Συνεχίζει να έχει σφυγμό ο Βόλος

Ο Βόλος βγήκε νικητής στον… τελικό με τον ΟΦΗ, πήρε μία πολύ σημαντική νίκη και ήταν η μόνη ομάδα από τις τέσσερις που θα παλέψουν για την παραμονή στη Σούπερ Λιγκ που κέρδισε, την προτελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου και πριν τα πλέι άουτ.

Με τους τρεις βαθμούς που έβαλε στο… σακούλι του ο Βόλος έφτασε τους 20, ξεπερνώντας τον Παναιτωλικό στη βαθμολογία, ο οποίος έμεινε στους 19 βαθμούς (ηττήθηκε με 2-1 από τον Ολυμπιακό στο Αγρίνιο), ενώ άφησε πίσω την Κηφισιά που έχει 18 βαθμούς (απέσπασε ισοπαλία 3-3 στην Τρίπολη από τον Αστέρα) και τον ΠΑΣ Γιάννινα με 17 (έχασε 4-2 από την ΑΕΚ στη Ν. Φιλαδέλφεια).

Χρειάστηκε να περάσουν, δυόμιση μήνες και 11 παιχνίδια για να γευτεί ο Βόλος και πάλι τη χαρά της νίκης, που ήταν η πρώτη μέσα στο 2024. Το βολιώτικο συγκρότημα κλείνει την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος με τρεις νίκες εντός έδρας σε 13 ματς, ενώ τα τρία γκολ που πέτυχε ήταν τα περισσότερα που έχει σημειώσει η ομάδα στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Χρήστος Κόντης στο δεύτερο παιχνίδι που κάθισε στον πάγκο του Βόλου, είδε την ομάδα του να φτάνει στη νίκη με ανατροπή στο σκορ, χωρίς πάντως να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης. Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, χωρίς αξιόλογες φάσεις, με τις δύο ομάδες να αξιοποιούν τις δύο ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν. Ο Λάρσον έβαλε μπροστά στο σκορ τους Κρητικούς, για να ισοφαρίσουν οι «κυανέρυθροι» με αυτογκόλ του Βούρου. Ο Βόλος μία ακόμη καλή στιγμή στο πρώτο 45λεπτο με το φάουλ που εκτέλεσε ο Ασενούν (απέκρουσε σε κόρνερ ο Μπάουμαν).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος είχε ένα πολύ καλό διάστημα από το 46’-70’, όπου κατάφερε να πετύχει δύο γκολ, με κεφαλιά του Σιέλη και σουτ του Μπερτόλιο, φέρνοντας τούμπα το ματς. Με σωστή διαχείριση στη συνέχεια και χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα, το βολιώτικο συγκρότημα κράτησε σχετικά εύκολα το 3-1 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, ενώ παράλληλα τονώθηκε και η ψυχολογία των ποδοσφαιριστών, ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Οι «κυανέρυθροι» θα πρέπει να προετοιμάζονται για τα πλέι άουτ, τα οποία θα ξεκινήσουν, σύμφωνα με τον προγραμματισμό, στις 17 Μαρτίου αφού πρώτα διεξαχθεί την προσεχή Κυριακή 3/3 η τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου. Ο Βόλος καλείται να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη.

Στα πλέι οφ θα λάβουν μέρος εκτός από τον Βόλο και οι Αστέρας Τρίπολης, Ατρόμητος, Πανσερραϊκός, ΟΦΗ, Παναιτωλικός, Κηφισιά και ΠΑΣ Γιάννινα.

Οι οκτώ αυτές ομάδες θα μεταφέρουν τους βαθμούς της κανονικής περιόδου και θα παίξουν από μία φορά όλοι εναντίον όλων. Εξ’ αυτών θα υποβιβαστούν στη Σούπερ Λιγκ 2 οι ομάδες που θα τερματίσουν στις δύο τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, ενώ πλέον γνωρίζουμε και τις ομάδες που θα έχουν το πλεονέκτημα έδρας.

Αστέρας, Ατρόμητος, ΟΦΗ και Πανσερραϊκός θα δώσουν στα πλέι άουτ τέσσερα εντός έδρας παιχνίδια και τρία εκτός, ενώ το αντίστροφο (τρία εντός και τέσσερα εκτός) ισχύει για Βόλο, Κηφισιά, Παναιτωλικό και ΠΑΣ Γιάννινα.

Για πρώτη φορά ο Βόλος στα πέντε χρόνια παρουσίας του στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ θα αγωνιστεί στα πλέι άουτ έχοντας το μειονέκτημα των λιγότερων παιχνιδιών στο γήπεδό του.