Φοβερός ο Βόλος 3-0 εκτός τον Λεβαδειακό, ανέβηκε στην 5η θέση

Εκτός έδρας ξέρει και κερδίζει. Ο Βόλος πήρε σημαντικό «τρίποντο» στη Λειβαδιά, επικρατώντας με 3-0 του Λεβαδειακού, ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας με 32 βαθμούς και φαίνεται να «κλειδώνει» μία θέση στα πλέι οφ, πέντε αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου.

Ο Βόλος ήταν καλύτερος από τον Λεβαδειακό και παρά τις σημαντικές απουσίες που είχε, έφτασε δίκαια στη νίκη, πέμπτη μακριά από το Πανθεσσαλικό, με τους Πιρές, Ντέλετιτς και Κούτσια να σκοράρουν στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο προπονητής του Λεβαδειακού Γιάσμικο Βέλιτς, παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 3-4-2-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Στογιάνοβιτς. Την τριάδα στην άμυνα αποτέλεσαν οι Βινίσιους, Τζημόπουλος και Βήχος. Οι Παναγιώτου (αριστερά) και Τσάπρας (δεξιά) έπαιξαν σε όλη την πλευρά, με τους Μεχία και Νταμπό στον άξονα, Βρακάς και Λουα Λούα έπαιξαν μπροστά τους, με τον Γερεμέγεφ να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.

Από την άλλη πλευρά ο προπονητής του Βόλου, Κώστας Μπράτσος, παρέταξε τον Βόλο με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κλέιμαν, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Άλχο και το αριστερό ο Σι. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Εσκοβάλ και Σιέλης. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Λούνα και Γκάγκι. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Τσιρίνος (αριστερά) και Ντέλετιτς (δεξιά), με τον Πιρές να παίζει πίσω από τον προωθημένο Κούτσια.

Χωρίς γκολ το πρώτο μέρος
Για πρώτη φορά στον άξονα της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκε ο Λούνα, απόντος του Μπαριέντος, έχοντας δίπλα του τον Γκάγκι, με τον Σι να παίζει για πρώτη φορά στο βασικό σχήμα, αγωνιζόμενος στο αριστερό άκρο της άμυνας. Τρίτη φορά, ως βασικός, ξεκίνησε ο Κούτσιας, ενώ ο Σιέλης επέστρεψε στο βασικό σχήμα, ύστερα από το παιχνίδι με την ΑΕΚ στις 28/12.

Ο Λεβαδειακός επιχείρησε να μπει επιθετικά στο παιχνίδι, όμως γρήγορα ο Βόλος πήρε την ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 6’ με τον Πιρές είχε ένα μακρινό σουτ που πέρασε άουτ. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 21’ για να δούμε μία τελική προσπάθεια από τις δύο ομάδες, με τον Λούα Λούα να σουτάρει έξω από την περιοχή με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Από το σημείο εκείνο και μετά οι «κυανέρυθροι» ήταν αυτοί που κινούνταν καλύτερα μέσα στο γήπεδο, ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων έχοντας συνολική κατοχή στο πρώτο ημίχρονο 60% και τρεις καλές στιγμές στην επίθεση με τον Τσιρίνος μέχρι το ημίωρο, έναντι ενός σουτ του Παναγιώτου στο 25’ με τον Κλέιμαν να μπλοκάρει την μπάλα.

Ο Τσιρίνος στο 25’ έκανε το κοντρόλ στο ύψος της μεγάλης περιοχής, σούταρε με την μπάλα να περνά ψηλά άουτ. Στο 28’ ο Πιρές βρήκε πολύ ωραία τον Τσιρίνος, αυτός έκανε το σουτ, με την μπάλα να βρίσκει το πόδι του Βινίσιους και να φεύγει κόρνερ, στη καλύτερη φάση του Βόλου στο πρώτο ημίχρονο. Ένα λεπτό αργότερα, στο 29’ ο Τσιρίνος και πάλι μέσα από την περιοχή σούταρε χλυαρά με τον Στογιάνοβιτς να μπλοκάρει την μπάλα.

Μετά το 30’ ο Βρακάς για τους γηπεδούχους είχε ένα άστοχο σουτ, με τον Βόλο να μην έχει τελική στο διάστημα 30’-45’, σ’ ένα αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, παρότι δεν υπήρξε κάποιο γκολ. Οι παίκτες του Λεβαδειακού δεν είχαν το “καθαρό” μυαλό για να παράξουν φάσεις. Ο Βόλος έπαιξε επικίνδυνα την κόντρα και έψαξε χωρίς αποτέλεσμα το γκολ.

Ο Βόλος στο ημίχρονο του παιχνιδιού εξέδωσε ανακοίνωση για τη διαιτησία του Παπαπέτρου τονίζοντας σχετικά: «Ρεσιτάλ διαιτητικής αλητείας από τον Παπαπέτρου. Να χαίρεσαι την επιλογή σου κ. Μπένετ. Αν έχεις φιλότιμο, παραιτήσου κ. Μπένετ».
Πριν το παιχνίδι είχε προηγηθεί ανακοίνωση της ΠΑΕ Βόλος για τον Παπαπέτρου, στην οποία αναφέρονταν τα εξής: «Επειδή είναι ξεκάθαρο ότι δεν έχει χαθεί από κάποιους το ήθος και το φιλότιμο για να το βρεις εσύ, μήπως κ. Παπαπέτρου λόγω χιονιά να ζητούσες έστω και την τελευταία στιγμή κώλυμα, κάτι που έπρεπε να είχες κάνει από την Πέμπτη; Αλλά είπαμε, ποιος έχασε το φιλότιμο για να το βρεις εσύ;

«Καθάρισε» τη νίκη μέσα σε οκτώ λεπτά ο Βόλος
Ο Βόλος ήταν ουσιαστικός στο παιχνίδι του στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τις τρεις φάσεις που δημιούργησε στο 61’, στο 69’ και στο 90’, φτάνοντας απόλυτα δίκαια στο νικηφόρο αποτέλεσμα.
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 47’ ο Παπαπέτρου καταλόγισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βινίσιους πάνω στον Πιρές. Ωστόσο, ο Τσακαλίδης του ήταν στο VAR έστειλε τον Παπαπέτρου να δει τη φάση, παίρνοντας πίσω την απόφασή του.
Στην πρώτη φάση που δημιούργησε ο Βόλος στο 61’ κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λεβαδειακού, οι «κυανέρυθροι» έφυγαν γρήγορα στην αντεπίθεση με τον Τσιρίνος. Τροφοδότησε τον Ντέλετιτς, ο Σέρβος έβγαλε σέντρα για τον Κούτσια, αυτός πάσαρε στον αμαρκάριστο Πιρές, με τον Βραζιλιάνο να πλασάρει ψύχραιμα για το 0-1.
Οκτώ λεπτά αργότερα, στο 69ο λεπτό, ο Βόλος έφτασε στο δεύτερο γκολ. Σκόρερ ο Μίλος Ντέλετις με έξοχη κεφαλιά, μέσα από την περιοχή, ύστερα από σέντρα του Άλχο. Ο Σέρβος σκόραρε το έκτο του τέρμα στο πρωτάθλημα, ενώ βρήκε ξανά δίχτυα ύστερα από το παιχνίδι του πρώτου γύρου με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι.
Στο 90’ ο Καρτάλης βρήκε ωραία τον Κούτσια μέσα στην περιοχή, αυτός πλάσαρε εύστοχα γράφοντας το 0-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, σημειώνοντας το δεύτερό του τέρμα στο πρωτάθλημα.
Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών)
Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Κολλιάκος (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας)
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Στογιάνοβιτς, Βινίσιους, Τζημόπουλος (64’ Νίκας), Βήχος, Παναγιώτου, Τσάπρας, Μεχία, Νταμπό, Βρακάς, Λούα Λούα (57’ Σαχπεκίδης), Γερεμέγεφ (64’ Σαβιέρ).
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Άλχο, Σι, Εσκοβάλ, Σιέλης, Λούνα, Γκάγκι, Ντέλετιτς (88’ Πίρινεν), Τσιρίνος (80’ Καρτάλης), Πιρές (92’ Τάχατος), Κούτσιας