Ισόπαλο 1-1 το ντέρμπι Λεβαδειακού-ΑΕΛ στη Σούπερ Λιγκ 2

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι κορυφής του Βορείου Ομίλου της Σούπερ Λιγκ 2. Λεβαδειακός και ΑΕΛ ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς για την 11η αγωνιστική, με τους γηπεδούχους να διατηρούν την απόστασή πέντε βαθμών στην κορυφή από τους «βυσσινί».

Στο 9’ ο Γιαννιώτας μπήκε στην περιοχή και έπεσε θεαματικά στο έδαφος. Ο κ. Σιδηρόπουλος «ανακάλυψε» πέναλτι προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων. Η απόφαση του Ροδίτη ρέφερι δεν άλλαξε και ο Νίκας άνοιξε το σκορ.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν χαμηλού ρυθμού χωρίς άλλες ιδιαίτερες φάσεις, αλλά τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο. Στην επανάληψη οι δύο αντίπαλοι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες με κυριότερη αυτή στο 57ο λεπτό, όταν η ΑΕΛ έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, με τον Πεντρόσονα παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Τελικά, οι «βυσσινί» βρήκαν αυτό που αναζητούσαν με όμορφο γκολ στο 67’. Σκόρερ ήταν ο Αντράντα, ο οποίος με σουτ νίκησε τον Γκροφ και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Γκροφ, Βήχος, Χάμοντ (62′ Μπελμόντε), Τσάπρας, Ρομό (74′ Νικολιάς), Νίκας (85′ Συμελίδης), Μεχία, Γιαννιώτας (74′ Λούα Λούα), Λιάγκας, Κουάδρα (62′ Πολέττο), Τσελεπίδης.

ΑΕΛ: Σουλούκος, Ηλιάδης, Στάμου (62′ Γιανναράκης), Θ. Παπαγεωργίου, Πλέγας, Μαϊδανός (62′ Νίνο), Κοσσονού (74′ Καλουτσικίδης), Αντράντα, Οτόρμιν (62′ Κ. Παπαγεωργίου), Μαυριάς, Πεντρόσο (82′ Όγκμποε).

* Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 11ης αγωνιστικής στον Βόρειο όμιλο της Σούπερ Λιγκ 2 έχουν ως εξής:

Ηρακλής-ΑΕΚ Β’ 1-0
(17′ Εμπό)
Αιολικός-Καμπανιακός 4-2
(9′, 69′ Ενομό, 18′ Μανούσος, 67′ Γιοκέ – 42′ Γιοκούδης, 86′ Μανιός)
Μακεδονικός-Απόλλων Π. 3-1
(1’ Τσιλιγγίρης, 66’ πεν. Τσουκάνης, 93’ Μπιανκόνι – 59’ Αμπουντού)

13. Αλμωπός – –

* Ρεπό έχουν κάνει Λεβαδειακός, Νίκη, Απόλλων Π., Καμπανιακός, ΑΕΚ Β’, Ηρακλής, Αιολικός, ΑΕΛ, ΠΑΟΚ Β’.

** Δεν έχουν γίνει οι αγώνες του Αλμωπού με Νίκη, Απόλλωνα Π., Καμπανιακό, ΑΕΚ Β’, Ηρακλή, Αιολικό, ΠΑΟΚ Β’, Κοζάνη.