Ο Ολυμπιακός Βόλου επιβλήθηκε 1-0 της Αγίας Άννας με γκολ του Ματέα

Μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος της ΕΠΣΘ ο Ολυμπιακός Βόλου φουλάρει και για το νταμπλ, αφού νίκησε 1-0 την Αγία Άννα στο ΕΑΚ «Τάκης Συνετόπουλος» και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου. Σε πρόσωπο του ημιτελικού αναδείχθηκε ο Φρανσίσκο Χοσέ Ματέα, καθώς ο Αργεντινός εξτρέμ ήταν αυτός που πέτυχε το μοναδικό γκολ στο 60ό λεπτό. Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά με λίγες αξιόλογες φάσεις. Πάντως, ο Ολυμπιακός είχε την εδαφική υπεροχή και έψαξε περισσότερο το γκολ, όπως μαρτυρά το γεγονός ότι κέρδισε 17 κόρνερ στο ματς, έναντι ενός της Αγίας Άννας, αν και όλα πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Πάντως, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν αυτό που ήθελαν και θα βρεθούν για 6η φορά σε τελικό Κυπέλλου ΕΠΣΘ, διεκδικώντας το τέταρτό τους τρόπαιο.
Φυσικά οι συμμετοχές τους στον συγκεκριμένο θεσμό είναι σχετικά λίγες μια και τα περισσότερα χρόνια έπαιζαν στο Κύπελλο Ελλάδος ως ομάδα Εθνικών κατηγοριών. Αξίζει εδώ να αναφέρουμε ότι αν ο Ολυμπιακός κατακτήσει το Κύπελλο της ΕΠΣΘ, αυτόματα αποκτά το δικαίωμα συμμετοχής και στο Κύπελλο Ελλάδος της περιόδου 2024-25.
Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Στέλιος Αρσένος επέλεξε διάταξη 4-2-3-1 που μετατρεπόταν σε 4-4-2. Τερματοφύλακας ήταν ο Σιδεράκης. Δεξιός οπισθοφύλακας ο Κακάμης και αριστερός ο Καμπέρης, με τους Κούλπα και Γκαλίτσιο σέντερ μπακ. Ο Ζέρης με τον Οικονόμου ήταν οι κεντρικοί χαφ, με τον Ματέα να επιχειρεί από τα δεξιά και τον Σέττο από τα αριστερά, ενώ ο Αναστασίου ήταν ανάμεσά τους, παίζοντας πίσω από τον σέντερ φορ Βλάχο, ενώ σε κάποιες περιπτώσεις αγωνιζόταν δίπλα του.
Για την Αγία Άννα, ο προπονητής της Δημήτρης Φραγκούλης προτίμησε το 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Ηλ. Αϊντίνι. Στο δεξιό άκρο της άμυνας ο Τόγιας και στο αριστερό ο Παπαδήμος, με τους Χολέβα και Καλτσουνά στόπερ. Ο Βέργος ήταν ο «κόφτης» στη μεσαία γραμμή και οι Κόλα, Αργύρης οι εσωτερικοί χαφ. Ο Κορέτα από τα δεξιά και ο Χειλάς από τα αριστερά ήταν οι δύο εξτρέμ, ενώ ο Παπαδημητρίου τοποθετήθηκε στην κορυφή της επίθεσης.
Για 37 λεπτά δεν είχαμε καμία απολύτως φάση στο ματς, αφού ο Ολυμπιακός κέρδιζε με ευκολία κόρνερ και με την ίδια ευκολία οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν ασφαλή τα καρέ τους. Στο σημείο εκείνο υπήρξε… ψήγμα ευκαιρίας για τους γηπεδούχους με το σουτ του Σέττου όπου η μπάλα κόντραρε στον Καλτσουνά και κατέληξε στα χέρια του Ηλ. Αϊντίνι.
Όμως στο 39’ το παιχνίδι πήρε ξαφνικά «φωτιά» όταν ο Ζέρης εκτέλεσε κόρνερ και ο Οικονόμου πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και να σκάει στο έδαφος. Οι «ερυθρόλευκοι» φώναξαν για γκολ, αλλά ο διαιτητής Δημητριάδης και ο βοηθός Δ. Σακκάς θεώρησαν ότι η μπάλα δεν πέρασε ολόκληρη τη γραμμή. Ο Ολυμπιακός «άγγιξε» το γκολ στο 44’ όταν ο Βλάχος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ηλ. Αϊντίνι, που απέκρουσε σε κόρνερ με τα πόδια.
Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και η επανάληψη με τις αξιόλογες φάσεις να είναι λιγοστές. Πάντως, η Αγία Άννα είχε καλή ευκαιρία στο 59’ όταν από μπαλιά του Αργύρη οΠαπαδημητρίου έγινε κάτοχος της μπάλας και παρά την πίεση του Γκαλίτσιου σούταρε μέσα από την περιοχή, με τον Σιδεράκη να αποκρούει.
Αμέσως μετά είχαμε το γκολ του Ολυμπιακού. Ο Σέττος έβγαλε ωραία μπαλιά στα δεξιά για τον Ματέα. Αυτός προχώρησε, μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ «ξετίναξε» τα δίχτυα για το 1-0.
Από το 60ό λεπτό όπου σημειώθηκε το γκολ μέχρι τη λήξη δεν είχαμε έντονες συγκινήσεις. Η Αγία Άννα απείλησε μόνο μία φορά σε στατική φάση. Ήταν στο 64ο λεπτό όταν ο Κόλα εκτέλεσε απευθείας φάουλ και η μπάλα πέρασε άουτ. Όσο για τον Ολυμπιακό, προσπάθησε να κάνει διαχείριση του αποτελέσματος, χωρίς να απειλεί. Μόνο δύο τελικές είχε, με τον Σέττο στο 66’ να επιχειρεί σουτ μέσα από την περιοχή και τον Καλτσουνά να επεμβαίνει παραχωρώντας κόρνερ, ενώ στο 75’ το σουτ του Αναστασίου δεν ήταν καλό με τη μπάλα να φεύγει άουτ.
Διαιτητής: Δημητριάδης.
Βοηθοί: Κ. Τασιόπουλος, Δ. Σακκάς.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Σιδεράκης, Κακάμης, Καμπέρης, Κούλπας, Γκαλίτσιος, Οικονόμου (90’ Παπαϊωάννου), Ματέα (94’ Κατσαγεωργίου), Ζέρης, Βλάχος, Αναστασίου (76’ Σκοπελίτης), Σέττος (90’ Νούσιος).
ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Ηλ. Αϊντίνι, Τόγιας, Παπαδήμος (68’ Ζαφειρίου, 86’ λ.τρ. Κωτούλας), Χολέβας, Καλτσουνάς, Βέργος (76’ Κουφογεώργος), Κορέτα (76’ Μακρής), Κόλα, Παπαδημητρίου, Αργύρης, Χειλάς (76’ Τσελεπής).

«Κατασκοπεία» από τον Ατρόμητο Παλαμά
Το παιχνίδι παρακολούθησε και ο Γιάννης Μπουρνάκας, προπονητής του Ατρομήτου Παλαμά, ο οποίος ήθελε να «κατασκοπεύσει» τον Ολυμπιακό ενόψει των μπαράζ για άνοδο στη Γ’ Εθνική. Ο Ατρόμητος εξασφάλισε τον τίτλο στην ΕΠΣ Καρδίτσας μετά το «διπλό» στην έδρα του έτερου διεκδικητή Αστέρα Καρδίτσας με 1-2 σε παιχνίδι που διεξήχθη το Σάββατο.