Μπάσκετ: Εξασφάλισε την παραμονή ο Ολυμπιακός Βόλου παρά την ήττα 82-74 από τον ΠΑΣ Γιάννινα

Φυσιολογική ήττα μπορεί να χαρακτηριστεί αυτή του Ολυμπιακού στα Ιωάννινα από τον τοπικό ΠΑΣ που φιγουράρει στην κορυφή και διεκδικεί την άνοδο. Η βολιώτικη ομάδα, σε αγώνα που διεξήχθη το Σάββατο για την 23η αγωνιστική του 3ου ομίλου Γ’ Εθνικής στο κλειστό της Λιμνοπούλας, μπορεί να έχασε 82-74 αλλά είχε πολύ καλή παρουσία παίζοντας με επτά παίκτες που στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν έξι.
Οι Ίλτσογλου, Λουλούδης δεν ταξίδεψαν στην πόλη της Ηπείρου και στο 22ο λεπτό αντικαταστάθηκε χωρίς να αγωνιστεί στη συνέχεια ο Ραφαήλ Στύλας ο οποίος δεχόμενος μια -ακούσια- αγκωνιά στο πρόσωπο, έσπασε ένα δόντι. Συν τοις άλλοις, στο 35’ αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ ο Μπόγδανος. Παρ’ όλα αυτά, η εμφάνιση της βολιώτικης ομάδας ήταν εξαιρετική, σε έναν αγώνα που κέρδισαν οι γηπεδούχοι γιατί είχαν περισσότερες λύσεις.

Στα πρώτα πέντε λεπτά οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να έχουν κύριους εκφραστές των επιθέσεων τους Μπόγδανο και Κωστούλα. Ο ΠΑΣ πήρε προβάδισμα 16-9, αργότερα 20-11 στο 7’ και 24-13, με το δεκάλεπτο να κλείνει 24-16.
Η ζώνη του Ολυμπιακού δυσκόλεψε τους Ηπειρώτες, οι οποίοι όμως έβαλαν την μπάλα μέσα στη ρακέτα, εκεί όπου ο Πάτρας ήταν ασταμάτητος (με 27 πόντους). Οι «ερυθρόλευκοι» με τους Μπόγδανο, Σκαμάγκα μείωσαν σε 41-34, με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με διαφορά οκτώ πόντων (44-36).
Οι παίκτες του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη ήταν πολύ ανταγωνιστικοί και διατήρησαν τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα των 8-10 πόντων. Στο 24ο λεπτό με τρίποντο του Πάτρα η διαφορά ανέβηκε ξανά σε διψήφια επίπεδα (50-40), ενώ ο Πρέντζας με μπάζερ μπίτερ τρίποντο διαμόρφωσε το 62-50 όταν ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Στο 36′ το σκορ ήταν 73-61 και ο Ολυμπιακός μείωσε στο φινάλε παίζοντας χωρίς τον Μπόγδανο.
Δεκάλεπτα: 24-16, 44-36, 62-50, 82-74
ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Κωστόπουλος): Γεωργίου 7, Πανάρας 18 (4), Τσίρμπας-Αναγνώστου, Πρέντζας 3 (1), Καραγκιολίδης, Μάντζιος Π. 4, Μάντζιος Δ. 13, Πάτρας 27 (1), Πανταζής, Πιστιόλης 4, Γιωτάκης 6.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Γκουγκουτούδης): Στύλας 2, Μπόγδανος 26 (3), Κωστούλας 18, Μπουσκολίτης 13 (1), Σκαμάγκας 11 (2), Αναστασόπουλος 2, Χαρχαρής 2.

Η γυναικεία ομάδα
Τα κορίτσια του Ολυμπιακού έχασαν από τον αήττητο Παναθλητικό με σκορ 38-92 για την 21η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ γυναικών, με αξιοσημείωτο το αγώνα το απίστευτο ρεκόρ (για εθνική κατηγορία γυναικών) των 10 τριπόντων και των 40 πόντων από την Σοφία Αντωνιάδου.
Δεκάλεπτα: 12-26, 26-45, 26-71, 38-92
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Δέρβος): Τσουκαλά 2, Γκρίνια 4, Στάθη Ι., Κανελλοπούλου 10, Σιουμουρέκη 6, Παρασκάκη 2, Αρτεμισίου 14, Στάθη Φ., Μαντζιαρά.
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Διαβολεμένου-Γιαννάτση): Χαιριστανίδου 4, Αντωνιάδου 40 (10), Κιλαζίδου 4, Γιαννοπούλου 4, Γράψα 10, Μυγδαλιά 6, Αθανασιάδου 15 (1), Μπαξεβάνου 6, Θωμά 1, Βουζούκου 2.