Ευρωμπάσκετ: Σόκαρε τη Σλοβενία η Πολωνία

Τη μεγάλη έκπληξη στους προημιτελικούς του Ευρωμπάσκετ 2022 έκανε το βράδυ της Τετάρτης (14/9) η Πολωνία στο Βερολίνο, μια και νίκησε με 90-87 την -απερχόμενη πλέον- πρωταθλήτρια Ευρώπης Σλοβενία.

Με ηγέτη τον Πονίτκα (26 πόντοι) και εξαιρετικούς τους Σλότερ (16π.), Σοκολόφσκι (16π.) και Ζισκόφσκι (14π.) η ομάδα του Ιγκόρ Μίλιτσιτς έκλεισε το ημίχρονο στο +19 (58-39), αλλά ο Λούκα Ντόντσιτς και η παρέα του αντέδρασαν στο τρίτο δεκάλεπτο, με το επιμέρους 24-6 να φέρνει το παιχνίδι στον πόντο (63-64).

Οι Πολωνοί, ωστόσο, διατήρησαν την ψυχραιμία τους στην τελευταία περίοδο, ο Ντόντσιτς αποβλήθηκε με 5 φάουλ τρία λεπτά πριν το φινάλε, για να πανηγυρίσουν τελικά τη μεγάλη πρόκριση στους «4», εκεί όπου την Παρασκευή (16/9) θα αντιμετωπίσουν τη Γαλλία.

Τα δεκάλεπτα: 26-29, 39-58, 63-64, 87-90
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Σέκουλιτς): Μπλάζιτς 13 (3), Τσάντσαρ 21 (2), Ντόντσιτς 14 (3), Μούριτς 5 (1), Νίκολιτς, Πρέπελιτς 9 (1), Σάμαρ, Τόμπι 8, Ντράγκιτς 17 (1).

ΠΟΛΩΝΙΑ (Μίλιτσιτς): Μπαλτσερόβσκι 11 (1), Τσελ 4, Τζιέβα 3, Γκάρμπατς, Μίχαλακ, Ολέινιτσακ, Πονίτκα 26 (5), Σλότερ 16 (2), Σοκολόβσκι 16 (2), Ζισκόβσκι 14 (3).