Νίκη με πέναλτι στην Αριδαία για Πανσερραϊκό

Την πρώτη του νίκη στη φετινή Σούπερ Λιγκ 2 κατέκτησε ο Πανσερραϊκός, ο οποίος έφυγε από την Αριδαία με τους τρεις βαθμούς στις αποσκευές του, κερδίζοντας τον Αλμωπό με 1-0 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής στον Βόρειο όμιλο. Η αναμέτρηση σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Θωμά Τσιμπούκα.
Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στη νίκη με το εύστοχο πέναλτι του Σαΐντ στο 69ο λεπτό και έμειναν αήττητοι για δεύτερη σερί αγωνιστική.
«Πάγωσαν» όλοι στο γήπεδο της Αριδαίας στα πρώτα λεπτά του αγώνα ανάμεσα στον τοπικό Αλμωπό και τον Πανσερραϊκό. Αιτία για αυτό ήταν ο σοβαρός τραυματισμός του Τσιμπούκα, ο οποίος συγκρούστηκε με τον Πέττα των γηπεδούχων.
Η αναμέτρηση διακόπηκε για περίπου 10 λεπτά, ενώ ο άτυχος παίκτης χρειάστηκε να μεταφερθεί στο νοσοκομείο της πόλης με ασθενοφόρο. Σημειώνεται ότι ο νεαρός ποδοσφαιριστής την προηγούμενη τριετία αγωνίστηκε στη Νίκη, από την οποία αποχώρησε το περασμένο καλοκαίρι.

14. Ηρακλής Λ. 0-4 0
* Αναγέννηση Κ. και Ηρακλής Θ. έχουν κάνει ρεπό.

Καλή αρχή για Καλλιθέα στον Νότιο όμιλο
Στον Νότιο όμιλο νικηφόρο ήταν το ξεκίνημα της Καλλιθέας στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε με 1-0 της Προοδευτικής στην Ηλιούπολη, για την 2η αγωνιστική του Β’ ομίλου.
Το γκολ που έμελλε να κρίνει τον νικητή ήρθε στο 34ο λεπτό, από φοβερή ενέργεια του Ντεμέτριους, ο οποίος τελικά χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα των νότιων προαστίων. Οι τυπικά γηπεδούχοι δεν βρήκαν απάντηση, έχοντας αρκετές χαμένες ευκαιρίες στην επανάληψη, με την κεφαλιά του Ευθυμίου στο 46’ να περνάει ελάχιστα άουτ και τον Στρέζο να λέει «όχι» στον Πίσα, στο 84ο λεπτό.

15. Ηρόδοτος 0-3 -9
* Εκκρεμεί ο αγώνας ΠΑΟ Ρουφ-Προοδευτική, ενώ ο Ηρόδοτος άρχισε το πρωτάθλημα με -9.