθμού της ποδοσφαιρικής του καριέρας.
Ο 23χρονος δεξιός οπισθοφύλακας είχε έρθει στη Νίκη το καλοκαίρι του 2017, προερχόμενος από τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας και έχοντας ήδη 57 συμμετοχές στη Γ’ Εθνική, τόσο με την ομάδα της Πιερίας, όσο και με τις προηγούμενες που αγωνίστηκε, δηλαδή σε Δωτιέα Αγιάς, Σπάρτη και Λουτράκι.
Στην περσινή σεζόν, πρώτη του στη Νίκη, είχε αρκετά καλή παρουσία, με 18 εμφανίσεις, τις 10 ως βασικός, ενώ στις οκτώ έβγαλε όλο το 90λεπτο. Συγκαταλεγόταν στους μαχητικούς παίκτες και δίκαια κέρδισε τη συμπάθεια των φιλάθλων.

Όμως φέτος τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Βασικός δεξιός μπακ είναι ο Μετούσι, ενώ στη θέση αυτή μπορούν να παίξουν και οι Παπαδήμας, Ρόβας. Κανείς από τους προπονητές που πέρασαν δεν φάνηκε να δείχνει εμπιστοσύνη στον Λάιο. Στο πρωτάθλημα είχε μόνο μία ολιγόλεπτη συμμετοχή στο 5-0 επί του Φωκικού, όταν στο 80’ αντικατέστησε τον Μετούσι, ενώ στο Κύπελλο Ελλάδος έπαιξε και στα 120 λεπτά (κανονικός αγώνας και παράταση) του παιχνιδιού με τον Μακεδονικό Φούφας, ενώ στο ματς με τη Δόξα Δράμας μπήκε αλλαγή στ 85’ αντί του Ρόβα.
Πάντως, ο Λάιος αποχώρησε ως φίλος από τη Νίκη και είναι χαρακτηριστική η ανάρτηση που έκανε στον προσωπικό του λογαριασμό στο facebook λίγα λεπτά μετά το διαζύγιο με τη Νίκη.
«Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο είχα την τιμή να εκπροσωπώ τη Νίκη Βόλου και να αγωνίζομαι μπροστά στους σπουδαίους φιλάθλους αυτής της ομάδας. Από την πρώτη στιγμή που ήρθα στην ομάδα στόχος της ήταν η άνοδος. Μπορώ να πω πως νιώθω απογοητευμένος που δεν κατάφερα να πετύχω αυτόν τον στόχο, όμως αν κοιτάξω πίσω μπορώ να πω με υπερηφάνεια πως πετύχαμε πολλά πράγματα… Λάτρεψα κάθε λεπτό από την παραμονή μου στη Νίκη. Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στους συμπαίκτες μου και κάθε φίλαθλο ξεχωριστά για τη στήριξη και τον σεβασμό προς το πρόσωπό μου. Να σας έχει ο Θεός καλά και καλές γιορτές σε όλους».

Σε αναζήτηση σέντερ φορ
Όπως έγραψε χθες η «Θ», το Σάββατο αποχώρησε από τη Νίκη και ο Χρήστος Τζιώρας. Η είδησή αυτή έπεσε σαν «κεραυνός εν αιθρία», με τους φιλάθλους να μην μπορούν να πιστέψουν ότι ένας από τους πιο αγαπητούς ποδοσφαιριστές, με πολύ μεγάλη προσφορά στην ομάδα, δεν θα φορά πια τα κυανόλευκα.
Οι λόγοι δεν έγιναν γνωστοί, αλλά σίγουρα δεν είναι οικονομικοί. Ασφαλώς και πρόκειται για σημαντική απώλεια και ιδιαίτερα από τη στιγμή που ο 30χρονος φορ είχε επανέλθει δριμύτερος μετά τον τραυματισμό του, ενώ ήταν και ο σκόρερ στο 1-0 επί της Ξάνθης. Μάλιστα, όπως ανέφερε η ιστοσελίδα mikriliga, ήδη βρέθηκε η πρώτη ομάδα που ενδιαφέρεται για τον Τζιώρα και συγκεκριμένα η Α.Ε. Καραϊσκάκης.
Εννοείται φυσικά πως στη Νίκη ξεκίνησαν άμεσα την αναζήτηση ενός αξιόπιστου σέντερ φορ. Αυτή τη στιγμή στην ομάδα υπάρχει μόνο ένας επιθετικός κρούσης, ο Αλέξα Βουκομάνοβιτς, που θα είναι δύσκολο να βγάλει το υπόλοιπο του πρωταθλήματος μόνος. Εξελίξεις αναμένονται εντός των προσεχών ημερών.