Πέρασε από το Σέσκλο η Αγία Άννα 2-0 την Ακρόπολη

Η Αγία Άννα συνεχίζει να καταδιώκει τον Ολυμπιακό μετά τη νίκη της με 0-2 στο γήπεδο του Σέσκλου επί της τοπικής Ακρόπολης. Και τα δύο γκολ πέτυχε ο Ιάσων Παπαδημητρίου με προβολή στο 12’ και στο 14’, παραβιάζοντας την εστία του κατά συνθήκη τερματοφύλακα Αντωνίου. Ο τελευταίος υπερασπίστηκε αναγκαστικά την εστία της Ακρόπολης, χωρίς αυτή να είναι η φυσική του θέσει, ελλείψει άλλου γκολκίπερ, καθώς ο Βίτσος ήταν τιμωρημένος. Για τους γηπεδούχους η καλύτερη φάση καταγράφηκε στο 40’ όταν στο απευθείας φάουλ του Κ. Κολυμήτρα η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Αντωνίου, Πούλιος, Πασιάς (75’ Γλάρος), Στρούγγης, Γκάγκας, Κ. Κολυμήτρας, Γκάγκας ΙΙ (46’ Παπούλιας), Τ. Κολυμήτρας (75’ Σιδέρης), Παγώνης (75’ Μ. Τσουκάλης), Αξιώτης, Χρυσαφόπουλος.

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Ηλ. Αϊντίνι, Τόγιας, Γεωργιτζίκης, Χολέβας, Στεργιόπουλος, Βέργος, Μακρής (63’ Χειλάς), Κόλα (72’ Αλεξανδρίδης), Παπαδημητρίου (84’ Κουφογεώργος), Αργύρης (72’ Ζαφειρίου), Κορέτα (63’ Τσελεπής).

Σκιάθος-Ρήγας 2-3

Με το σκορ του ημιχρόνου στο 0-3 μία διαφαινόμενη εύκολη νίκη έγινε αγχωτική για τον Ρήγα Φεραίο, αφού τελικά κέρδισε 2-3 τη Σκιάθο στην έδρα της.

Στο πρώτο μισό της αναμέτρησης οι Βελεστινιώτες ήταν εξαιρετικοί. Στο 8’ είχαμε το 0-1 από κόρνερ του Σπαθή και κεφαλιά του Χασάπη στο οριζόντιο δοκάρι, με τη μπάλα στη συνέχεια να βρίσκει στην πλάτη του τερματοφύλακα Κοντοστάθη και να καταλήγει στα δίχτυα του. Στο 15’ η ομάδα του Λάκη Μπακάλη διπλασίασε τα τέρματά της μετά από ασίστ του Γάρου στον Φουρκιώτη και εύστοχο πλασέ του τελευταίου (0-2).

Το πιο θεαματικό γκολ του αγώνα ήταν το επόμενο του Ρήγα στο 45ο λεπτό. Πέντε παίκτες του κυριολεκτικά έκρυψαν τη μπάλα. Με συνεχείς πάσες τη μετέφεραν από το αμυντικό τρίτο στο χώρο της επίθεσης, με τελικό αποδέκτη τον Γάρο που πλάσαρε ψύχραιμα για το 0-3.

Στην επανάληψη οι νησιώτες αντέδρασαν και με δύο γκολ του Μπάμπα, στο 52’ με απευθείας φάουλ και στο 75’ με μακρινό σουτ, μείωσαν σε 2-3, αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι παραπάνω, με τους Βελεστινιώτες να φεύγουν από το «νησί του Παπαδιαμάντη» με τους τρεις βαθμούς.

ΣΚΙΑΘΟΣ: Κοντοστάθης, Γ. Σταμέλος (26’ λ.τρ. Θ. Σταμέλος), Αλ. Τζελάι, Ντάμτσιος, Καμπουρέλης, Ντ. Πρίφτι (46’ Τζ. Τάσος), Γ. Τάσος, Μουντζούρης, Μπάμπα, Μπεσίρι, Χρ. Τζελάι (68’ Μανωλιός).

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Καναλιώτης, Χριστοφορίδης (80’ Βλιώρας), Χασάπης, Σπαθής, Π. Αποστολίδης, Γοδενόπουλος, Γάρος (46’ Κόντρα), Βαϊόπουλος, Φουρκιώτης, Τσιακίρης (80’ Χόντος), Χαλιμούρδας (46’ Χότζα).

Πύρασος-Αγχίαλος 2-0

Στο ντέρμπι της Νέας Αγχιάλου επιβεβαιώθηκαν τα προγνωστικά, αφού ο Πύρασος κέρδισε με 2-0 τον Α.Σ. Αγχίαλος Φθιώτιδες/Θήβες. Ωστόσο, δυσκολεύτηκε πολύ για να φτάσει στην επιτυχία, καθώς οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν ιδιαιτέρως ανταγωνιστικοί.

Ο Πύρασος έμεινε «άσφαιρος» στο α’ μέρος, αφού οι Γκαραβέλας (2’), Καραγιώργος (12’), Κατσιγιάννης (29’) «νικήθηκαν» σε τετ-α-τετ από τον Λειβαδίτη, ενώ το φάουλ του Ροτζέριο (45’) δεν βρήκε στόχο.

Όμως η πολύ μεγάλη ευκαιρία χάθηκε για την Αγχίαλο στο 53’ όταν ο Τοκαλής κέρδισε πέναλτι από τον Τάσο. Ο Τσέλιος ανέλαβε να το εκτελέσει και ο Τάσος απέκρουσε κρατώντας το 0-0. Ο Πύρασος βρήκε τελικά το γκολ στο 78ο λεπτό με το σουτ του Κατσιγιάννη από το ημικύκλιο της περιοχής, ενώ το 2-0 ήρθε στο 87’ όταν σε κεφαλιά του Ρακή απέκρουσε ο Λειβαδίτης και στην επαναφορά ο Λάμπος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

ΠΥΡΑΣΟΣ: Τάσος, Λάμπος, Διαμαντόπουλος, Ρακής, Μιχόπουλος, Γαλανόπουλος (46’ Τσιότρας), Κατσιγιάννης, Ζαρίφης (64’ Αγιασιώτης), Καραγιώργος (73’ Μαντζαβίνος), Ροτζέριο (73’ Ν. Θεοδωρόπουλος), Γκαραβέλας (46’ Μπέικος).

ΑΓΧΙΑΛΟΣ: Λειβαδίτης, Μπαρδάνι, Τσιαγιανίδης, Παπαγιάννης, Διαμαντένιας, Μασούρας, Ζητούδης, Τσέλιος, Σίμος (73’ Σκούρας), Τοκαλής (81’ Λαΐνας), Ερρινάκης.

Θησέας-Τοξότης 3-0

Μετά από πολύ καλή εμφάνιση ο Θησέας νίκησε 3-0 τον Τοξότη. Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο β’ μέρος, με τον Κουκουτή να ανοίγει το σκορ στο 50’ με αριστερό πλασέ μετά ενέργεια του Πρίφτι. Τρία λεπτά αργότερα ο Παρίσης έβγαλε ασίστ για τον Μ. Παπαδήμο που πλάσαρε εύστοχα για το 2-0. Όσο για το 3-0 σημειώθηκε στο 82’ με ατομική ενέργεια και σουτ από το ύψος της περιοχής του Ζαρκαδή. Ο Τοξότης διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στον Πάσχο στο α’ ημίχρονο, αλλά ο διαιτητής Δ. Σακκάς έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι.

ΘΗΣΕΑΣ: Μπαλαμάτσης, Παρίσης, Κουκουτής (85’ Λεώνης), Ιακωβίδης, Γούτσιος, Πρίφτι, Μέρο (85’ Τρίμης), Ι. Παπαδήμος (62’ Λαζεκίδης), Βουρδάκης, Μάστορας (46’ Ζαρκαδής), Μ. Παπαδήμος (74’ Ζέρβας).

ΤΟΞΟΤΗΣ: Μπράνος, Γιοβάνης, Παναγιώτου, Μαγιόγλου, Νταγκούλης, Σκλαπάνης (46’ Τόμε), Γερακίνης (65’ Μπραχόλι), Κωνσταντάκος (60’ Παπουτσής), Πάσχος (46’ Βαλωτής), Μαυρίδης, Αλαμάνης.

Αίας-Αστέρας 2-1

Αγώνας που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών έγινε στην Σούρπη με τον τοπικό Αίαντα να πανηγυρίζει τη νίκη επί του Αστέρα με 2-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 12’ μετά από σέντρα του Θυμιόπουλου και πλασέ στην κίνηση του Φαράντου. Στο επόμενο λεπτό το σουτ του Χριστίδη ήταν άστοχο, ενώ στο 35’ σουτ του Κωστούλα μπλόκαρε ο Μπαλιού.

Το β’ μέρος άρχισε με διπλή ευκαιρία των Φαράντου και Κωστούλα για τον Αίαντα, ενώ από πλευράς Αστέρα ο Σεφερκόλι σούταρε άουτ από καλή θέση στο 55’. Πέντε λεπτά αργότερα ο Σιαμέτης εκτέλεσε φάουλ και ο Σεφερκόλι έκανε το 1-1. Το 2-1 για τον Αίαντα έγινε στο 80’ μετά από ατομική ενέργεια του Δημητρίου και πάσα στον Φαράντο ο οποίος πλάσαρε εύστοχα.

ΑΙΑΣ: Αλπάκης, Παπανικολόπουλος (65’ Βούλγαρης), Θυμιόπουλος, Ξηροκώστας, Γκρίνιας, Ράπτης, Φαράντος, Καρράς, Κωστούλας (82’ Μακανίκας), Δημητρίου, Ντούρας (90’ Ιζάι).

ΑΣΤΕΡΑΣ: Μπαλιού, Αλουσάι (81’ Πρίντζος), Σιαμέτης, Χατζηιωάννου, Κώστας, Σεφερκόλι, Χριστίδης (14’ λ.τρ. Θεοδώρου), Μαρούφ (14’ λ.τρ. Κουτσούκης), Βέργος, Μακρονάσιος (85’ Χότζα), Παπαστεργίου (81’ Σκεπετάρης).

Σαρακηνός-Πανιώνιος 1-0

Με επιτυχία υπερασπίστηκε την έδρα του ο Σαρακηνός επικρατώντας 1-0 του Πανιωνίου. Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο α’ μέρος με τον Τσιανάκα και άλλες ευκαιρίες μετά το γκολ τους  που ήρθε στο 60ό λεπτό με το σουτ του Ζάχου. Ο Πανιώνιος απείλησε δύο φορές με τον Κιπτίου και στο τελευταίο λεπτό με τον Νικούδη.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Κωνσταντίνου, Τσάνιος, Αγγελής, Ράπτης, Σταματίου, Κατής, Γκαλπογκίνης, Καραγιάννης, Τσιανάκας, Γκλαβίνης (58’ Δημητριάδης), Ζάχος (90’ Χατζηεφραιμίδης).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μπατζιάκας, Καραΐσκος, Σταμάτης (75’ Γ. Φώτου), Ζακυνθινός, Γιαλίδης, Νικούδης, Κιπτίου, Ανγκόλι (60’ Γεωργίου), Καρμαγάλος, Κανιούρας, Βαρελόπουλος.