Πρόωρη ανάσταση για τον Βόλο – Νίκησε 1-0 τον Πανσερραϊκό και παραμένει στη Σούπερ Λιγκ

Αγωνία τέλος για τον Βόλο. Οι «κυανέρυθροι» νίκησαν με 1-0 τον Πανσερραϊκό στο Πανθεσσαλικό και με την επιτυχία τους αυτή, σε συνδυασμό με την ήττα της Κηφισιάς στην Καισαριανή από τον ΠΑΣ Γιάννινα με 3-2 πανηγύρισαν την παραμονή στη Σούπερ Λιγκ, μία αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση των πλέι άουτ.

Το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χουάν Γκαρσία στο 56’ ήταν αυτό που έδωσε τη νίκη στον Βόλο, με τους «κυνέρυθρους» να ανεβαίνουν στους 32 βαθμούς, αφήνοντας στους 28 την Κηφισιά, η οποία υποβιβάζεται μαζί με τον ΠΑΣ Γιάννινα στη Σούπερ Λιγκ 2.

Στα άλλα δύο αποψινά παιχνίδια της 6ης αγωνιστικής των πλέι άουτ, ο Παναιτωλικός νίκησε με 1-0 τον Ατρόμητο στο Αγρίνιο, ενώ στην Τρίπολη Αστέρας και ΟΦΗ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1.
Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Βόλου παρουσιάστηκαν αγχωμένοι και δεν μπορούσαν να απειλήσουν το τέρμα του Τσομπανίδη. Ο Πανσερραϊκός ήταν καλύτερος, πιο επικίνδυνος επιθετικά, με τους παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 2ο λεπτό ο Πανσερραϊκός ήταν η ομάδα που απείλησε πρώτη το τέρμα του Βόλου, με τον Τόμας να σουτάρει και την μπάλα να περνά έξω από το δεξί δοκάρι του Κόβατς.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 6’, ο Άλεξιτς πήρε την κεφαλιά, ύστερα από τη σέντρα του Γούλερι, με τον Κόβατς να αποκρούει στη δεξιά γωνία.

Η πρώτη τελική για τον Βόλο σημειώθηκε στο 9ο λεπτό, με τον Γκλάβτσιτς να σουτάρει και τον Τσομπανίδη να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 14’ ο Γκλάβτσιτς επιχείρησε να βρει τον Μπερτόλιο μέσα στην περιοχή, με τον Αργεντινό να μην βρίσκει την μπάλα για να τη στείλει στα δίχτυα.

Στο διάστημα 30’-45’ ο Πανσερραϊκός είχε δύο καλές στιγμές στο ματς. Στο 32’ ο Μορέιρα «έκλεψε» την μπάλα στο χώρο της μεσαίας γραμμής, προχώρησε, έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κόβατς, ενώ στο 35’ το σουτ του Άλεξιτς δεν βρήκε τον στόχο.

«Χρυσός» σκόρερ ο Γκαρσία

Ο Βόλος μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και αφού πρώτα στο 46’ σε σουτ του Γκαρσία η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ, στο 52’ ο Βόλος κέρδισε πέναλτι. Σε κεφαλιά του Κόμπα μέσα στην περιοχή η μπάλα βρήκε στο χέρι του Πεταυράκη με τον διαιτητή Ζαμπαλά να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Η φάση εξετάστηκε από τον Μανούχο, που ήταν στο VAR, έστειλε τον διαιτητή να δει τη φάση, δίχως να αλλάξει η απόφαση. Ο Γκαρσία στο 56’ ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι, ο Αργεντινός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Ο Βόλος μετά το γκολ απέκτησε ψυχολογία και στο 68’ σε σουτ του Ασενούν η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 79’ σε δυνατό σουτ του Τσοκάνη η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσομπανίδη.

Ο Πανσερραϊκός από την πλευρά του απείλησε σε δύο περιπτώσεις με ισοφάριση στο ίδιο λεπτό. Συγκεκριμένα, στο 83’ ο Χατζηστραβός έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Κόβατς να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτελέστηκε και ο Άλεξιτς με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα άουτ.

Στα τελευταία λεπτά το σκορ δεν άλλαξε και ο Βόλος πανηγύρισε την παραμονή στην κατηγορία.

Διαιτητής: Ζαμπαλάς (Ηπείρου)

Βοηθοί: Μωϋσιάδης, Κόλλιας (Ηπείρου)

4ος διαιτητής: Τσέτσιλας (Καστοριάς)

Κόκκινη: 97’ Οικονόμου

Κίτρινες: Κόμπα, Τρουιγέ, Σιέλης, Μωραΐτης, Τσοκάνης, Κόβατς-Τόμας

ΒΟΛΟΣ: Κόβατς, Άλχο, Λούνα, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Ντε Καμπς (78’ Τσοκάνης), Γκλάβτσιτς (46’ Τρουιγέ), Κόμπα (86’ Μύγας), Ασενούν, Μπερτόλιο (68’ Μωραΐτης), Γκαρσία.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Τσομπανίδης, Διαμάντης, Πεταυράκης, Πηλέας (80’ Σοφιανός), Δεληγιαννίδης, Μορέιρα, Στάικος (80’ Οικονόμου), Τόμας (46’ Χατζηστραβός), Ουάρντα (88’ Μασκανάκης), Γούλερι (74’ Μούργος), Άλεξιτς.