Η Εθνική Ανδρών κέρδισε 12-10 τη Σερβία και πάει για την 5η θέση στο Ευρωπαϊκό

Με ξέσπασμα, κυρίως στις αρχές του τέταρτου οκταλέπτου, η Εθνική μας ομάδα πόλο των Ανδρών νίκησε τη Σερβία -της οποίας έχει πάρει τον αέρα- με 12-10 και την Τρίτη (16/1) θα διεκδικήσει την 5η θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ζάγκρεμπ.

Μπορεί να δέχτηκε 10 γκολ (στο φινάλε μείωσαν οι Σέρβοι στα δύο γκολ), αλλά η άμυνα ήταν αυτή που έδωσε τη νίκη στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα καθώς ανάγκασε τους Σέρβους σε τραγικά ποσοστά στον παραπάνω (4/11, ενώ η Ελλάδα είχε 6/9), με τον Ζερδεβά να κάνει καίριες επεμβάσεις.

Ήταν απλά ένα παιχνίδι γοήτρου και προετοιμασίας εν όψει του Παγκοσμίου που διεξάγεται σε τρεις εβδομάδες και η Εθνική μας ξέσπασε μετά τον αποκλεισμό από την ευρωπαϊκή 4άδα και θέλει την 5η θέση.

Οι Σέρβοι προηγήθηκαν τρεις φορές στο πρώτο 8λεπτο, αλλά τρεις φορές ισοφάρισε η Εθνική μας με Κάκαρη, Φουντούλη και Γενηδουνιά. Ωστόσο, με γκολ των Ράσοβιτςκαι Λούκιτς στον παραπάνω, οι Σέρβοι έκλεισαν το πρώτο οκτάλεπτο προηγούμενη με 5-3.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο οκτάλεπτο, με τις δύο ομάδες για περίπου 4 λεπτά να κάνουν αλλεπάλληλες λάθος επιθέσεις. Ο Βλαχόπουλος στον παραπάνω μείωσε σε 6-5, ενώ ο Νικολαΐδης «ξεγλίστρησε» στα 2 μέτρα ανάμεσα από δύο Σέρβους, για να κάνει το 6-6. Το σερί της εθνικής συνεχίστηκε με τον Γενηδουνιά, αλλά οι Σέρβοι ισοφάρισαν στον παραπάνω σε 7-7, πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος του οκταλέπτου.

Στην τρίτη περίοδο αμφότερες οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες. Ακόμη και στον παραπάνω είχαν από 1/4, με το σκορ πριν την έναρξη του 4ου οκταλέπτου να είναι 8-8. Στον παραπάνω οι Σέρβοι συνέχισαν να είναι άστοιχοι (μεγάλες επεμβάσεις από τον Ζερδεβά), ενώ αντίθετα, ο Αλαφραγκής στον παραπάνω έκανε το 9-8 για την Ελλάδα. Για πρώτη φορά η ομάδα του Θ. Βλάχου έφτασε στο συν 2, με τον Γενηδουνιά (10-8), και αμέσως μετά στο 11-8 με πέναλτι του Φουντούλη, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Ο Μάντιτς σταμάτησε το ελληνικό σερί (9-11), όμως αμέσως ο Κάκαρης πήγε το σκορ στο 9-12 για την ελληνική ομάδα και οι Σέρβοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στα δύο τέρματα.

Οκτάλεπτα: 5-3, 2-4, 1-1, 2-4.

ΣΕΡΒΙΑ (Στεφάνοβιτς): Φιλίποβιτς, Μάντιτς 3, Ράσοβιτς Σ. 1, Ραντέλοβιτς 1, Λάζιτς 2, Ραντούλοβιτς 2, Ντράζοβιτς, Γιάκσιτς, Μιλόγιεβιτς, Ούμποβιτς, Λούκιτς 1, Ράσοβιτς Λ., Μίτροβιτς.

ΕΛΛΑΔΑ (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης 1, Φουντούλης 3, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος, Αλαφραγκής 1, Κάκαρης 2, Νικολαϊδης 1, Βλαχόπουλος 1, Τζωρτζάτος.