Κόπα Αμέρικα: Βραζιλία και Περού έκλεισαν θέση για τα ημιτελικά

Η Βραζιλία προκρίθηκε στους «4» του Κόπα Αμέρικα, επικρατώντας της Χιλής με 1-0 και σκόρερ τον Πακετά στο 46′. Από το 48′ η «σελεσάο» αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής τους Ζεσούς. Ούσα καλύτερη στο διάστημα μέχρι την κόκκινη του Γκαμπριέλ Ζεσούς, η Σελεσάο είχε τον έλεγχο του ματς και τις ευκαιρίες να προηγηθεί στο σκορ.
Με την έναρξη του δευτέρου μέρους (46′), ο Πακετά ο οποίος είχε περάσει αλλαγή στο ημίχρονο αντί του Φιρμίνο, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έκανε το 1-0 για την Βραζιλία.
Τρία λεπτά αργότερα ο Ζεσούς αποβλήθηκε για ένα πολύ σκληρό φάουλ χτύπημα στον Μένα και η Χιλή ουσιαστικά μπήκε στο παιχνίδι της πρόκρισης.
Ο Έμερσον όμως κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του και η Βραζιλία πήρε τη μεγάλη πρόκριση. Στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει το Περού.

Το Περού επιβλήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι με 4-3 απέναντι στην Παραγουάη. Η κανονική διάρκεια είχε ολοκληρωθεί με το εντυπωσιακό 3-3.
Τα γκολ σημείωσαν οι Γκόμες με αυτογκόλ (21′), Λαπαντούλα (40′), Γιοτούν (80′) για το Περού και για την Παραγουάη οι Γκόμες (11′), Αλόνσο (54′), Άβαλος (90′).
Οι δύο ομάδες είχαν και από μια αποβολή Καρίγιο (85′) και Γκόμες (45′) σε ένα σούπερ ντέρμπι λατίνων, που βρήκε τους Περουβιανούς να πανηγυρίζουν στο τέλος.