Ο Ολυμπιακός «σάρωσε» 3-0 τη Μίλαν στο Youth League – Πρωταθλητές Ευρώπης οι αδελφοί Κωστούλα

Ιστορία έγραψε η ομάδα Κ19 του Ολυμπιακού, καθώς βρέθηκε στην κορυφή της ποδοσφαιρικής Ευρώπης. Το συγκρότημα του Πειραιά κατέκτησε το Youth League, διαλύοντας τη Μίλαν με 3-0. Έτσι έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα που σηκώνει ευρωπαϊκό τρόπαιο σε συλλογικό επίπεδο, έστω σε επίπεδο Ακαδημιών. Στην επιτυχία αυτοί καθοριστική συμβολή είχαν δύο παιδιά από τη Μαγνησία, ο Χαράλαμπος και ο Κωνσταντίνος Κωστούλας. Οι δύο γιοι το παλιού διεθνή άσου Σάκη Κωστούλα ήταν βασικά στελέχη της ομάδας που στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης.
Ο τελικός της Νιόν εξελίχθηκε σε μονόλογο των «ερυθρολεύκων», οι οποίοι πέτυχαν και τα τρία τέρματα στο β’ ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός μπήκε εντυπωσιακά στα πρώτα λεπτά του τελικού, δημιουργώντας την πρώτη ευκαιρία του για να ανοίξει το σκορ στο 3ο κιόλας λεπτό, όταν ο Χ. Κωστούλας έδωσε όμορφη πάσα στον Πνευμονίδη, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να βγει νικητής στο τετ-α-τετ του με τον Ραβέιρε, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Μπακούλας σούταρε ψηλά άουτ.

Στο 11’ ο Πνευμονίδης μπήκε ξανά απειλητικά στη μεγάλη περιοχή της Μίλαν και ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα των Ιταλών, με διαιτητή και VAR να λένε «παίζετε».
Το 1-0 έγινε στο 60′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μουζακίτη, μετά από χέρι του Στάλμαχ. Ένα λεπτό αργότερα, οι Πειραιώτες διπλασίασαν τα τέρματά τους με εκπληκτικό γκολ του Παπακανέλλου. Το τελικό 3-0 σημείωσε με τρομερό ανάποδο «ψαλίδι» ο Κουτσογούλας στο 66′.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σίνα, Κ. Κωστούλας, Κουτσίδης, Πρεκατές, Κουτσογούλας, Μπάκουλας, Μουζακίτης, Αλαφάκης, Παπακανέλλος, Πνευμονίδης, Χ. Κωστούλας

ΜΙΛΑΝ: Ραβέιρ, Μάνιο, Σίμιτς, Ενσιαλά, Μπαρτεζάγκι, Στάλμαχ, Μαλασπίνα, Τζερόλι, Σκότι, Καμάρντα, Σία