Η Νίκη επιβλήθηκε 1-0 της ΑΕΚ Β’ στο Πανθεσσαλικό

Στα τελευταία παιχνίδια η Νίκη έκανε «δώρα» στους αντιπάλους. Αυτή τη φορά, όμως, ήταν εκείνη που δέχθηκε το «δώρο» και υπέταξε την πολύ καλή ΑΕΚ Β’ με 1-0 στο Πανθεσσαλικό. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος ο Πέττας στο 28’, ενώ στο 36’ ο Κάσσος αστόχησε σε πέναλτι και στο 58’ ο Τοπαλίδης είχε δοκάρι.

Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος κράτησε στον πάγκο τον Μιράντα και έδωσε φανέλα βασικού στον Λίταινα αντί του Γαβριηλίδη. Το σύστημα ήταν 4-3-3 με την ακόλουθη ενδεκάδα: Την εστία υπερασπίστηκε ο Γκαραβέλης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Τοπαλίδη, Στίκα, Ανδρέου και Αναστασίου. Ανασταλτικός χαφ ήταν ο Κυριακίδης με εσωτερικούς μέσους τους Παναγιωτίδη και Λίταινα, ενώ την επιθετική τριπλέτα απάρτιζαν οι Κάσσος (δεξιά), Κρητικός (αριστερά) και Πέττας (κορυφή).

Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Νίκος Κούστας επέλεξε το 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Γκίνης και στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Ραντόνια (δεξιά), Γιαννούλης (αριστερά), Γεμπόα και Χρυσόπουλος (στόπερ). Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Ρουκουνάκης, Λαμαράνα (στον άξονα), Γκαρσία και Ζίνι (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Μαχαίρα «δεκάρι» και τον Θεοδωρίδη σέντερ φορ.

Σκόραρε με Πέττα στο α’ μέρος

έχασε πέναλτι ο Κάσσος

Με διάθεση μπήκε ξεκίνησε η Νίκη και στο 3’ ευθύβολο σουτ του Κυριακίδη κατέληξε στην αγκαλιά του Γκίνη, ενώ στο 7’ μετά από οργανωμένη προσπάθεια ο Κρητικός άνοιξε για τον Λίταινα, ο οποίος γύρισε από τα αριστερά και ο Γεμπόα με προβολή έδιωξε προ του Πέττα που καραδοκούσε.

Η Νίκη βγήκε ωραία στην επίθεση και στο 19ο λεπτό. Ο Κυριακίδης είδε την κίνηση του Πέττα, αλλά επειδή τον ακολούθησαν δύο αντίπαλοι δεν ρίσκαρε πάσα και προτίμησε να τελειώσει ο ίδιος τη φάση. Ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από τα γκολπόστ.

Στο επόμενο λεπτό καταγράφηκε η παρθενική τελική της ΑΕΚ Β’. Ο Γκαρσία σούταρε έξω από την περιοχή αλλά σημάδεψε τα… ύψη.

Στο 22’ ο ίδιος παίκτης σέντραρε, ο Στίκας ίσα που βρήκε την μπάλα με το κεφάλι εμποδίζοντας τον Μαχαίρα να κάνει το κοντρόλ που ήθελε κι ενώ βρισκόταν μόνος στη μικρή περιοχή. Ακολούθησε μακρινό σουτ του Ζίνι πάνω από τα γκολπόστ.

Στο 27’ ο Γεμπόα παρουσίασε δείγματα του ταλέντου του. Παρότι είναι σέντερ μπακ κατέβασε ωραία την μπάλα από τα καρέ της ομάδας του και λίγο πριν μπει στην αντίπαλη περιοχή έπιασε συρτό σουτ, με τον Γκαραβέλη να μπλοκάρει σταθερά.

Κι ενώ η ΑΕΚ Β’ φαινόταν να πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ήρθε ένα λάθος του Χρυσόπουλου να φέρει το 1-0. Στο 28’ ο νεαρός κεντρικός αμυντικός έκανε λανθασμένη πάσα προς τον Γεμπόα και ο Πέττας δεν αρνήθηκε το «δώρο» παραβιάζοντας την κενή εστία από κοντά.

Οι «κιτρινόμαυροι» σάστισαν για λίγο και στο 31’ λίγο έλειψε να δεχθούν και δεύτερο τέρμα. Ο Κάσσος έβγαλε ωραία διαγώνια μπαλιά και ο Αναστασίου για λίγο δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του προ του Γκίνη.

Στο 36’ η Νίκη κέρδισε πέναλτι, όταν ο Γκαρσία με τάκλιν βρήκε μπάλα αλλά και τα πόδια του Στίκα εντός περιοχής. Ελλείψει Μιράντα την εκτέλεση ανέλαβε ο Κάσσος, ο οποίος έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι (άουτ).

Ο ίδιος παίκτης πήγε να εξιλεωθεί για το χαμένο πέναλτι, αλλά η κεφαλιά του δεν ανησύχησε τον Γκίνη στο 37’. Στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά της «Ένωσης» να βγει μπροστά, όμως το σουτ του Μαχαίρα δεν βρήκε στόχο.

Στο 41’ ο Στίκας κέρδισε κεφαλιά που κατέληξε στα χέρια του Γκίνη, με την ΑΕΚ Β’ να απαντά με μεγάλη ευκαιρία στο 42’. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μαχαίρα ο Γεμπόα έπιασε κοντινή κεφαλιά που πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Παρόμοια κατάληξη είχε και κεφαλιά του Θεοδωρίδη στο 44’. Πάντως αν άφηνε την μπάλα να περάσει ακολουθούσε ο Ραντόνια που βρισκόταν σε καλύτερη θέση και θα είχε περισσότερες πιθανότητες να σκοράρει.

Ανέβηκε η ΑΕΚ Β’ αλλά η Νίκη

είχε δύο χαμένα τετ-α-τετ

Ο Νίκος Κούστας προχώρησε σε τρεις αλλαγές με την έναρξη του β’ μέρους. Οι Γιαννούλης, Ρουκουνάκης και Γκαρσία έκαναν χώρο για τους Κάτσικα, Σαμπανάτζοβιτς και Χριστόπουλο. Το σύστημα μετατράπηκε σε 4-4-2 με τον Ζίνι στο πλευρό του Θεοδωρίδη, τον Μαχαίρα αριστερό εξτρέμ και τον Κάτσικα δεξιό μπακ, καθώς ο Ραντόνια μετατέθηκε αριστερά.

Με τη νέα διάταξη και τα φρέσκα πρόσωπα η «Ένωση» μπήκε δυνατά στην επανάληψη και «άγγιξε» το γκολ στο 47’. Ο Κάτσικας έκανε επέλαση και σέντρα από δεξιά και ο Ζίνι απέτυχε να σκοράρει από τη δεξιά γωνία της μικρής περιοχής, αφού δεν είχε σωστή στάση σώματος.

Στο 54’ ο Χριστόπουλος σκόραρε με κεφαλιά, αλλά συνελήφθη σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε. Στο επόμενο λεπτό ο Γκαραβέλης βγήκε και «καθάρισε» τη φάση προ του Θεοδωρίδη.

Στο 58’ η Νίκη «φλέρταρε» με το γκολ σε μια παράδοξη φάση. Ο Τοπαλίδης πραγματοποίησε σέντρα, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και βρήκε στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκάρι.

Ο Στίκας στάθηκε άτυχος καθώς τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Γιαννίτση στο 62’. Ταυτόχρονα μπήκε και ο Γαβριηλίδης στη θέση του Λίταινα.

Ωστόσο η ΑΕΚ Β’ ήταν εκείνη που πλησίασε στην ισοφάριση στο 63’. Ο Τοπαλίδης έχασε την μπάλα δίνοντας το δικαίωμα στον Ζίνι να γυρίσει για τον Κάτσικα, που σούταρε, αλλά ο Γκαραβέλης τού είπε «όχι». Ο έμπειρος τερματοφύλακας έπραξε το ίδιο και σε σουτ του Χριστόπουλου στο 67’.

Ενδιάμεσα και η Νίκη απώλεσε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της. Ήταν το 65’ όταν ο Κάσσος «έσπασε» την μπάλα για τον Κρητικό, που πλάσαρε, για να αποκρούσει ο Γκίνης. Αυτή η φάση ήταν απλά μια αναλαμπή, αφού οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να υπερέχουν και στο 72’ βολέ του Κάτσικα έφυγε ψηλά άουτ.

Μετά τον Στίκα ο κ. Ελευθερόπουλος αναγκάστηκε να κάνει αλλαγή και τον Γαβριηλίδη που έπαιξε μόλις 14 λεπτά, καθώς ένιωσε ενοχλήσεις στο δεξί πόδι. Στη θέση του πέρασε ο Μιράντα, ενώ την ίδια στιγμή στο ματς μπήκε και ο νεαρός Μπαλλάς αντί του Κρητικού (72’).

Κι ενώ οι φιλοξενούμενοι πίεζαν οι «κυανόλευκοι» έφτασαν μια «ανάσα» από το 2-0 στο 84’. Ο Πολίτης έβγαλε κάθετη στον Μπαλλά, ο οποίος πλάσαρε αλλά ο Γκίνης απέκρουσε ενστικτωδώς. Στα τελευταία λεπτά οι «κιτρινόμαυροι» ενέτειναν την πίεσή τους, όμως οι γηπεδούχοι άντεξαν και στο τέλος πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στα πλέι οφ με 1-0.

Διαιτητής: Χρονάς (Αχαΐας).

Βοηθοί: Μποζατζίδης, Τσεχελίδης (Μακεδονίας).

4ος διαιτητής: Παπακωνσταντίνου (Φθιώτιδας).

Κίτρινες: Κρητικός – Γιαννούλης.

ΝΙΚΗ: Γκαραβέλης, Τοπαλίδης, Αναστασίου, Στίκας (62’ λ.τρ. Γιαννίτσης), Ανδρέου, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης, Λίταινας (62’ Γαβριηλίδης, 76’ λ.τρ. Μιράντα), Κάσσος, Κρητικός (76’ Μπαλλάς), Πέττας (58’ Πολίτης).

ΑΕΚ Β’: Γκίνης, Ραντόνια, Γιαννούλης (46’ Κάτσικας), Γεμπόα, Χρυσόπουλος (79’ Κανελλόπουλος), Ρουκουνάκης (46’ Σαμπανάτζοβιτς),, Λαμαράνα (84’ Τιεΐ), Ζίνι, Γκαρσία (46’ Χριστόπουλος), Μαχαίρας, Θεοδωρίδης.

Η ΑΕΛ προηγήθηκε με 0-2

αλλά έχασε 3-2 από Μακεδονικό

Εξακολουθεί χωρίς νίκη στα πλέι οφ η ΑΕΛ, αφού υπέστη νέο σοκ. Αυτή τη φορά θύτης ήταν ο Μακεδονικός, ο οποίος τη νίκη με 3-2 και την κράτησε επτά βαθμούς μακριά από τον Λεβαδειακό, που είχε ρεπό. Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στον Βόρειο όμιλο της Σούπερ Λιγκ 2: