Καταιγιστικός ο Βόλος 2004 διέλυσε με 5-0 τις Άβαντες Χαλκίδας

Καταιγιστικός ήταν ο Α.Σ. Βόλος 2004 χθες το απόγευμα στο Αθλητικό Κέντρο της ΕΠΣ Εύβοιας, συντρίβοντας με 5-0 τις Άβαντες Χαλκίδας στο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής του βορείου ομίλου της Α’ Εθνικής Γυναικών. Οι Σύρμου, Κοκμοτού, Κέκου, Νέννε και Νάνου πέτυχαν τα γκολ του βολιώτικου θριάμβου.

Μετά το 3-1 επί της Καστοριάς στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, ο Α.Σ. Βόλος 2004 διπλασίασε τις επιτυχίες του πετυχαίνοντας ευρεία σε έκταση νίκη στη Χαλκίδα. Οι Άβαντες δεν μπόρεσαν να προβάλουν αντίσταση στις παίκτριες της Έλενας Κουσκούνη, που κυριάρχησαν από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Μάλιστα, το 0-5 θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερο, αφού οι φιλοξενούμενες δημιούργησαν και πολλές ακόμη ευκαιρίες, που πέρασαν ανεκμετάλλευτες.
Ο Α.Σ. Βόλος 2004 παρατάχθηκε με επιθετικούς προσανατολισμούς, θέλοντας από την αρχή να επιβάλει τον δικό του τρόπο παιχνιδιού, κάτι που κατάφερε. Το σύστημα της ομάδας ήταν 4-4-2 με τερματοφύλακα την Κάας, τις Γρηγοριάδη και Καρακάνα στα άκρα της άμυνας, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, ενώ στόπερ ήταν η Νικοπούλου με την Βέτσικα. Η Νέννε και η Παπαδοπούλου τοποθετήθηκαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής έχοντας στα δεξιά τους την Κέκου και στα αριστερά τους την Ζήγρα, ενώ το επιθετικό δίδυμο συνέθεσαν η Σύρμου με την Κοκμοτού.
Μόλις 12 λεπτά άντεξαν οι γηπεδούχες στην πίεση των «ερυθρόλευκων» παικτριών. Σε αυτό το χρονικό σημείο η Σύρμου βρέθηκε στην κατάλληλη θέση και με εύστοχο πλασέ έκανε το 0-1. Στο 14’ τα βολιώτικα τέρματα έγιναν δύο με ωραία κεφαλιά της Κοκμοτού.
Η κυριαρχία του Α.Σ. Βόλος 2004 ήταν απόλυτη και έτσι η Έλενα Κουσκούνη έκανε τρεις αλλαγές στο ημίωρο και άλλη μία στην ανάπαυλα για να προφυλάξει παίκτριες ενόψει του επόμενου αγώνα που είναι με τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ.
Το 0-2 ήταν το σκορ του ημιχρόνου, ενώ στην επανάληψη σημειώθηκαν τα άλλα τρία γκολ. Στο 60’ η Κέκου έγραψε το 0-3 με μακρινό σουτ. Δέκα λεπτά αργότερα η Νέννε έκανε μία ωραία ατομική ενέργεια και το συρτό σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-4. Όσο για το 0-5 ήρθε στο 88ο λεπτό με αριστερό σουτ από το ύψος του πέναλτι της Νάνου.
Με την ολοκλήρωση της 2ης αγωνιστικής στον βόρειο όμιλο της Α’ Γυναικών τρεις είναι οι ομάδες που δεν έχουν απώλειες βαθμών και συγκεκριμένα ο Βόλος 2004, τα Τρίκαλα και ο ΠΑΟΚ, οπότε το Βόλος 2004-ΠΑΟΚ που έρχεται ουσιαστικά είναι και ντέρμπι κορυφής.
Διαιτητής: Φωστέρης (ΕΠΣ Ανατ. Αττικής).
Βοηθοί: Παρασκευή Παντελίδου, Άρτεμις Καρανδινάκη (ΕΠΣ Ανατ. Αττικής).
Α.Σ. ΒΟΛΟΣ 2004: Κάας, Γρηγοριάδη (30’ Αναγνώστου), Καρακάνα, Νικοπούλου, Βέτσικα, Νέννε, Παπαδοπούλου, Ζήγρα (30’ Γκέκα), Κέκου, Κοκμοτού (30’ Νάνου), Σύρμου (46’ Σιέχου).

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής στον βόρειο όμιλο της Α’ Γυναικών είναι τα εξής:
Άβαντες-Βόλος 2004 0-5
Καστοριά-ΠΑΟΚ 0-3
Ελπίδες Καρδ. Τρίκαλα 2011 0-8