Κυπελλούχος στις γυναίκες ο ΠΑΟΚ – Επικράτησε της ΑΕΚ με 5-4 στα πέναλτι στο Πανθεσσαλικό

Μετά το πρωτάθλημα στους άνδρες, η ομάδα γυναικών του ΠΑΟΚ κατέκτησε το νταμπλ στις γυναίκες. Στον τελικό, που έγινε στο Πανθεσσαλικό, λύγισε στα πέναλτι με 5-4 την ΑΕΚ (1-1 η κανονική διάρκεια και παράταση). Μεγάλη πρωταγωνίστρια η Νόιχαους η οποία απέκρουσε το πέναλτι της Νίκα και οδήγησε την ομάδα της στο τρόπαιο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο για τις «ασπρόμαυρες», οι οποίες στο 20’ πήραν το προβάδισμα με τρομερή κεφαλιά της Παπαδοπούλου μετά τη σέντρα της Μήτκου. Οι «κιτρινόμαυρες» αντέδρασαν και στο 47’ ισοφάρισαν. Η Χατζηνικολάου έπαιξε κάθετα και «τρύπησε» την αντίπαλη άμυνα, με την Στεφάτου να πλασάρει ιδανικά για το 1-1.

Με το σκορ αυτό ολοκληρώθηκε το 90λεπτο, ενώ τίποτα δεν άλλαξε στην παράταση. Έτσι ο τελικός οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου ο ΠΑΟΚ ευστόχησε σε όλες τις εκτελέσεις. Η διαδικασία των πέναλτι: Στεφάτου 1-0, Μήτκου 1-1, Καπνίση 2-1, Χαλατσογιάννη 2-2, Πινέδα 3-2, Παπαδοπούλου 3-3, Νίκα απέκρουσε η Νόιχαους, Κοσκερίδου 3-4, Χατζηνικολάου 4-4, Γιαννακά 4-5.