Μπράτσος: Ο Βόλος κυνήγησε με μανία τη νίκη απέναντι στον Ατρόμητο

Ούτε στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι ήρθε η πρώτη νίκη για τον Βόλο στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ. Ωστόσο, αν θεωρήσουμε ότι οι «κυανέρυθροι» αγωνίστηκαν εκτός έδρας, απέναντι σε μια αξιόλογη ομάδα, ο βαθμός της ισοπαλίας θεωρείται θετικό αποτέλεσμα.

Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πάρουν το «τρίποντο», ο Βόλος παρουσίασε αδυναμίες στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα όπου δεν ρίσκαρε, παίζοντας στην αρχή με αμυντικούς προσανατολισμούς και δίχως να απειλήσει ιδιαίτερα το τέρμα του Τσιντώτα.

Ο Ατρόμητος από την πλευρά του δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις σε θέση βολής, δεν είχε συνοχή στο παιχνίδι του, κατάφερε ωστόσο τη στιγμή ο Βόλος ανέβαζε την απόδοσή του να σκοράρει στο 36’ με τον Πολωνό Αντζιέλσκι.

Στο δεύτερο μέρος το γκολ της ισοφάρισης ήρθε γρήγορα για τον Βόλο, με αυτογκόλ του Ασεβέδο στο 46’, με τους παίκτες του Κώστα Μπράτσου να έχουν τις ευκαιρίες για να γυρίσουν το ματς και να πάρουν τη νίκη.

Σημαντικό ρόλο στην αλλαγή της εικόνας του Βόλου έπαιξαν οι αλλαγές και η είσοδος στο παιχνίδι των Λούνα και Μαχαίρα. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το ντεμπούτο του Χουάν Γκαρσία, ο οποίος πάντως χρειάζεται χρόνο για να προσαρμοστεί στο νέο του ποδοσφαιρικό περιβάλλον. Ο Αργεντινός επιθετικός, ο οποίος αγωνίστηκε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του στο παιχνίδι.

Ντεμπούτο με τον Βόλο έκανε και ο Φακούντο Μπερτόγλιο, παίζοντας ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο.

Σε σχέση με την προηγούμενη αναμέτρηση με την ΑΕΚ, η τεχνική ηγεσία του Βόλου προχώρησε σε μία μόλις αλλαγή, καθώς το νέο πρόσωπο στη ενδεκάδα ήταν ο Γερμανός Εγκίν στη θέση του Γκλάβτσιτς.

Μπράτσος: Χρειαζόμαστε βελτίωση

Ο προπονητής του Βόλου, Κώστας Μπράτσος, στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι τόνισε πως η ομάδα του στο δεύτερο ημίχρονο κυνήγησε με πάθος τη νίκη, την οποία θα μπορούσε να την είχε κατακτήσει. Αναλυτικά οι δηλώσεις του: «Πάντα το ποτήρι πρέπει να το βλέπουμε μισογεμάτο. Έτσι είναι η νοοτροπία και η φιλοσοφία. Πρέπει να παίρνουμε τα θετικά από ένα παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο ηττηθήκαμε με 1-0, στο δεύτερο ημίχρονο νικήσαμε 1-0. Μπήκαμε στο ματς νωθροί, προσπαθούσαμε να διαβάσουμε το παιχνίδι με τις αλλαγές του αντιπάλου με τα καινούργια δεδομένα. Αυτό μας κόστισε στη συγκέντρωση και στη διαχείριση, όταν είχαμε την κατοχή της μπάλας, αλλά και όταν δεν την είχαμε. Τη στιγμή που βρήκαμε το ρυθμό μας και προσπαθούσαμε να βγάλουμε επιθέσεις, δεχθήκαμε το γκολ από μία φάση που ήταν δική μας. Από μία εύκολη φάση ο Ατρόμητος πέτυχε ένα εύκολο γκολ στην πλάτη μας.

Στο δεύτερο ημίχρονο καταφέραμε και ισοφαρίσαμε με ένα όμοιο γκολ και από κει και πέρα το παιχνίδι άνοιξε. Θέλαμε και οι δύο ομάδες τη νίκη, δίχως όμως να το πετύχουμε. Θα κρατήσουμε, ωστόσο, το γεγονός ότι στο δεύτερο ημίχρονο κυνηγήσαμε με μανία τη νίκη. Ίσως ένα καθαρό σουτ στο τέλος να μας την έδινε.

Σίγουρα η ομάδα χρειάζεται βελτίωση και θα πρέπει οι ποδοσφαιριστές που έχουν αποκτηθεί τελευταία να βρουν τη χημεία μεταξύ τους. Το είδαμε αυτό και σε πολλές φάσεις, καθώς κάποιες φορές η μπάλα έπρεπε να προωθηθεί μπροστά και έμεινε κολλημένη, ενώ κάποιες άλλες φορές έπρεπε να κυκλοφορήσουμε την μπάλα και παίζαμε γρήγορα μπροστά. Αυτό είναι δική μας ευθύνη και αρμοδιότητα και θα το φτιάξουμε. Τα δείγματα, ωστόσο, είναι ενθαρρυντικά».

Από την πλευρά του ο προπονητής του Ατρομήτου, Κρις Κόουλμαν υποστήριξε πως η ομάδα του χρειάζεται χρόνο για να «δέσει», τονίζοντας την άμεση ανάγκη που υπάρχει για νίκες.

Αναλυτικά όσα δήλωσε:

Για το ότι φάνηκε να «χαλά» το μυαλό του Ατρομήτου μετά το αυτογκόλ στην έναρξη του δεύτερου μέρους: «Πραγματικά προσπαθήσαμε πάρα πολύ για να επανέλθουμε, αλλά ήταν πολύ δύσκολο. Στα δύο τελευταία παιχνίδια (σ.σ. με Κηφισιά και Βόλο) θα έπρεπε να πάρουμε τέσσερις βαθμούς, αλλά δυστυχώς έχουμε μόνο έναν.

Αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Με τον Βόλο βάλαμε δύο γκολ, δυστυχώς το ένα στη δική μας εστία και μάλιστα σε σημείο το οποίο ήταν πάρα πολύ κρίσιμο, αμέσως μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, που ψυχολογικά αυτό είναι κάτι πολύ δύσκολο για την οποιαδήποτε ομάδα.
Από εκεί και πέρα, είχαμε το σθένος και το κουράγιο και δημιουργήσαμε δύο-τρεις πολύ καλές ευκαιρίες, που σε ένα άλλο παιχνίδι θα μπορούσαν να είχαν γίνει γκολ. Είμαι πολύ απογοητευμένος που έχουμε μόλις έναν βαθμό αντί για τέσσερις, αλλά θα συνεχίσουμε να μαχόμαστε».
Για το πόσος χρόνος θεωρεί ότι θα χρειαστεί για να δημιουργηθεί συνοχή στην ομάδα μετά και τις τελευταίες μεταγραφές: «Σίγουρα αυτό είναι ένα δύσκολο εγχείρημα, αφού έχουμε πολλούς νέους παίκτες τις τελευταίες μέρες. Θέλουμε χρόνο για να επανέλθουν στο επίπεδο που εμείς θέλουμε στη φυσική κατάσταση, να γνωριστούν και να δημιουργήσουν αυτοματισμούς μέσα στο παιχνίδι. Χρειάζεται χρόνος, αλλά θα το κάνουμε όσο πιο γρήγορα μπορούμε, για να αρχίσουμε να κερδίζουμε βαθμούς».

Την Κυριακή με Αστέρα

Το πρωτάθλημα για τον Βόλο συνεχίζεται την προσεχή Κυριακή, με τους «κυανέρυθρους» να υποδέχονται τον Αστέρα Τρίπολης στο Πανθεσσαλικό στάδιο, σ’ ένα παιχνίδι που η νίκη πλέον είναι μονόδρομος.

Ουδέποτε ο Βόλος στα επτά χρόνια από την ίδρυσή του δεν είχε τόσο πενιχρή βαθμολογική συγκομιδή στην πρώτη τετράδα αγώνων (δύο βαθμούς), με την ομάδα να βρίσκεται πολύ χαμηλά στη βαθμολογία.

Από την πλευρά του ο Αστέρας έχει να επιδείξει σε τέσσερα ματς μία νίκη, μία ισοπαλία και δύο ήττες, τις οποίες γνώρισε στις δύο εξόδους του στη Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ (3-0 στην πρεμιέρα) και από τον Άρη με 3-2. Στην έδρα του νίκησε με 3-0 τον ΟΦΗ και παραχώρησε ισοπαλία 2-2 την περασμένη αγωνιστική στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Είναι μια ομάδα που δέχεται φέτος με ευκολία γκολ, σε σχέση με την περσινή χρονιά, από την άλλη, ωστόσο, σκοράρει και με χαρακτηριστική ευκολία, με εξαίρεση το ματς κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Η προετοιμασία των παικτών του Βόλου για την αναμέτρηση της προσεχούς Κυριακής αρχίζει από σήμερα, με τον Κώστα Μπράτσο να δουλεύει πάνω στις αδυναμίες της ομάδας, έτσι ώστε οι «κυανέρυθροι» να παρουσιαστούν έτοιμοι στο ματς με τον Αστέρα, με αποκλειστικό στόχο την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.