Κράτησε απόρθητη την έδρα του ο Ολυμπιακός

ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÁÅÊ (ÃÕÍÁÉÊÅÓ)

Δύο εβδομάδες μετά τη νίκη του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ στον τελικό του κυπέλλου στη Χίου με 3-0 σετ οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν και πάλι τις «κιτρινόμαυρες» με το ίδιο σκορ, αυτή τη φορά για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α1 γυναικών και επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από τον Πανναξιακό στη Νάξο. Είναι η μόνη ομάδα που κράτησε το αήττητο στην έδρα της στο εφετινό πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς την Λαζάρεβιτς, ενώ και πάλι προφυλάχθηκαν Μαλασάι και Χριστοδούλου. Η Κατερίνα Γιώτα αγωνίστηκε και πάλι ακραία και παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη παρότι δυσκολεύτηκε στα δύο πρώτα σετ από τη μαχητική ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά τον αγώνα και με σερί 5-0 προηγήθηκε 13-9 και 16-11 στο 1ο σετ. Ο Ολυμπιακός απάντησε με δικό του σερί 5-0 για το 16-16 και με λάθος της Ενωσης και επίθεση της Κωνσταντίνου προηγήθηκε 20-18. Η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει και με επίθεση της Κατσαντώνη να φτάσει σε σετ μπολ με 25-24, όμως, το μπλοκ του Ολυμπιακού και το άουτ της Κατσαντώνη διαμόρφωσαν το 27-25.

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός με το σερβίς της Τσβετάνοβα προηγήθηκε 17-11. Η ΑΕΚ μείωσε σε 17-16 με δύο συνεχόμενες άουτ επιθέσεις της Κωνσταντίνου και προσπέρασε και με 19-18. Η Τσβετάνοβα πήγε στο σερβίς και με σερί 5-0 έκανε το 23-19 για το 2-0 σετ,

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και στο 3ο σετ με προβάδισμα 3-0 και 6-5 αλλά το σερβίς της Γιώτα έφερε σερί 6-0 για το 11-6 που έκρινε και τον αγώνα.

Τα σετ: 28-26, 25-21, 25-13

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 12 (10/21 επ., 2 άσοι), Κωνσταντίνου 15 (13/29 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 21% άριστες), Εμμανουηλίδου 8 (3/6 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Λαμπρούση 9 (7/10 επ., 2 μπλοκ), Τέζα 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 18 (12/36 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Κοκκινάκη-λ (43% υπ. – 36% άριστες) / Κονόμι, Μιλιεντίγιεβιτς 1 (1/1 επ.)

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Τσοχατζή 1 (1/1 επ.), Κωνσταντινίδου 6 (4/15 επ., 2 μλοκ), Ιβάνοβα 5 (5/12 επ., 20% υπ. – 00% άριστες), Λαμπρινίδου 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Κοσμά 8 (4/24 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 25% υπ. – 17% άριστες), Κατσαντώνη 12 (10/26 επ., 2 άσοι), Μπελλιά (45% υπ. – 28% άριστες) / Κακουράτου -λ , Σπανού 5 (5/18 επ., 40% υπ. – 30% άριστες), Κουνάδη, Πατέλη.

«Δεν ρισκάραμε»

Ο Σέρβος προπονητής του Ολυμπιακού Μπράνκο Κοβάτσεβιτς είπε: «Προφυλάξαμε κάποιες αθλήτριες που δεν είναι ακόμα έτοιμες 100% και δεν θέλαμε να ρισκάρουμε την συμμετοχή τους. Ένας ακόμα λόγος που μπορούμε να είμαστε χαρούμενοι είναι ότι όλες οι αθλήτριες που έπαιξαν σήμερα απέδειξαν ότι μπορούν και αυτές να παίξουν σημαντικό ρόλο και να βοηθήσουν την ομάδα».

«Θέλαμε κάτι παραπάνω»

Ο προπονητής της ΑΕΚ Μανώλης Ρουμελιώτης είπε: «Φανήκαμε ανταγωνιστικοί στα δύο πρώτα σετ. Θέλαμε κάτι παραπάνω από το σημερινό παιχνίδι γιατί ξέραμε ότι ο Ολυμπιακός θα παρουσιαστεί με κάποιες απώλειες. Δυστυχώς στο τρίτο σετ η ομάδα δεν πάλεψε όπως στα δύο πρώτα και τέλειωσε το παιχνίδι με αυτή την διαφορά. Δεν υπήρχε το απαραίτητο κίνητρο».