Ήττα του Βόλου 3-0 από τον Άρη με “χατ τρικ” του Μάνου Γκαρθία

Βαριά ήττα με 3-0 γνώρισε απόψε ο Βόλος στο «Κλ. Βικελίδης» από τον Άρη, δεύτερη φετινή εκτός έδρας για τη Σούπερ Λιγκ. Μεγάλος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού για τους «κίτρινους» ήταν ο Μάνου Γκαρθία, με τον Ισπανό να πετυχαίνει «χατ τρικ». Οι «κυανέρυθροι» δέχθηκαν όλα τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Άλαν Πάρντιου παρέταξε τον Άρη με τερματοφύλακα τον Κουέστα, με την τετράδα στην άμυνα να αποτελούν, από τα δεξιά προς τα αριστερά, οι Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς και Πiρσμαν. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Νταρίντα και Ντουκουρέ στον άξονα. Τη μεσοεπιθετικά τριάδα αποτελούσαν οι Ματέο Γκαρσία, Μανού Γκαρθία και Μαντσίνι, με τον Γκρέι να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Κώστας Μπράτσος παρέταξε τον Βόλο με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κλέιμαν, με τον Άλχο στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Λούνα στο αριστερό. Οι Εσκοβάλ και Πίρινεν ήταν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί, με τους Μεταξά και Μπαριέντος να παίζουν στον άξονα. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Ντέλετιτς και Τσιρίνος με τον Μεσκίδα να παίζει πίσω από τον προωθημένο Οζέγκοβιτς.

Μέτριο ήταν το θέαμα που πρόσφεραν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες του Βόλου φρόντιζαν να έχουν κοντά τις γραμμές και να κρατούν μακριά από την περιοχή του Κλέιμαν τους ποδοσφαιριστές του Άρη. Οι «κίτρινοι» είχαν την κατοχή της μπάλας (61% έναντι 38% των φιλοξενουμένων), όμως ήταν ανούσιοι στο παιχνίδι τους.

Οι παίκτες του Κώστα Μπράτσου είχαν μόλις μία τελική, αυτή με τον Λούνα στο 36’, με τον Ισπανό μπακ να σουτάρει αδύναμα έξω από την περιοχή και τον Κουέστα να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.

Οι γηπεδούχοι είχαν έξι τελικές στο πρώτο μέρος, αλλά μόλις μία άξια αναφοράς. Συγκεκριμένα, στο 15’ ο Μαντίνσι έπαιξε κάθετα για τον Γκρέι, αυτός γύρισε την μπάλα για τον Πίρσμαν, ο οποίος από καλή θέση μέσα στην περιοχή σούταρε ψηλά άουτ.

Τρία γκολ ο Άρης στο β’ μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης βρήκε γρήγορα το γκολ και από εκεί και πέρα έφτασε σε μια άνετη επικράτηση. Στο 47’ ο Μαντσίνι βρήκε ανοργάνωτη την άμυνα του Βόλου, σε υποδειγματική αντεπίθεση του Άρη, πάσαρε δεξιά στον Μανού Γκαρθία και αυτός αφού μπήκε στην περιοχή, από πλάγια θέση και σουτ στην κλειστή γωνία του Κλέιμαν άνοιξε το σκορ, γράφοντας το 1-0.

Οι «κίτρινοι» έφτασαν στο 2-0 στο 60’ και πάλι με τον Μανού Γκαρθία, ο οποίος αφού πήρε την πάσα από τον Ματέο Γκαρσία με συρτό σουτ αιφνιδίασε τον Κλέιμαν.

Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός «χτύπησε» για τρίτη φορά στο ματς στο 73’. Αφού πήρε την μπάλα προχώρησε και με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 3-0, σημειώνοντας «χατ τρικ».

Το υπόλοιπα λεπτά και μέχρι τη λήξη του αγώνα ήταν τυπική διαδικασία για τις δύο ομάδες, με τον Άρη να σημειώνει την έβδομη φετινή εντός έδρας νίκη.

Αξίζει να σημειώσουμε, πως ντεμπούτο με την φανέλα του Βόλου έκαναν οι νεοαποκτηθέντες Αρούνα Σι και Φελίπε Πιρές.

Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών)
Βοηθοί: Απτόσογλου, Νιδριώτης (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)
Κίτρινες: Ντέλετιτς, Γκάγκι

ΑΡΗΣ: Koυέστα, Εμπακατά (22 λ.τρ. Οντουμπάτζο), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν, Νταρίντα (68’ Ετέμπο), Ντουκουρέ, Μανού Γκαρθία, Ματέο Γκαρσία (80’ Ροντρίγκεζ), Μαντσίνι (80’ Μαζικού), Γκρέι (80’ Ιτούρμπε)
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Λούνα (68’ Σι), Μπαριέντος, Μεταξάς (56’ Γκάγκι), Ντέλετιτς, Μεσκίδα (68’ Πιρές), Τσιρίνος, Οζέγκοβιτς (84’ Κούτσιας)