Ο Πύρασος απέκλεισε τον Ρήγα μετά από συγκλονιστικό αγώνα (2-1)

Την πρόκρισή του στους «4» του Κυπέλλου ΕΠΣΘ πανηγυρίζει ο Πύρασος που σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο «Π. Μαγουλάς» κέρδισε 2-1 τον Ρήγα Φεραίο. Ο χθεσινός προημιτελικός κρίθηκε στην παράταση, με τον Νίκο Μπέικο να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής, αφού πέτυχε και τα δύο γκολ των Αγχιαλιτών (57’, 110’), ενώ οι Βελεστινιώτες είχαν προηγηθεί με τον Τσιακίρη (54’).

Πύρασος και Ρήγας διαφήμισαν το ποδόσφαιρο της Μαγνησίας δίνοντας μεγάλη μάχη για την πρόκριση. Η ομάδα της Νέας Αγχιάλου πήρε τελικά τη νίκη και φυσικά της αξίζουν πολλά συγχαρητήρια, αλλά πολλά εύσημα πρέπει να πάρουν και οι ποδοσφαιριστές του Ρήγα για την μεγάλη τους προσπάθεια. Μάλιστα για 57 λεπτά (από το 42ο έως το ένατο της παράτασης) έπαιζαν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Βλιώρα, με την αριθμητική ισορροπία να αποκαθίσταται όταν αποβλήθηκε και ο Αγιασιώτης.

Όμως ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Ο τεχνικός του Πυράσου Γιώργος Δανόπουλος παρέταξε τον Ράπτη κάτω από τα δοκάρια, τους Λάμπο δεξιά και Κατσιγιάννη αριστερά στην άμυνα, ενώ ο Μιχόπουλος με τον Ρακή ήταν οι δύο σέντερ μπακ. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής κινούνταν οι Γαλανόπουλος, Αγιασιώτης, Ροτζέριο, με τον τελευταίο να έχει οργανωτικά καθήκοντα. Από τα δεξιά επιχειρούσε ο Μπέικος και από τα αριστερά ο Γκαραβέλας, ενώ ο Καραγιώργος ήταν ο σέντερ φορ.

Από την άλλη πλευρά ο προπονητής του Ρήγα Λάκης Μπακάλης έκανε τη μεγάλη έκπληξη. Ως γνωστόν ο βασικός γκολκίπερ Σπηλιόπουλος είναι τραυματίας και στα προηγούμενα ματς έπαιξε ο 15χρονος Καναλιώτης. Όμως αυτή τη φορά έμεινε στον πάγκο και έτσι την εστία υπερασπίστηκε ο Θοδωρής Χαλιμούρδας, που η φυσική του θέση είναι στη γραμμή κρούσης. Μάλιστα, τα πήγε αρκετά καλά στα νέα του καθήκοντα.

Όσον αφορά τις υπόλοιπες θέσεις της ενδεκάδας, δεξιός μπακ ήταν ο Χότζα και αριστερός ο Βλιώρας με στόπερ τους Σπαθή και Π. Αποστολίδη. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής τοποθετήθηκαν οι Γοδενόπουλος και Αλεξίου, ενώ ο Κόντρα ήταν το «δεκάρι». Σε θέση δεξιού εξτρέμ χρησιμοποιήθηκε ο Τσιακίρης, ενώ τον ίδιο ρόλο από τα αριστερά είχε ο Γάρος. Τέλος, στην κορυφή της επίθεσης έπαιξε ο Φουρκιώτης.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ καλός με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω, αλλά το α’ ημίχρονο δεν προσέφερε πολλές συγκινήσεις. Φυσικά οι περισσότεροι θεατές είχαν στραμμένη την προσοχή στον Χαλιμούρδα που ανταπεξήλθε στις απαιτήσεις μπλοκάροντας την κεφαλιά του Γκαραβέλα στο 3’, ενώ στο 19’ έκανε έγκαιρη έξοδο και πρόλαβε τον Μπέικο πριν αυτός γίνει επικίνδυνος. Ο Ρήγας απείλησε για πρώτη φορά στο 33’ όταν ο Φουρκιώτης επιχείρησε σουτ χωρίς να βρει στόχο.

Στο 42’ έγινε μία φάση κομβική για την εξέλιξη του αγώνα. Ο Βλιώρας παρενόχλησε τον Ράπτη, ενώ αυτός ετοιμαζόταν να κάνει το βολέ και σωστά αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Καλατζή. Έτσι, η ομάδα του Βελεστίνου έμεινε από νωρίς με 10 παίκτες.

Ωστόσο, στο β’ μέρος ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ. Ήταν στο 54ο λεπτό όταν κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή. Το εκτέλεσε συρτά ο Τσιακίρης, που έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του τέρματος του Ράπτη, κάνοντας το 0-1.

Τρία λεπτά αργότερα ο Πύρασος «απάντησε» ισοφαρίζοντας σε 1-1 με το μακρινό σουτ του Μπέικου.

Θέλοντας να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα οι Αγχιαλίτες «έψαξαν» το δεύτερο γκολ. Απείλησαν με τους Μπέικο (62’, 89’) και Λάμπο (75’), αλλά το 1-1 διατηρήθηκε και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο 93’ και στο 97’ ο Αγιασιώτης προσπάθησε να σκοράρει με σουτ και απ’ ευθείας φάουλ αντίστοιχα, αλλά ο Χαλιμούρδας μπλόκαρε στην πρώτη περίπτωση και έκανε θεαματική επέμβαση στη δεύτερη. Στο 99’ η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Αγιασιώτης, με τους γηπεδούχους να υποστηρίζουν ότι δεν έκανε κάτι το μεμπτό. Πάντως, το βέβαιο είναι ότι στο αμέσως επόμενο λεπτό ο διαιτητής Καλατζής έκανε λάθος, καθώς σφύριξε τη λήξη του α’ ημιχρόνου της παράτασης, το οποίο διήρκησε 10 και όχι 15 λεπτά.

Ο συγκλονιστικός αγώνας κρίθηκε μέσα σε ένα δίλεπτο. Στο 109’ ο Ρήγας έχασε τεράστια ευκαιρία όταν βγήκε στην κόντρα και ο Ράπτης απέκρουσε το πλασέ του Βαϊόπουλου, ενώ στο 110’ έγινε το 2-1 για τον Πύρασο μετά από σέντρα του Διαμαντόπουλου από τα αριστερά και εύστοχη κεφαλιά του Μπέικου. Για τη φάση αυτή ήταν η σειρά των Βελεστινιωτών να διαμαρτυρηθούν, υποστηρίζοντας ότι πριν τη σέντρα του Διαμαντόπουλου η μπάλα είχε περάσει άουτ. Ο Πύρασος πήρε τελικά τη νίκη με 2-1 και πλέον στα ημιτελικά θα είναι φιλοξενούμενος του νικητή από το ζευγάρι Τοξότης-Σκιάθος.

ΠΥΡΑΣΟΣ: Ράπτης, Μιχόπουλος, Κατσιγιάννης (70’ Διαμαντόπουλος), Ρακής, Λάμπος, Γαλανόπουλος, Μπέικος (117’ Ζαρίφης), Αγιασιώτης, Ροτζέριο, Καραγιώργος (91’ Τσιότρας), Γκαραβέλας (46’ Νίνος).

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Χαλιμούρδας, Χότζα, Βλιώρας, Σπαθής, Γοδενόπουλος, Π. Αποστολίδης, Γάρος (70’ Βαϊόπουλος), Αλεξίου, Φουρκιώτης, Κόντρα (46’ Χριστοφορίδης), Τσιακίρης.