Πρόκριση από τα 11 μέτρα για τον Πύρασο – Νίκη 4-2 στα Πέναλτι

Δραματική εξέλιξη είχε ο πρώτος χρονικά ημιτελικός του Κυπέλλου ΕΠΣΘ μεταξύ Τοξότη και Πυράσου στο Βοηθητικό του ΕΑΚ. Οι Αγχιαλίτες ισοφαρίστηκαν 1-1 στο 13ο λεπτό των καθυστερήσεων με το ματς να πηγαίνει στην παράταση και ακολούθως στα πέναλτι. Εκεί αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και επικράτησαν με 2-4. Έτσι, ο Πύρασος θα παίξει για 8η φορά σε τελικό και θα διεκδικήσει το 6ο Κύπελλο της ιστορίας του, ενώ στον Τοξότη έμεινε η πικρία για το γεγονός ότι «άγγιξε» την πρόκριση σε έναν τελικό μετά από 30 χρόνια.
Στο 26ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Κατσιγιάννη που σούταρε άουτ από κοντινή απόσταση. Όμως 10 λεπτά αργότερα άνοιξαν το σκορ μετά από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά του Μπέικου και εύστοχη κεφαλιά του Λάμπου.

Ο Πύρασος είχε ακόμη να επιδείξει ένα άστοχο σουτ του Τσιότρα στο 46’ και από εκεί και πέρα προσπάθησε να διαχειριστεί το υπέρ του 0-1. Μέχρι να φτάσουμε στις καθυστερήσεις δεν είχαμε κάτι το αξιοσημείωτο, αλλά τότε το ματς πήρε… φωτιά. Στο 90’+3’ ο Φούκης έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2, καθώς σούταρε από κοντά, αλλά ο Μπράνος απέκρουσε. Τρία λεπτά αργότερα ακυρώθηκε γκολ των γηπεδούχων για επιθετικό φάουλ του Γερακίνη στον Μιχόπουλο. Όμως ο Τοξότης δεν το έβαλε κάτω και στο 90’+13’ ο Γιοβάνης έγραψε το 1-1 με δυνατό σουτ στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση.

Έντονες ήταν οι συγκινήσεις και στο έξτρα 30λεπτο. Στο 94’ ο Πάσχος πήρε την κεφαλιά, όμως ο Ράπτης με εξαιρετική επέμβαση κράτησε την ισοπαλία. Στο 99’ ο Μπέικος εκτέλεσε κόρνερ, αλλά ο Γαλανόπουλος δεν μπόρεσε να φτάσει τη μπάλα για να τη σπρώξει στα δίχτυα, ενώ στο 112’ ο Μπράνος «νίκησε» τον Φούκη σε φάση τετ-α-τετ. Στο 118’ ο Τόμε έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο βοηθός Γεωργαντζής σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ και ο διαιτητής Γραββάνης ακύρωσε το γκολ, παρά τις διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Τοξότη.
Ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι και εκεί οι παίκτες του Πυράσου ήταν πιο ψύχραιμοι ευστοχώντας σε τέσσερις προσπάθειες, έναντι δύο αυτών του Τοξότη. Μοιραίοι για τους «κυανέρυθρους» ο Πάσχος που σημάδεψε το δοκάρι και ο Σκλαπάνης, καθώς ο Ράπτης απέκρουσε την εκτέλεσή του.

Η σειρά των πέναλτι: Πάσχος δοκάρι, Ροτζέριο 0-1, Σκλαπάνης απέκρουσε ο Ράπτης, Μπέικος 0-2, Βαλωτής 1-2, Τσιότρας 1-3, Μαυρίδης 2-3, Γαλανόπουλος 2-4.

Διαιτητής: Γραββάνης.
Βοηθοί: Π. Σακκάς, Γεωργαντζής.
ΤΟΞΟΤΗΣ: Μπράνος, Γιοβάνης, Παναγιώτου, Μαγιόγλου (90’+2’ Γερακίνης), Νταγκούλης, Σκλαπάνης, Μπραχόλι (59’ Πάσχος), Κωνσταντάκος (90’+2’ Τόμε), Αλαμάνης, Κόφφας (59’ Μαυρίδης), Βαλωτής.
ΠΥΡΑΣΟΣ: Ράπτης, Λάμπος, Διαμαντόπουλος, Ρακής, Μιχόπουλος, Γαλανόπουλος, Κατσιγιάννης (72’ Ζαρίφης), Τσιότρας, Καραγιώργος (90’+2’ Ροτζέριο), Γκαραβέλας (67’ Φούκης), Μπέικος.