Στα Τρίκαλα “έσπασε” το σερί της Νίκης

Ύστερα από τρεις σερί νικηφόρα αποτελέσματα η Νίκη γνώρισε την ήττα από τα Τρίκαλα εκτός έδρας με 81-70 για την 4η αγωνιστική της Β’ Εθνικής μπάσκετ. Οι «κυανόλευκοι» στο πρώτο ημίχρονο κατάφεραν να είναι μπροστά στο σκορ και στις δύο περιόδους, κλείνοντας το ημίχρονο έχοντας διαφορά πέντε πόντους υπέρ τους.
Στο β’ μέρος, ωστόσο, τα Τρίκαλα βελτίωσαν τα ποσοστά τους στην επίθεση, πέτυχαν 20 πόντους στην τρίτη περίοδο και 19 στην τέταρτη, η Νίκη από την πλευρά της δεν απέφυγε τα λάθη στην άμυνα, σημείωσε μόλις επτά πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, όντας άστοχη και εκεί κρίθηκε το παιχνίδι.
Ο Σάκης Κουτίνας σ’ ένα ακόμη ματς ήταν παίκτης που τράβηξε τη Νίκη στην επίθεση, σημειώνοντας 21 πόντους, ενώ 12 πόντους πέτυχε ο Κωστούλας.
Από τα Τρίκαλα πρώτος σκόρερ ήταν ο Παπαχρήστος με 26 πόντους.
Διαιτητές: Πράττος-Σιταρίδης-Τσαρδούλιας Τ. (Χλωρός)
Δεκάλεπτα: 20-27, 42-47, 62-54, 81-70
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φόρος): Μήνου 11 (3), Κολότσιος, Παπαχρήστος 26 (2), Βαζούκης, Μοσχόπουλος, Ράπτης 11, Μπουργανός 7 (1), Τριανταφύλλου 3 (1), Ψύρρας 5 (1), Δέσπος 2, Βαβάτσικος 14 (1), Νέσσης 3.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Μαύρος): Τσεσμετζίδης, Κωστούλας 12, Βερτζάγιας, Σιπητάνος 8 (1), Κουτίνας 21, Παπαδόπουλος 10, Ζησόπουλος, Μόκας, Σπηλιόπουλος 4, Κουτσομπόρης, Εντό 4, Βρεττάς 6.