Μπορούσε και «τρίποντο» η Νίκη, 1-1 με Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο

Ισόπαλη 1-1 ήρθε με τον Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο η Νίκη. Ο «Γηραιός» ήταν ανώτερος στο α’ ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη η βολιώτικη ομάδα βελτιώθηκε και προηγήθηκε στο 66’ με τον Τζιώρα, για να δεχθεί τελικά την ισοφάριση στο 73’ από τον Σίλβα.

Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος δεν αποχωρίστηκε το αγαπημένο του 4-3-3. Την εστία υπερασπίστηκε ο Μπάγιτς έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Κάσσο, Γρομητσάρη, Ανδρέου και Αναστασίου. Ανασταλτικός χαφ ήταν ο Κυριακίδης με εσωτερικούς μέσους τους Παναγιωτίδη και Γαβριηλίδη, ενώ την επιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Μιράντα (δεξιά), Κρητικός (αριστερά) και Τζιώρας (κορυφή).

Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Σάκης Τσιώλης επέλεξε το 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Παλαβράκης και στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Πανάγου (δεξιά), Βιτλής (αριστερά), Σιούτας και Χρουσιέλ (στόπερ). Στη μεσαία γραμμή έπαιξαν οι Πατράλης, Σίλβα (στον άξονα), Δοϊρανλής και Τομάς (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Κουντουριώτη να κινείται λίγο πιο πίσω από τον Άλεξιτς που ήταν ο σέντερ φορ.

Ανώτερος ο Ηρακλής στο α’ μέρος
Πολύ δυνατά μπήκε ο Ηρακλής και έψαξε το γκολ από τα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα του αγώνα. Ο Δοϊρανλής έψαξε τον Άλεξιτς, με τον Μπάγιτς να βγαίνει και να κερδίζει την μπάλα. Ωστόσο δεν έδιωξε σωστά και παραλίγο να επωφεληθεί ο Σέρβος επιθετικός. Το σφάλμα αυτό φαίνεται να επηρέασε τον Μπάγιτς, ο οποίος δύο λεπτά αργότερα έκανε πάλι κακή απομάκρυνση χωρίς ιδιαίτερη πίεση.

Η Νίκη επισκέφτηκε για πρώτη φορά τα αντίπαλα καρέ στο 5’. Ο Κρητικός από τα αριστερά σέντραρε και η μπάλα πήγε στην άλλη πλευρά όπου βρισκόταν ο Κάσσος. Ο δεξιός μπακ της βολιώτικης ομάδας επιχείρησε νέα σέντρα προς τον Τζιώρα, ο οποίος έπιασε κεφαλιά που σταμάτησε σε σώμα αμυνομένου.

Στο 9’ ο Τομάς εκτέλεσε κόρνερ προς τον Σιούτα που έδειξε να αιφνιδιάζεται και δεν έπιασε την κεφαλιά όπως θα ήθελε. Στο 14’ βολέ του Άλεξιτς ήταν πολύ άστοχο.

Στο 17’ το συγκρότημα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου βγήκε στον κενό χώρο και ο Γαβριηλίδης μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ.

Αυτή ήταν μια παρένθεση στον επιθετικό μονόλογο της ομάδας του Σάκη Τσιώλη, που άρχισε να γίνεται πιο πιεστική. Στο 18’ ο Χρουσιέλ βρήκε τον Άλεξιτς, ο οποίος προσπάθησε να σουτάρει. Η μπάλα έφτασε στον Κουντουριώτη, που σούταρε χωρίς δύναμη στην αγκαλιά του Μπάγιτς.

Στο 19’ ο Ηρακλής «άγγιξε» το γκολ, όταν ο Τομάς εξαπέλυσε δυνατό σουτ περίπου δέκα μέτρα έξω από την περιοχή, το οποίο έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι (άουτ). Στο 26’ ήταν η σειρά του Πατράλη να δοκιμάσει το πόδι του αλλά ο Μπάγιτς βρισκόταν ξανά σε ετοιμότητα.

Οι Βολιώτες αδυνατούσαν να κρατήσουν την μπάλα, με συνέπεια να δεχθούν πίεση από τους Θεσσαλονικείς. Στο 27’ ο Πανάγου έκανε έξυπνη πάσα προς τον Τομάς, όμως ο Μπάγιτς βγήκε έγκαιρα από την εστία του και «καθάρισε» τη φάση. Ο Σέρβος πορτιέρο ενήργησε σωστά και σε σουτ του Τομάς στο 28’.

Στο 37’ η Νίκη κατάφερε να βγει στην επίθεση, αλλά η μπαλιά του Γαβριηλίδη δεν έφτασε ποτέ στον Τζιώρα. Στο επόμενο λεπτό ο Αναστασίου έδωσε για τον Μιράντα που είχε πολύ χώρο μπροστά του. Ο διεθνής άσος από την Ισημερινή Γουινέα βγήκε αρκετά πλάγια και γύρισε, όμως ο Χρουσιέλ απομάκρυνε προ του Τζιώρα.

Από το 42ο λεπτό έκανε την εμφάνισή της και η… βροχή. Πάντως ο αγωνιστικός χώρος του Καυταντζογλείου βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και δεν επηρεάστηκε ιδιαίτερα.

Στο 44’ η βολιώτικη ομάδα έφτασε κοντά στο γκολ. Ο Κρητικός συνέκλινε από τα αριστερά και έπιασε δυνατό σουτ υποχρεώνοντας τον Παλαβράκη να πεταχθεί και να αποκρούσει με υπερένταση σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτελέστηκε με ωραία κομπίνα και τελικό αποδέκτη τον Κρητικό, που έκανε νέο σουτ, όμως η μπάλα βρήκε σε κεφάλι αμυνομένου και δεν κατέληξε στην εστία.

Βελτιώθηκε και σκόραρε η Νίκη, αλλά ισοφαρίστηκε στο 73’
Το β’ ημίχρονο άρχισε με δύο νέα πρόσωπα για τον Ηρακλή. Παρότι η ομάδα του ήταν ανώτερη στο α’ μέρος ο Σάκης Τσιώλης απέσυρε τον Δοϊρανλή και τον Κουντουριώτη βάζοντας στη θέση τους τον Δόρη και τον Κούστα αντίστοιχα. Πλέον ο «Γηραιός» έπαιζε με 4-4-2 και επιθετικό δίδυμο τους Άλεξιτς και Κούστα.

Παρά τις αλλαγές η Νίκη ήταν εκείνη που ξεκίνησε καλύτερα στην επανάληψη κερδίζοντας κι ένα κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο. Ο Ηρακλής έκανε την πρώτη του απειλή στο 58’ όταν ο Τομάς επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Μπάγιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, δίχως όμως αποτέλεσμα.

Ο Βιτλής τραυματίστηκε και αναγκάστηκε να αποχωρήσει υποβασταζόμενος στο 61’. Στη θέση του μπήκε ο Κόκκορης.

Στο 63’ ο Τζιώρας μετατράπηκε σε εξτρέμ, αλλά η σέντρα που πραγματοποίησε εξουδετερώθηκε από τον Παλαβράκη. Τελικά ο Τζιώρας βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 66’. Ο Κυριακίδης εκτέλεσε κόρνερ, έδιωξε προσωρινά ο Δόρης και η μπάλα έφτασε στον Παναγιωτίδη, που έδωσε στον Μιράντα. Εκείνος έβγαλε ωραία σέντρα και ο Τζιώρας με κεφαλιά νίκησε τον Παλαβράκη «παγώνοντας» το Καυτανζόγλειο (0-1).

Οι γηπεδούχοι έδειχναν επηρεασμένοι από την εξέλιξη αυτή και οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν. Έτσι στο 70’ ο Αναστασίου σούταρε για να μπλοκάρει ο Παλαβράκης.

Στη συνέχεια ο Ηρακλής συνήλθε και ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος αντέδρασε αμέσως αντικαθιστώντας τους Κρητικό και Παναγιωτίδη με τους Τοπαλίδη και Τσουκαλά αντίστοιχα. Ο Τοπαλίδης έπαιξε δεξιός μπακ και ο Κάσσος προωθήθηκε στη μεσαία γραμμή. Μάλιστα η έμπνευση αυτή του κ. Ελευθερόπουλου παραλίγο να αποδώσει καρπούς μόλις ένα λεπτό αργότερα (72’), όταν ο Κάσσος έπιασε κεφαλιά την οποία απέκρουσε ο Παλαβράκης.

Στο επόμενο λεπτό, όμως, ήρθε η ισοφάριση για τον Ηρακλή. Ο Παλαβράκης εκτέλεσε γρήγορα ένα ελεύθερο, ο Αναστασίου έδιωξε πάνω σε αντίπαλο. Στη συνέχεια κάτοχος έγινε ο Τομάς, που ξεπέρασε τον Γρομητσάρη και σούταρε. Ο Μπάγιτς απέκρουσε, αλλά οι αμυνόμενοι δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν ολοκληρωτικά τον κίνδυνο και ο επερχόμενος Σίλβα με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα δοκάρι και μέσα (1-1).

Στο 81’ ο κ. Μπεκιάρης πήγε να μετατραπεί σε αρνητικό πρωταγωνιστή της αναμέτρησης. Ο Χρουσιέλ θέλησε να εκτελέσει πλασαριστά φάουλ προς τον Παλαβράκη. Ωστόσο δεν έκανε καλή πάσα και για να μην επωφεληθεί παίκτης της Νίκης έκανε ξανά επαφή με την μπάλα μέσα στην περιοχή.

Ο Καρδιτσιώτης ρέφερι δεν καταλόγισε την παράβαση προκαλώντας την έντονη αντίδραση του βολιώτικου πάγκου. Τελικά μετά από διαβούλευση με τον βοηθό ο κ. Μπεκιάρης καταλόγισε έμμεσο φάουλ, το οποίο εκτέλεσε ο Μιράντα. Η μπάλα βρήκε στο «τείχος» και στρώθηκε στον Γρομητσάρη, ο οποίος όμως σημάδεψε τα… ύψη.

Στο 87’ ο Κάσσος έβγαλε σέντρα και ο νεοεισελθών Σιαφά κέρδισε την κεφαλιά, δίχως όμως να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Παλαβράκη.

Καλή φάση για τον «Γηραιό» στο 88’. Ο Κούστα γύρισε το σώμα του και σούταρε, με τον Μπάγιτς να του λέει «όχι». Επίσης στο 93’ ο ίδιος παίκτης πραγματοποίησε σέντρα και ο Άλεξιτς απέτυχε να πιάσει εναέριο βολέ από το ύψος του πέναλτι, ενώ στο επόμενο λεπτό πάλι ο Κούστα βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Σέρβο τερματοφύλακα.  Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη στιγμή τους ματς, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1.

Διαιτητής: Μπεκιάρης (Καρδίτσας).
Βοηθοί: Βογιατζής (Καρδίτσας), Παραφέστας (Λάρισας).
4ος διαιτητής: Λεωνίδας (Τρικάλων).
Κίτρινη: Αναστασίου.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Παλαβράκης, Πανάγου, Βιτλής (61’ λ.τρ. Κόκκορης), Σιούτας, Χρουσιέλ, Σίλβα (85’ Τότσκα), Πατράλης, Δοϊρανλής (46’ Δόρης), Τομάς, Κουντουριώτης (46’ Κούστα), Άλεξιτς.

ΝΙΚΗ: Μπάγιτς, Κάσσος, Αναστασίου, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης (71’ Τσουκαλάς), Γαβριηλίδης (88’ Κριμιτζάς), Κρητικός (71’ Τοπαλίδης), Μιράντα, Τζιώρας (85’ Σιαφά).