Σαρωτική και η Κ19 της Νίκης συνέτριψε με 6-1 τον Απόλλωνα Λάρισας

Σαρωτική στη Λάρισα ήταν και η ομάδα Κ19 της Νίκης, η οποία συνέτριψε τον Απόλλωνα με 6-1 και εξακολουθεί να φιγουράρει στην κορυφή του Βορείου ομίλου. Τους φιλάθλους που βρέθηκαν στη Φιλιππούπολη ευχαρίστησε η «κυανόλευκη» ΠΑΕ.

Εκτός από την ανδρική ομάδα και η Κ19 της Νίκης πέρασε θριαμβευτικά από τη Λάρισα συντρίβοντας με 6-1 τον τοπικό Απόλλωνα στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής στο αντίστοιχο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ 2.

Όπως μαρτυρά το τελικό σκορ, ο αγώνας εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, αλλά αυτό έγινε κυρίως στο δεύτερο μέρος, θυμίζοντας αρκετά το αντίστοιχο παιχνίδι των μεγάλων στη Φιλιππούπολη. Δηλαδή στο πρώτο μέρος το συγκρότημα του Στέφανου Ξηροφώτου συνάντησε σθεναρή αντίσταση από τους γηπεδούχους, αν και είχε την υπεροχή. Στην επανάληψη, όμως, ήταν σαρωτικό και έφτασε άνετα στη νίκη με το ευρύ 6-1.

Στο 35’ ο Τζιάνης έβγαλε σέντρα και ο Κυριζάκης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Ο Απόλλων ισοφάρισε στο 40’, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τζιάνης έκανε καταπληκτική προσπάθεια και με σουτ έβαλε ξανά τη Νίκη μπροστά με 1-2.

Με νέα πρόσωπα τους Γιαγτζίδη και Αϊντίνι στην επανάληψη οι «κυανόλευκοι» ανέβασαν την απόδοσή τους. Στο 55’ ο δεύτερος σούταρε, ο τερματοφύλακας απέκρουσε προσωρινά και ο Χουσεΐνογλου που κέρδισε το «ριμπάουντ» έγραψε το 1-3.

Στη συνέχεια την «σκυτάλη» πήρε ο Μπαλλάς ο οποίος πέτυχε «χατ τρικ». Αρχικά στο 71’ με πλασέ αξιοποίησε την ασίστ του Κυριζάκη (1-4), ενώ στο 80’ με σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-5. Το τελικό 1-6 διαμόρφωσε ο ταλαντούχος σέντερ φορ μετά από ατομική ενέργεια και πλασέ στο 89’.

Αυτή ήταν η έκτη συνεχόμενη επιτυχία για τη Νίκη, η οποία έχει την έχει φέρει στην πρώτη θέση του Βορείου ομίλου στο Πρωτάθλημα Κ19 της Σούπερ Λιγκ 2. Πίσω της με διαφορά δύο βαθμών ακολουθεί ο Μακεδονικός, ο οποίος επιβλήθηκε της ΑΕΛ στη Θεσσαλονίκη.

Επόμενη υποχρέωση για τη Νίκη είναι η συνάντηση με τον Θεσπρωτό, η οποία θα πραγματοποιηθεί στο γήπεδο «Παντελής Μαγουλάς» για την 11η αγωνιστική.

ΝΙΚΗ Κ19: Ελάνογλου, Πλωμαρίτης (70’ Ρ. Δημόπουλος), Χουσεΐνογλου, Κουτσιμπάνας (75’ Αγκόλι), Καπίτσας (46’ Γιαγτζίδης), Τόγιας, Κουφογεώργος, Τόμε (46’ Αϊντίνι), Μπαλλάς, Τζιάνης (75’ Βενέτης), Κυριζάκης

Το «ευχαριστώ» της ΠΑΕ στους φιλάθλους
Την εντυπωσιακή παρουσία των φίλων της Νίκης στο γήπεδο της Φιλιππούπολης εξήρε η ΠΑΕ με ανακοίνωση που εξέδωσε. Ταυτόχρονα ευχαρίστησε και την ΠΑΕ Απόλλων Λάρισας για τη φιλοξενία.

«Το Διοικητικό Συμβούλιο της Νίκης θέλει να εκφράσει τις πιο θερμές της ευχαριστίες για την άψογη φιλοξενία που επιφύλαξε σε όλη την αποστολή της ομάδας μας, η ΠΑΕ Απόλλων Λάρισας. Δεσμευόμαστε για ανάλογη φιλοξενία στο Βόλο στο β’ γύρο.

Φυσικά, θα θέλαμε να πούμε ένα μεγάλο «ευχαριστώ» στον κόσμο μας, που για ακόμα μια φορά ήταν στο πλευρό μας και μας ώθησε σε μια σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας».